"vrtiček" na okenski polici

goblinsly  

član od: 29.8.2011

sporočila: 24

tema odprta - 24. mar 2012 15:47 | ogledi: 10.770 | odgovori: 34

Lep pozdrav vsem skupaj,

Marec je tu in kot vsako leto čas, da svoji 1x1m okenski polici sredi Ljubljane napolnim z rastlinskim svetom. Kot vsako leto nameravam imeti nekaj stvari, ki so preverjene in jih zatorej imam vsako leto ter nekaj stvari, ki jih prvič probam iz firbca. Moj majhen vrt je naravni balzam za živce in dušo, ugotovil pa sem tudi, da se da kar precej prišparati, če prave stvari posadiš ( origano, bazilika in peteršilj so lep primer ).

Med preverjenimi rastlinami bodo letos samo 3. Peteršilj, bazilika in melisa. Prva dva sta odlična, sploh ker so cene v trgovini precej visoke, na policah pa jih pridelam toliko, da mi zmanjka prostora v zmrzovalniku. Melisa pa je zanimiva ker ima odličen vonj in se da kar iz sveže narediti čaj ( lahko samo iz nje, lahko pa kot dodatek v kakšen drug čaj ).

Glede ostalih stvari pa bom vesel vaših predlogov. Prejšnje leto sem uspel pridelati skoraj 5kg češnjevih paradižnikov, vendar je stvar neprimerna ker se tako razrase da vsaka sapica tiste paradižničke pomeče po dvorišču. Verjetno bom posadil origano. Odlično mi je rasla rukola ( dejansko bi jo vsak dan lahko jedel v solati pa bi jo imel dovolj - glede na cene solate kar priročno ), vendar pa me njeno cvetenje draži ( alergija ? ). Namesto nje sem razmišljal o vodni kreši in motovilcu.

Veselim se že vaših izkušenj, le delite jih. Pa naj bodo začimbnice, gobe, nekaj za v solato, jagode in podobno sadje, ni važno.

 

 

 



goblinsly



Temo je spremenil(a) goblinsly dne 25. mar 2012 15:13



Temo je spremenil(a) goblinsly dne 25. mar 2012 15:13

Temo je spremenil(a) goblinsly dne 25. mar 2012 21:35

catcat  

član od: 23.7.2011

sporočila: 148

24. mar 2012 19:00

kaj pa vrtna kreša? 

catcat

Tomorrow  

član od: 25.9.2011

sporočila: 53

24. mar 2012 19:41

jaz obožujem DROBNJAK, pa še trajnica je. tudi sama razmišljam, da bi letos zasadila začimbe namesto pelargonij. 

 

 

Tomorrow

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. mar 2012 9:05

goblinsly je napisal/a:

 Namesto nje sem razmišljal o vodni kreši in motovilcu.

A ti potoček teče čez polico? Vodna kreša pač zahteva zelo veliko vlage. Motovilec pa ni nekaj, kar bi se čez poletje gojilo, ker gre ob dolgem dnevu v cvet.

Ne vidim razloga, da bi rukola, sploh, če poseješ trajno (ali kupiš sadike, lani so jih imeli v cvetlilčani v Plavi laguni, nasproti pošte) in režeš sproti. Zacvetela sploh ne bo, če jo boš pridno rezal oz. obtrgoval. Kakšni 2 ali morda 3 sadike solate, ki se ji obrtgujejo lsiti (amreiška rjavka recimo), bi se tudi obnesle, vsaka sorta, ki ne naredi glave, ampak le rozeto.

Drobnjak je dobra ideja, ja.

rimljanka

goblinsly  

član od: 29.8.2011

sporočila: 24

25. mar 2012 14:18

Hvala za vse odgovore !!

Solata ( ameriška rjavka, berivka ) bo imela dovolj zemlje in rasla dovolj hitro ?

Ja rukola je bila v solati odlična, ko sem jo sadil in kot rečeno, rasla je tako hitro, da sem jo lahko jedel vsak dan in jo je bilo dovolj. Obstajajo morda različne vrste rukole in je katera bolj priporočljiva ? Spomnim pa se, da si bili med listi dolgi "stebrički" in na njih cvetovi.

Vrtna kreša ? Se jo lahko uživa surovo v solati ?

Glede drobnjaka bom razmislil, po pravici povedano ga še nikoli nisem probal tako da sploh ne vem kakšen okus ima.

Kar nadaljujte z nasveti. :)

goblinsly

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

25. mar 2012 14:56

Ne zameri, goblinsly, ni "okenJski", ampak "okenski", ne morem mimo 

 

Drobnjak ima zelo blag okus po česnu, meni všečen v celi vrsti jedi. Ima lep cvet, ki se ga tudi da kulinarično uporabit, baje odganja mrčes, na okenski polici se odlično obnese, skratka, priporočam ti ga 

Kaj pa rožmarin? Na mojem balkonskem vrtu nepogrešljiv, enako velja za žajbelj in timijan.

 

lp



mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 25. 2012 14:57

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

25. mar 2012 15:06

Hvala Miška, sem že hotela sama, ampak včasih se pač kresnem po prstih!

 

naor

goblinsly  

član od: 29.8.2011

sporočila: 24

25. mar 2012 15:17

"J" sem odstranil. Se opravičujem, kot študent računalništva sem malce bolj pozoren na številke in malce manj na črke. xD

Super predlogi prihajajo. Žajbelj je nepogrešljiv, z grlom je vedno križ in prav pride. Rožmarin in timijan, super. Dodal bi še origano. Kako je pa s sušenjem ? In predvsem kako dolgo zadeve v sušeni obliki zdržijo. Npr. do sedaj sem baziliko in peteršilj vedno dal v zmrzovalnik, to leto pa bi ju nekaj tudi posušil. Enako za ostale zgoraj omenjene začimbe.

 

 

goblinsly

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

25. mar 2012 16:10

Ne samo "J", vse si odstranil, jej, saj drugo je bilo prav

 

Meni suhe začimbe več kot leto dni ne zdržijo, jih prej porabim

Bazilika mi je boljša zamrznjena ali v soli vložena, suha  izgubi preveč okusa.

Nasprotno pa origano s sušenjem pridobi.

Žajbelj sušim predvsem za kulinariko, za čaj imam premajhen vrtiček, si ga raje naberem v naravi, ob morju

Rožmarina mi zaradi ugodnega  podnebja ni potrebno sušiti, imam celo leto svežega.

 

lp

mzm

goblinsly  

član od: 29.8.2011

sporočila: 24

25. mar 2012 21:38

No zdaj pa mislim, da bo OK. Takoj ko bo čas letim po semena, nasveti so seveda še vedno dobrodošli. Pa majhen popravek glede dimenzij. Na eni polici imam veliko posodo 80x60x10 na drugem oknu pa 2 posodi 80x20x10. Ampak vseeno je kar luštno.

goblinsly

toppy  

član od: 10.12.2007

sporočila: 282

25. mar 2012 21:52

Jaz bom pa namesto rožic v korita posadila viseče jagode in jih dala na balkon!Upam,da mi bodo obrodile!

toppy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti