Nadomestilo za vino pri kuhanju

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

tema odprta - 19. jan 2004 17:56 | ogledi: 6.870 | odgovori: 19

Vina pri kuhanju iz zdravstvenih razlogov ne smem uporabljati, pravzaprav nobenega alkohola. Kaj lahko pri kuhanju uporabim namesto vina?

Temo je spremenil(a) zima dne 19. jan 2004 18:11:51

Temo je spremenil(a) zima dne 19. jan 2004 18:45:57

_ZALA_  

član od: 21.10.2003

sporočila: 982

19. jan 2004 19:27

Hej, lahko poskusiš z dodatkom malo limoninega soka, ali pa kar enostavno zamenjaš vino z vodo....sicer ni tako okusno kot z vinom ampak je vseeno OK. Jaz sem ravno včeraj spekla krhko testo za jabolčno pito z dodtkom 1 dcl belega vina in je bilo fantastično (res je BILO fantastično, ker pite ni več :))) LP Zala

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

19. jan 2004 20:54

Zala, hvala za odgovor. Golaz naprimer, zalivam samo z vodo oz.juho, poizkusila sem tudi z limono, vendar-to ni to. Mislila sem na nekaj takega, kot je npr.rumova esenca nadomestilo za rum, vendar take zamenjave najbrz ni. Dala pa si mi idejo za jutri in sicer za jabolcno pito (brez belega vina). LP ZIMA Sporočilo je spremenil(a) zima dne 19. jan 2004 20:56:02

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

19. jan 2004 22:13

Pozdravljena Menim, da alkohol v vinu ni razlog, da nebi kuhala z vinom. Vino namreč vsebuje samo približno 8 - 18 % alkohla. Pri kuhi se vino itak razreči, odnos količine vina in ostalih sestavin, tako da je alkohola še manj. Sicer pa pri termični obdelavi živil katerim je dodano vino, sam alkohol izhlapi ali pa izgori! Zato ni vzroka, da vina nebi še naprej uporabljala. lp [kresimir] Krešimir

vino-graben  

član od: 1.11.2003

sporočila: 26

20. jan 2004 0:20

Ne samo, da alkohol izhlapi (že pri kuhanju nad 50°c), tudi porabi se za emulgiranje maščob,tudi veže se v druge nealkoholne spojine,.... Tako brez skrbi, dobro vino vkomponiraj v dobro jed, da dobiš še boljši okus. Vendar pa to ne pomeni da kuhaš vinski čaj. Vino v vsakem primeru jemlji kot vrhunsko začimbo , ki končno jed oplemeniti. Kakršni koli nadomestki (v glavnem umetni) ti bodo več škodili kot koristili. Vino s svojo sestavo ( več kot tisoč različnih komponent) deluje pri kuhanju kot gradbeni materijal in barve pri mozaiku. "Ne sodijo vse barve skupaj, ampak le izbrane, ki se med seboj skladajo". Mogoče bomo pa koga spodbudili da bo že davno načeto temo "Vino v kulinariki" prijel malo iz drugega zornega kota - katero vino v katero jed in seveda tudi zakaj. LP Sporočilo je spremenil(a) vino-graben dne 20. jan 2004 00:21:29

SonjaB  

član od: 9.1.2004

sporočila: 250

20. jan 2004 8:10

Tudi jaz sem mnenja, da malo vinca lahko dodaš hrani, saj alkohol izhlapi. Tudi jaz ga včasih uporabim, čeprav so pri jedi soudeleženi mali otroci. LP, S.

NNATALIJA  

član od: 2.9.2003

sporočila: 141

20. jan 2004 12:41

Jaz pa včasih dodam kar malo kisa namesto vina. Ampak res malo. Vino izhlapi....toda včasih je na obisku oseba, ki je abstinent, pa spoštujem njegovo odločitev in takrat naredim pač tako. lp,n

zima  

član od: 16.1.2004

sporočila: 574

21. jan 2004 14:48

Hvala za vse odgovore- bom poskusila s kaksno zlico vina, ce res izhlapi, pa bom videla. Vsem lep dan! LP ZIMA

vesna.p  

član od: 21.12.2003

sporočila: 32

2. feb 2004 21:22

Tudi jaz rada uporabim kakšen "šluk" vina pri kuhanju. Zima, če ga uporabljaš prvič, začni kar po kapljicah, boš videla, da nima nobene "veze" z alkoholom-prfektno razlago je dal že vino-graben ( mimogrede zelo izvirno ime ), dejstvo je, da je za dobre rezultate potrebno tudi kvalitetno vino! LP vesna.p

vino-graben  

član od: 1.11.2003

sporočila: 26

6. feb 2004 18:12

vesna.p - - Hvala na komplimentu. Vse asocijacije na kombinacijo so strel mimo. Smo pač kar smo, prekrstili pa se še ne bomo. Kuhamo, "pacamo", mariniramo,... z dobrimi vini. Je kdo že poskusil krapove filete pripravljene za peko v GAMAY-barr kvaši ? mmmmmmljac!(rdeče pisano meso je tudi na uč lepo!) Prilogica je lahko rižek ali krompirček z blitvo. LP vino-graben janez sekoranja

vesna.p  

član od: 21.12.2003

sporočila: 32

10. feb 2004 17:47

Jaz bi poskusila kakšen recept v predlagani GAMAY-barr kvaši, če zaupaš recept, samo lepo prosim ne krapa-edini krap, ki sem ga jedla in mi je bil všeč, je res dobro prepečen in nato "ful" grilan v pečici, da se je njegova maščoba čim bolj izcedila. LP vesna.p

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti