Herbarij

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

22. maj 2012 10:36

Hčerki pomagam pri izdelavi herbarija za 6 razred-30 rastlin .Rožce nabirava že od začetka aprila ,oddaja herbarija je v petek 25.5.Mene pa zanima zakaj toliko hitenja z sušenjem.Midve sva takoj domov prinešeno rastlino dali med plasti časopisa in v knjigo in obtežili z veliko knjig.Po 3 dneh pogledava,rože premakneva.Hren recimo imava posušen ,da je ćisto lepe zelene barve in bel cvet-krasno.Izdelava herbarija ni trenutek enega tedna ampak 2 mesecev.V knjižnici si je izposodila knjige o rastlibah in takoj zapiše vse podatke,datum,kraj,namen rastline,rod,če je zdravilna-zakaj se uporablja.

Jaz otroku rada pomagam,pa še učim se sama zraven.

Rimljanka ti veš....a je stasita kukavica zaščitena.....lansko leto je bila ena rastlina neprimerna pa prav vsi hribovski otroci so jo imeli v herbariju.

Kleo v lov za rastlinami,sem včeraj gledala po travniku,ogromno jih je še...edino kamilica,rman,modri glavinec...letos še spijo,je premrzlo.Pa če bo danes dež,mokre rastline so vrag za v herbarij,če pa pustiš kar tako pa ovene,če bosta nabirala dajta rastline v kozarec z malo vode da se posuši,nato spodnji del samo popivnaš in vložiš.

 

kuharca37

mlg  

član od: 27.9.2009

sporočila: 67

22. maj 2012 11:50

A mi lahko poveste kako je treba pravilno prilepiti rastline v herbarij, in na kaj boste rastline dajali(bel papir, bel šeleshamer, brezčrtan zvezek,...).

 

Tudi midva s sinom izdelujeva herbarij za 6 razred, rastline sva nabrala in se sušijo, upam da nam jih rata osušiti glede na tole vreme. Samo ne predstavljam si potem končneg izdelka, njim so dali bolj malo informacij. Naš ima 25 rastlin in rok do konca maja.

mlg

kuharca37  

član od: 21.3.2006

sporočila: 563

22. maj 2012 15:03

Rastline hči prilepi s pomočjo tankih papirnatih trakov na bel papir A4- papir.ki je namenjen za tiskalnik.Nato vloži ta list v pvc mapo-tisto z luknjicami ,ter nato v mapo z kovinskim vpenjanjem.

kuharca37

mlg  

član od: 27.9.2009

sporočila: 67

22. maj 2012 16:26

Hvala, kuharca37!

mlg

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. maj 2012 17:03

kuharca37 je napisal/a:

Rimljanka ti veš....a je stasita kukavica zaščitena.....lansko leto je bila ena rastlina neprimerna pa prav vsi hribovski otroci so jo imeli v herbariju.

Tudi, če ni, je res škoda, da bi jo herbarizirali. Jo je težko, sploh z gomolji vred, pa še tako zelo so ogrožene. Ko je pa toliko drugih vrst, 30 se jih hitro nabere.

Tule je seznam zavarovanih vrst.

Tudi jaz bi priporočala tak način, kot ga je napisala kuharca37, papirnati trakovi naj ne bodo lepljeni s selotejpom, najboljše je navadno lepilo za papir, včasih smo pa kar lepilo iz moke naredili. Takole, skratka.



rimljanka

Sporočilo je spremenil(a) rimljanka dne 22. 2012 17:06

Savinjcan  

član od: 23.8.2012

sporočila: 1

23. avg 2012 20:33

B imel eno vprašanje glede sušenja - koliko časa pa se ponavadi suši rastlina? V mislih imam klasičen postopek z menjavo papirja in ne uporabo likalnika ali pečice. Nekje sem prebral, da približno 1 teden. Imam prav, ali traja to dlje?

Savinjcan

Kamela  

član od: 16.7.2012

sporočila: 92

23. avg 2012 20:44

Pri nas delamo tako, da poiščemo suhe liste, pa ne mislim tiste rjave ampak tiste zele potem jih damo na časopisni papir in nanj naložimo kup bukev( debelih knjig) pa pustim približno tri dni potem pa previdno položim v herbarij.

 

Lp

Kamela

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

23. avg 2012 20:56

Čas sušenja je zelo odvisen od sočnosti in debeline rastline. Kak šaš bo suh takoj, z mahom pa veliko sreče Ni pravil. Sušiš, dokler ni suho.

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

23. avg 2012 21:05

666 je napisal/a:

Čas sušenja je zelo odvisen od sočnosti in debeline rastline. Kak šaš bo suh takoj, z mahom pa veliko sreče Ni pravil. Sušiš, dokler ni suho.


Nak, večina mahov (jih pač ne nabereš po dolgotrajnem deževju) je suhih takoj.

No, kakšna homulica ti pa zna po tednih sušenja prijazno zacveteti, lepo požene cvetni poganjek iz pole. Edini odgovor je res, da sušiš, dokler ni suho. Morda je malo težko ugotoviti, kdaj je rastlina res suha. Vsekakor takrat, ko je suh njen najbolj sočen del.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti