Miti in paradoksi o hrani

dromat  

član od: 12.2.2012

sporočila: 11

tema odprta - 12. feb 2012 9:41 | ogledi: 15.241 | odgovori: 72

1. Postan krompir je pokvarjen, strupen, težak za želodec

Postan krompir je krompir, kot vsak drug pripravljen krompir. Jedel sem že nekaj ur star pire, tenstan krompir, pa tudi "včerajšnji" pečen krompir, pomfri. No, pomfri ni najboljšega okusa zaradi olja drugače pa ste vsi že jedli postan krompir sploh v restavracijah. Da ne govorim o krompirjevih slivovih cmokih in podobnih živil, ki jih vmes celo zamrzuejmo. Pa krompirjev golaž, krompirjeva juha, ...  V osnovi pa je celo nekuhan krompir še danes hrana revežev v andih, seveda pa je krompir prej obdelan s cikličnim zamrzovanjem in odtajanjem ter na koncu posušen.

2. Surov kostanj je strupen, neužiten

Surov kostanj je zelo dober, potrebno pa ga je olupiti tudi iz tiste rjave kožice, ki je grenka. Najboljši je malo suh kostanj, ki se lažje lupi iz kožice in je celo precej sladak. Ko je sezona kostanja sem pojedel tudi do 1kg surovega kostanja in to zvečer, pa ni bilo nisem imel nikakršnih težav.

3. Surovo žito, koruza ni užitno

Mlada koruza je prav okusna, prav tako mlado mehko žito. Lahko pa se poje tudi malo starejšo koruzo ali žito, s tem da je pač bolj trdo. Pojedel sem že recimo polovico surovega storža malo starejše koruze pa nisem nikoli imel težav.

 

Še veliko predsodkov o hrani kroži med ljudmi. Poznate še katere?



dromat

Temo je spremenil(a) dromat dne 12. feb 2012 9:42

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

12. feb 2012 9:57

Z enko in trojko se strinjam (sploh fama o krompirju mi je smešna), za dvojko prvič slišim.

 

Tale še: zeleni izrastki iz čebule so strupeni (je bila enkrat debata o tem tule na forumu, pa smo ugotovili, da ni res).

Atina

Sweetie  

član od: 22.1.2004

sporočila: 1268

12. feb 2012 10:05

Zeleni izrastki iz čbeule so OK, strupeni, oz kanceorgeni pa so česnovi.

Sicer tudi sama nimam predsodkov glede pogrevanja krompirja. Če mi kdaj ostane pire, ga porabim za joto, ali pa za zgostitev kake juhe.

Sweetie

čoko  

član od: 19.11.2007

sporočila: 867

12. feb 2012 10:16

Postan krompir- sem ravno en dan babici, ki ji grejo ob postanem krompirju lasje pokonci (to je strup!) , omenila joto, ki jo skuha za 3 dni (s krompirjem, seveda). Odgovor: kislina od zelja ali repe uniči strupe...

Že dolgo živim, kljub rednemu uživanju strupa!

 

Aja, kaj pa špinača? Jaz jo pogrejem, s smetano vred.

Babica jo vrže proč, nikoli ne pogreva.

Tašča jo pa pogreje, smetano pa doda potem (ampak osnovno kuhanje pri njej je pa na mleku), ker kao s smetano se pa ne sme pogrevat, ker je potem strupena ...

čoko

alibaba  

član od: 4.12.2007

sporočila: 328

12. feb 2012 11:27

Za kostanj se mi zdi, da velja za divji kostanj... Tudi jaz pogrevam špinačo, tudi gobovo juho in rižoto z jurčki... Tudi če s pogrevanjem povzroimo nastanek kakšne škodljive substance, to ni tako pogosto, da bi škodilo. Seveda od tega ne bomo umrli, kar pa še ne pomeni, da ne škoduje. Če ima pa kdo link do kakšnega 'znanstvenega' dokaza, pa kar sem z njim. 

alibaba

yulchi  

član od: 16.8.2007

sporočila: 630

12. feb 2012 18:58

Mi doma smo razdeljeni na dve skupini: babica in tašča strogo mečeta stran po kosilu vse kar je z gobami, krompirjem, špinačo, smetano, moko, jajcem... mi ostali trije pa (če ne vidita) vzamemo ostanek hrane in si zvečer pogrejemo za večerjo. Želodčno zdravstveno stanje nas treh je odlično, medtem ko imata tašča in babica vse želodčne probleme sveta - kao. Še en lep primer, da izbirčnost škodi zdravju

Pa ne šimfam, samo ponazarjam s primerom in potrjujem teze dromata in Atine

Zelenje čebule mi tudi uporabljamo. Pojemo surove,  pa tudi v loncu jih uporabimo. Saj se podobno poru...

yulchi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

12. feb 2012 19:35

Mi smo že tudi rižoto iz morskih sdežev pogrevali pa ni bilo nobenemu nič.

Krompir pa itak, da tudi postan ne škodi. Krompirjeva solata na primer, dva do tri dni jo jemo, pa nobenemu nič. PA saj iz haldnega krompirja marsikajd elamo, kajne?

Tudi gobe smo že pogrevali (omako), pa ni nihče imel driske ali bolečin v želodcu.

 

yulchi, dekleta so po moje mislila zelene poganjske iz stare čebule, ne zeleno perje od mlade. To je itak užitno, jaz si ga najraje na solato narežem, ali pa potresem, ko kako jed po kitajsko postrežem-

mamamia

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

12. feb 2012 19:37

Hehe, vprašaj babico in taščo, če imata radi  krompirjeve njoke

 

lp

mzm

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5187

12. feb 2012 19:51

Ja. Svoje in babičino zdravje pa primerjaj, ko boš babičinih let. 

Sonja

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

12. feb 2012 23:26

Mit: Maščoba redi./Kdor je presuh, mora jesti bolj mastno hrano, kdor je predebel, manj mastno.

Je res, pa ni: redi vse, kar preseže potrebno količino energije določenega človeka. Ravno tako se da shirati ob zelo zelo mastni hrani. Važno je uživati makrohranila v pravilnih količinah in pravilnih razmerjih.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti