Miti in paradoksi o hrani

lenika83  

član od: 27.9.2010

sporočila: 22

16. feb 2012 14:07

Trixi je napisal/a:

Na 24 kitchen  sem ene izmed kuharic slisala, da je surov strocji fizol strupen. Npr. cvetaco, brokoli pa lahko jemo tudi surovo. Zanimiva je tudi informacija, da ima  blansirana bazilika mocnejsi okus.

 Kjer je volja, tam je pot. Trixi

 

To sem tudi jaz slišala. Če sem si prav zapomnila, bi naj povzročilo neke težave s krvjo (menda strjevanje ali nekaj takega). Zaradi tega naj bi se fižol tudi vedno blanširal preden se ga da v zmrzovalnik, da ga ne bi slučajno kakšen otrok pomotoma surovega pojedel. Če je to res ali ne, pa ne vem.

lenika83

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. feb 2012 15:23

Mene pa zanima nekaj drugega - ko pripravljam stročji fižol za kuhanje, odrežem oba končka - tam, kjer je rasel in ima pecelj in na drugem koncu, kjer je taka majhna konica. Tako so stročji fižol pripravljale vse ženskice v naši familji. Ali kdo ve, zakaj sploh je treba tisto konico odstraniti? Če je ne bi, bi imela polovico manj dela  

lp

cervus

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

16. feb 2012 15:45

Tudi jaz tako čistim stročji fižol in grah "cukerjek", ki ga lahko uporabiš s strokom vred. Verjetno zato, ker smo se tako navadili že od svojih mam. One so že vedele kako je prav.

zeta

rosie  

član od: 15.9.2007

sporočila: 1141

16. feb 2012 15:50

elaphus, jaz sem razmišljala tako kot ti.

in sem si enkrat na ta način "prihranila" polovico dela, rezultat pa je bil ta, da je bil tisti konček na ugriz, pod zobmi tak, kot so na ugriz fižolovi "štriki."

rosie

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

16. feb 2012 16:00

Sem se spomnila na odrezane hrenovke. V neki družini so tri generacije tako pekle hrenovko, dokler ni pranona obelodanila, da je bila pač ponev prekratka

Ampak, pri stročjemu fižolu iz lastne prakse vem vsaj en razlog takega čiščenja: konci so ostali trdi in nitkasti.

(kot je napisala tudi rosie)

lp



mzm

Sporočilo je spremenil(a) mišzmoke dne 16. 2012 16:00

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

16. feb 2012 16:06

Sem tudi jaz najprej pomislila na hrenovke, ki so jih krajšali na obeh koncih, ampak zdaj vidim, da je rezanje fižolčka na obeh koncih utemeljeno, saj tako pravita rosie in mzm .

zeta

Mygrace

sporočila: 6506

16. feb 2012 16:06

Res je, konci so trdi in nitkasti. Sem pa enkrat nek fižol na priporočilo branjevke skuhala brez obrezovanja in je bil popolnoma okej. Morda kakšne novejše sorte res ne potrebujejo več operacije.

Mygrace

Leyla_  

član od: 22.8.2008

sporočila: 164

17. feb 2012 13:12

Jetrca imam zelo rada in sem jih že velikokrat jedla pogreta. Pa sem še vedno živa :)

Še en mit: po jetrcih in kostanju se ne sme piti vode in soka. Lahko samo vino.

Pri meni tudi to ne drži. Vina ne maram, bila sem žejna pa sem tvegala. Nič se ni zgodilo mojemu želodčku.

dromat  

član od: 12.2.2012

sporočila: 11

19. feb 2012 19:15

Trixi je napisal/a:

Na....Npr. cvetaco, brokoli pa lahko jemo tudi surovo. .

Trixi

Ja, prav okusna sta. Surov  je užiten tudi mladi grah, rumena koleraba, surova špinača (dodatek v solati).

dromat

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

20. feb 2012 8:25

Pa da ne bi kdo vsuval merkatorjeve 'oprane' špinače kar naravnost v solato. Ima sicer velik napis, da je oprana, jaz pa čisto avtomatično  vso zelenjavo, tudi tisto domačo vržem v vodo.

Tale merkatorjeva 'oprana' je pustila zemlje za en tegelc.

Drugače pa ni slaba, ena taljanska špinača pač, jaz jo operem pa kar tako, mokro vržem na razbeljeno olje, dam zraven še kakšen strok česna in ko popolnoma uvene vržem čez eno veliko žlico masla, popopram, posolim dodam še malo muškatnega oreščka in kos domače pomaranče, pa je.

Če ostane, gre skupaj s skuto v nadev za torteline. Če še ostane...pojejo muce, preč ne pride pri nas nič.

 

 

nola

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti