Stroški peke kruha

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

17. jul 2012 15:19

V zadnjih nekaj letih sem velikokrat spekla kruh doma. Večkrat zvečer zamesim in potem kruh v hladilniku ali celo na balkonu (če le ne zmrzuje) vzhaja celo noč - zjutraj pa ga oblikujem in še enkrat vzhajam ter spečem in sem do osmih že v službi. Tak ostane svež vsaj dva dni. Tudi ko ga zmanjkuje pri hiši mi ni težko zamesiti in speči drugega. Neprecenljiv je občutek, da si nekaj naredil sam, nekaj kar ni dva krat enako, nekaj, kar ima družina rada. Če bi gledala samo na stroške (čeprav mislim, da je doma pečen kruh cenejši) in predvsem na čas, ki nam ga vsem skupaj primanjkuje ne bi ne kuhala ne pekla, pa to kar redno počnem. In tako je z mnogimi opravili v gospodinjstvu - od vrtnarjenja do šivanja, vlaganja sadja in zelenjave, kuhanja marmelade.... , če bi gledali samo cenovni vidik se mnoge reči res ne splačajo, toda neprecenljivi so občutki, ko nekdo pohvali tvoj trud, ko se tudi v odrasli dobi spominjaš, kako je dišalo po hiši, ko se je kuhala marmelada, pekel kruh, potica.....

Prislan, če tvoj podatek o strošku energije drži,potem bom pa še bolj z veseljem pekla kruh še naprej.

Lep dan vsem skupaj.

tedyka

Mygrace

sporočila: 6506

17. jul 2012 15:36

Pa saj nobeno delo ni težko pravzaprav, no.....

Tudi gospodinjstvo ni treba, da je tlaka. Vedno se spomnim intervjuja z Mirom Cerarjem, ki je na vprašanje, kako so gladili nesporazume v družini, odgovoril: "Šli smo skupaj nekaj delat."

Ob delu se lahko pogovarjaš, spoznavaš navade svojih sodelavcev, poveš svoja stališča o tem in onem, oni ti povejo svoja...zakaj bi jaz tako in ne drugače in zakaj bi on tako in nič drugače....delo je lahko zabava in užitek.

Ubiješ več muh na en mah, pa še bolj realne so. Kajti, če nekoga ob kavi vprašašaš, "kako pa kaj drugače", dobiš neke načelne odgovore. Pri skupnih opravilih spoznaš človeka konkretno. Odpade akademski nivo. V živo se lahko prepričaš, da lahko nekdo medtem, ko pridiga o ločevanju odpadkov, mirne duše vrže bananin olupek v pločevinko pira.....

Prav tako lahko na licu mesta vzgajaš svoje otroke, ker nikoli toliko ne zaleže kvakanje o včerajšnjih ali jutrišnjih spodrsljajih, kot pa sekunda premora in pogovor o konkretni zadevi tukaj in zdaj.

 

Ne govorim o službah, se razumemo. Tam veljajo drugačne metode. Tam velja una stara deli in vladaj. In skrivaj in nič ne povej, ker konkurenca špega izza zaves......

 

 

Končam, preden se mi odpre.

No ja, moram, moram, kljub temu, da jo uporablja nekdo, ki ga ne cenim:

Delu čast in oblast!

 

 

Mygrace Bemjim

 

Mygrace

zmajcica1  

član od: 20.12.2010

sporočila: 52

17. jul 2012 15:54

nič ni težko če delaš z ljubeznijo.najlažje je iti v trgovino in kupit... ampak doma pečeno oz narejeno je najboljše.občutek,ko nekaj sam narediš je neprecenljiv jaz potem še rajši pojem ne zato ker je domače ampak ker je rezultat mojega dela in vložene ljubezni.sicer kruha še nisem delala zato pa na veliko vlagam....

sem pa še vedno mnenja da se iz cenovnega vidika vseeno več ali manj bolj splača delat  doma...

 

 

 

zmajcica1

prislan  

član od: 16.7.2012

sporočila: 4

17. jul 2012 19:34

takšno štruco spečem vsak oz. vsak drugi dan, odvisno koliko smo lačni. In ne mi pravit da je čas stran vržen oz. je to tlaka v kuhinji. Pravzaprav aktivno porabiš za štruco le 5 minut. In vsaj toliko časa stojiš v vrsti na blagajni v trgovini...

ne zgleda bog ve kaj, je pa ful dober in simpl, ješ ga lahko 4 dni, tisti iz trgovine pa ponavadi drug dan ni več za jest...



prislan

Sporočilo je spremenil(a) prislan dne 17. 2012 21:25

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

17. jul 2012 19:50

Čisto odkrito povedano, niti približno ni vsak domač krug boljši od kupljenega. Svoje čase sem "bila v okolju" , kjer so pekli domač kruh in vsi so padali dol zaradi tega, ker je bil tako dober. Meni je šel na živce prvič zato, ker je imel toliko tako velikih lukenj, da je bilo na 1 kos težko namazati marmelado. Poleg tega je imel precej voden okus...da je bil samo premalo slan, mi je potegnilo šele leta kasneje (no, pa smo spet pri moji "ljubezni" do soli v kruhu, no need to comment).

Sama pečem take, ki jih v trgovini ne prodajajo in mi ni čisto nič žal časa, ker ga pač naredim kar medtem, ko delam kaj drugega. Ni pa nič boljšega, kot kupiti štruco še toplega bauern-brot-a in malo fleishkaese-ta zraven.

Če te pa doma narejen kruh stane 1 Evro ali pa 1,10 evra, je pa res vseeno.

Vanja

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

17. jul 2012 20:14

matr, Vanja, al s ti ena špilferderberca.....

lp

cervus

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5190

17. jul 2012 20:34

Pri nas imamo isti "problem" kot Vikica.... 

Ko prideš domov in že od daleč diši po svežem kruhu - a je sploh še kaj lepšega?

Sonja

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

18. jul 2012 10:46

Pa veste zakaj se zdi, da je domač kruh dražji - več se ga namreč ponavadi poje, ker je dober, ker je domač, ker po kuhinji tako omamno diši ko se peče, da komaj počakamo, da se vsaj malo ohladi, ker ni dvakrat enak - kot so to kruhi iz pekarne. Pa tudi zato, ker so stvari, za katere se je treba majčkeno potruditi, ponavadi boljše od tistih, ki so nam vsak dan dosegljive, pa tudi ker ima tak kruh posebno zgodbo.

Jaz kruh spečem, ne zato ker ga moram ampak zato ker mi je to v veselje, ker rada to naredim....

tedyka

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

19. jul 2012 10:13

V soboto obicajno kupim 4 zemlje (najveckrat imajo samo zitove cca 200g) v trgovini: cca 1,6Eur.

Obicajno pecem kruh iz manjsih kolicin, 300-400 g moke, pecenih zemelj ne tehtam, testo pa sem ze, tako da za zemljo dam cca 90g testa, dobim pa jih osem. Se pravi da so malo vecje od kupljenih.

Cene so tako na uc: moka - 30-50c,1/2 kvasa - 10c, mleko - 30c, 2 zlici olja - 10c, elektrika - 10-20c - skupaj cca 1,20 kar je se vedno manj kot v trgovini.

Problem pa imam isti kot vikica - ko zemlje kupim cisto zadoscajo za cez vikend, ko jih specem  jih pa zvecer se isti dan zmanjka

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15822

19. jul 2012 11:04

limnol je napisal/a:

Pri nas imamo isti "problem" kot Vikica.... 

Ko prideš domov in že od daleč diši po svežem kruhu - a je sploh še kaj lepšega?



Sonja

 

Ja, je. Vonj po steaku ...

mamamia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti