Ali kdo pozna recept za to jed, ki se imenuje plemenjak? Naj bi jo pripravljali v Prekmurju, morda še kje. Iskala sem že na internetu, pa nisem nič našla. Šlo naj bi za kvašeno testo, ki se pečeno lahko namaže z zaseko ... več pa ne vem. Prav lepa hvala za vsako informacijo ali pa recept.
Recept za plemenjak
http://www.kulinarika.net/recepti/13139/kruh/jerpica-ocvirkovka/
Vtipkaj tudi ocvirkovka, ocvirkova pogača ipd., je nekako po istem principu.
ZačetnicaMogoče me bo katere iz druge strani Mure korigirala, ampak domnevam, da je to isto, kot na prleški strani postržjača. Pri peki domačega rženega kruha je zmeraj ostal kak manjši košček testa, ki se je potem lepo raztenil, dodala se je domača zaseka in se je zapeklo v krušni peči.
Na spodnjem linku je super prikazano, kako izgleda.
Ohh, spomini na otroštvo in počitnice pri babici... ![]()
Uh, zdaj pa me je sram, ker ne prepoznam recepta, pa sem s Prekmurja ![]()
Jaz bi tudi ciljala na ocvirkovo pogačo ali postržjačo...
yulchi
Takole, očitno v Filovcih in okolici vedo, kaj je to.
Tole sem dobila mko sem v Google vtipkala: plemenjak, zaseka
Utrinki: 5. Festival vina in kulinarike v Filovcih - TIC Moravske Toplice
www.moravske-toplice.com/aktualno_podrobno.php?...id... - Posnetek
To ste javno označili s +1. Razveljavi
Udeležili ste se lahko delavnic (lončarjenje, peka plemenjaka in gibic, ... in pridelki (vino, bučno olje, zelenjava, domača zaseka, domače pecivo, retaši, krapci, ...
Ko sem kliknila na link, se je odprlo tole:
http://www.filovci.si/si/novice/26/5._festival_vina_in_kulinarike
Če ne drugega, se obrni na TD Filovci.
rimljanka
malo sm brskala po kuharski knjigi pa sem našla ta recept
ocvirkovka ali špehovka
zamesimo testo za potico z manj jajc, ga razvaljamo, pomažemo z raztopljeno mastjo in potresemo z ocvirki.lhko začinimo z klinčki. zvijemo kot potico.špehovko pa naredimo tako.
špeh narežremo na kocke,popražimo in dodamo stepena jajca ter zvijemo
našla v knjigi kuharska pratika mojstra ivačiča
catcat
Sva že dve iz Prekmurja ki nista slišali .Plemenjak pomeni nekaj drugega , ki pa ni za pojesti-a ne Yulchi
Engie
Engie, vem, kaj misliš. Ampak mislim, da v tem primeru plemenjak pomeni vseeno to, kar poznamo kot postržjačo. V linku, ki ga je poslala Rimljanka (www.filovci.si) je v galeriji slika mize, polne domačih dobrot. In tam je videti pri kosu (kot postržjača je) napis "plemenjak". Upam, da sem pravilno prebrala, ker se iz slike ne vidi najbolj. Naj me katera popravi, če sem se zmotila.
Hvala vsem za pomoč. Najbližje bi mogoče bila res postržjača, ampak nisem sigurna, ker naj bi se zaseka namazala na že pečeno podlago in potresla s česnom.
a si pogledala recept za polenke? ce v mojem postu kliknes na obarvan tekst se ti odpre.
Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.
