Nadomestilo za vino pri kuhanju

TanjaG.  

član od: 6.7.2002

sporočila: 509

11. feb 2004 15:10

zima, kaj če bi poskusila z balzamičnim kisom? sicer navadno kuham z vinom, je pa spet opcija, da se poskusi malo eksperimentirat, jaz sem v nekatere jedi začela dajat limonin sok namesto vina, in nekako me v večini primerov kar presenetil dober priokus. mogoče bo tudi tebe. TanjaG.

vino-graben  

član od: 1.11.2003

sporočila: 26

12. feb 2004 0:49

vesna.p Za tekoči del kvaše se uporabi vino Gamay barrique, ali Modra frankinja barrique , vse ostale dišavice in dodatki so prirejeni ribi in osebni želji. Do dvanajst ur je dovolj pacanja. Krap 1-2 kg se filetira odstrani se spodnji mastni del trebuha pri škrgah, ter koža. V malo večji ponvi se pripravi riž. Ko je riž bolj na suho skuhan, nanj položimo kvašene filete krapa (lahko je tudi postrv,..) in pod infra zapečemo, toliko, da riba ni več pacasta. Zelo enostavno !

vesna.p  

član od: 21.12.2003

sporočila: 32

22. feb 2004 21:31

Vino-graben hvala! Res zanimiv in enostaven recept. Nisem vedela, da se lahko riba tako dolgo marinira. Bomo poskusili!!!! Zdaj me pa še zanima kaj pomeni "barrique". Nisem strokovnjak čeprav obožujem vina in jih kar pridno pokušam. Še posebej če je priložnost kake degustacije (po službeni dolžnosti seveda, prijetno s koristnim). TanjaG! Že nekaj časa razmišjlam o nakupu balzamičnega kisa pa me zanima, če veš kateri je najboljši! V solatnih bifejih ga kar rada poskusim. LP vesna.p

vino-graben  

član od: 1.11.2003

sporočila: 26

23. feb 2004 22:12

Vesna.P Glede dolžine kvašenja ribe je veliko odvisno od prehrane ribe, oz. od kje je riba, kakšno je meso; iz intenzivne vzgoje-ribnika je meso bolj mastno, iz "divjine"-reke... je meso bolj kompaktno z manj maščobnih celic.Pozor:nobenih kisov ali kislin kot dodatek kvaši - samo vino barrique tipa;tanini napravijo svoje. Glede "koristno s prijetnim", pa si opis o barrique vinih oglej na istem forumu-vino v gastronomiji-barrique, kjer sva s Krešimirjem to dodobra obdelala. Torej je Kul-Slo univerzalec-izvir znanja! Na zdravje in dober tek! vino-graben

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

29. feb 2004 14:11

Saj ne, da bi namigovala na vas, draga Zima, vendar bi rada poudarila, zakaj nekateri ljudje resnično ne uporabljajo alkohola pri pripravi jedi... Ker poznam nekaj takšnih ozdravljenih alkoholikov, ker pa pomeni, da zanje odpadejo vse rumove slaščice ali nasploh kakršenkoli alkohol kjerkoli? Tako, da je meni razumljivo, ce ga kdo noče ali ne more uporabljati... Rada bi samo samo podala tole stvar v razmislek, da ne silite nekoga: saj ne bo nič, malo vina v omaki ne škodi... Veliko kulinaričnih užitkov še naprej, lidka lidka

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

1. mar 2004 22:30

Pozdravljen g. Sekoranja Nisem še poskusil sorto Gamay barique!?? Kdo jepridelovalec, letnik, kako priti do kakšne steklenice?? Hvala za vaš trud. lp krešimir

vesna.p  

član od: 21.12.2003

sporočila: 32

2. mar 2004 22:20

Vino-graben Hvala za pojasnila. Se že veselim poskusa! Lidka, se popolnoma strinjam s tabo. Vsak ima svoj in naj ima tudi želje! Meni je Gamaj poznano kot sorta grozdja, če se ne motim. Če bom Gamaj Barique kje našla se javim! LP vesna.p

vino-graben  

član od: 1.11.2003

sporočila: 26

3. mar 2004 1:10

vesna.p upam da bom prišel skozi, ker" nekaj v zraku" nagaja s pošiljanjem odgovorov. glede Gamay - barrique moram povedati, da ga nimamo po trgovinah, ampak samo v nekaterih boljših lokalih; v glavnem ga izvažamo. sem pa dosegljiv na direktni-osebni pošti. LP vino-graben

kresimir  

član od: 25.1.2002

sporočila: 180

4. nov 2004 1:58

Pozdravljeni! Ko tako ponovno prebiram naš forum, me je na to temo prešinilo eno dejstvo. Mogoče vas bo moje razmišljanje pripeljalo do nekaterih logičnih zaključkov zakaj je vino oz. alkohol (vina ne dodajamo v jedi samo zaradi alkohola ali kisline, pač pa zaradi mnogih drugih sestavin - ekstrakta, barve, vonja ...) neškodljiv v prehrani oz. zakaj lahko tudi tudi apstinenti konzumirajo hrano kateri je dodana pijača ki vsebuje alkohol. Splošno je znano, da radi pojemo kruh in pa razne jedi pripravljene z kvašenim (zdiganim) testom. Drage kuharice, spomnite se, prosim, kako je kruh pripravljen in kako pripravljate razne sladice in pekovsko pecivo iz kvašenega testa. Naj samo spomnim na osnovne sestavine in postopek priprave: moka, sol, kvas, ščepec sladkorja, jajce, mleko ... Ko vse to dobro umešate, pustite nekaj časana toplem,da se testo "dvigne"!!! KAJ SE PRI TEM DOGAJA??? Za ta odgovor se moramo vprašati o kemični sestavi posameznih živil. Mnoge sestavine vsebujejo škrob (sladkor) in če jim dodamo kvas (kvasovke spodbujajo alkoholno vretje), ugotavljamo, da se testo dviga, a v bistvu se dogaja alkoholno vrenje in hlapi, ki se pri tem sproščajo rahljajo testo! Torej, famo o škodljivosti alkohola v pripravi jedi lahko odvržete !?? lp krešimir

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti