Štipendija

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

28. dec 2011 13:14

Nisem še slišala za socialno delavko, ki bi imela odlično plačo. Je pa res, da so dobri in slabi tako med socialnimi delavci kot med prejemniki njihove pomoči.

Se popolnoma strinjam, da je nevzdržno, da zaposleni za okenci ne vedo, kako bo potekalo izračunavanje socialnih dodatkov čez nekaj dni, ampak za to niso krivi oni, oni le pokasirajo (upravičeni) gnev strank. Zato tudi kričanje nanje nič ne pomaga, ravno tako ne vzvišeno stresanje jeze na kulinariki. Bolj prav bo kričati na ministra in njegove strokovne službe. 

 

Sonja

darcy1  

član od: 30.3.2011

sporočila: 70

28. dec 2011 13:33

Tudi jaz sem prejšnji teden osebno odnesla vlogo za:

-določitev novega otroškega dodatka za 15 letno hči (štipendije itak ne dobi, ker ni 18)

-za subvencijo za prevoz (za obe hčeri, starejša ponavlja letnik stara je 18 let in štipendije ne dobi)

-za subvencijo za malico v srednji šoli (za obe hčeri)

Na moje vprašanje delavcu CSD, koliko odločb bomo dobili, ni vedel odgovora. Odločbo naj bi menda dobili do konca januarja 2012. Ali bo do avgusta 2012 potrebno vložiti novo vlogo za subvenciji za prevoz in malico, ali bo odločba veljala za koledarsko leto 2012? Tudi tega mi ni znal pojasniti.

Prosim vas za pojasnila, kako je z oddajo vlog za različne prejemke, ko pa je vendar vsako leto potrebno oddati najprej vlogo za otroški dodatek...prioriteta...zadnja je menda štipendija.

Lep pozdravček,D

darcy1

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

28. dec 2011 14:20

Zaradi sprememb pri različnih vrstah pomoči, ki se uveljavljajo preko CSD (in nekatere je bilo prej treba uveljavljati preko občinskih služb za družbene dejavnosti), ki so posledicia novega zakona s tega področja, zaposleni na CSD dejansko ne vedo, kakoprav svetovati. Ker jih ministrstvo oziroma pristojne službe dejansko niso pripravili na novosti, kot bi se spodobilo ob uveljavitvi novih pravil. So časopisi veliko pisali o tem, tudi o opozoril socialnih delavcev, da so nepripravljeni in da je šlo vse skupaj prehitro. In da se zavedajo, da bodo "pokasirali" slabo volj tistih, ii bodo prosili za pomoč oziroma iskali primeren nasvet.

Tako da niso vsega krivi. In ne, nimajo odličnih plač.

mamamia

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

28. dec 2011 15:15

Tudi jaz bi prosila za pomoč. Na začetku tega meseca sem ponovno oddala vlogo za otroški dodatek, za hčerko staro 19 let, hodi na faks. Ampak kot berem, sem ga najbrž pobiksala, ker bi morala po vsej verjetnosti izpolnit za štipendijo, glede na njeno starost? Mi je pa tako rekla delavka na CSD, ampak sem vseeno v dilemi ali sem naredila prav ali ne.

Hvala!

vida70

špela100  

član od: 23.7.2008

sporočila: 121

28. dec 2011 15:25

Sigurno vlogo za štipendijo in sicer obrazec "vloga za uveljavljanje pravic iz javnih sredstev za polnoletne dijake in študente". Ali je že prejemala štipendijo? Kakšno odločbo ste dobili za otroške. Jaz sem namreč dobila samo do 31.12.11, ker mi sedaj starejšega sina vzamejo iz njih (za ostala dva sem pa morala dat ponovno). Sin je dobil odločbo za eno leto, torej dos ept. 2012, lahko pa sedaj ponovno vloži, kot že rečeno na rizik, ali se mu bo poveča ali zmanjšala. Lahko pa tega ne strri in mu ostane ista. Še razmišljam.

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

28. dec 2011 16:09

Veliko pojasnil najdete tukaj: http://www.mddsz.gov.si/

Tukaj je obrazec - eden za vse, pa nekaj kar uporabnih pojasnil je tudi zraven (pod Predstavitev zakona).

Sicer se mi je pa oglasil naš stari forumski znanec, ki začasno abstinira kar se tiče kulinarike (pa lep pozdrav, Multi!) in sporoča naslednje:

- pri odmeri se gleda kvadratura na člana in ne vrednost stanovanja. V glavnem je meja 45m2 za prvega člana, nato po 17 od drugega do šestega, za sedmega in nadaljnje pa po 12m2 na osebo. Po novem je tako, da dokazljivo premoženje (bančni računi, depoziti, evidence registriranih vozil - brez omenjene kvadrature stanovanja ali hiše) ne smejo presegati 13.320 evrov. 

- vse se vlaga na enem obrazcu (se dobi na internetu ali kupi v knjigarni ali vloži elektronsko na e-upravi); posebej pa lahko zaprosiš za izredno denarno socialno pomoč v vrednosti 288,81 €, recimo za neplačane položnice in podobno. 

- tudi če vam stare odločbe še niso potekle in če nimate premoženja, se splača vložiti novo vlogo, ker se noben prejemek po novem ne znižuje (se pa upošteva premoženje, glej zgoraj)

Zraven še kolegov topli nasvet, če imate težave v komuniciranju z ljudmi za okenci: pošljite vloge po pošti, na razpolago imate dovolj prostora, da razložite svojo situacijo in probleme, v tem primeru dobi v roke vašo vlogo komisija več ljudi in potem odloča. 

Upam, da sva komu kaj pomagala.

Pa lep pozdrav še od mene

 

Sonja

fakin712  

član od: 29.3.2005

sporočila: 2682

28. dec 2011 17:09

Strinjam se z večino napisanega. Mi pa ne gre v glavo, da se ne pozanimajo kako in kaj.Že kar nekaj časa se ve, kaj se bo zgodilo po novem letu, pa bi se bilo priporočljivo informirat kako in kaj. Verjetno to ni edini primer, ko je stranka vprašala kaj naj stori v zvezi s štipendijo. Če nam ponujajo brošure, da se iz njih informiramo, potem teh ljudi sploh ne potrebujemo, da so tam zaposleni. Preprosto naj rečejo, da nimajo pojma in je stvar zaključena.

Nisem edina, ki ima slabe izkušnje s socialnimi delavci. Nikoli se nisem drla na nikogar izmed njih. Tudi jaz imam kolegico, ki dela na centru za socialno delo. O plačah ne bi več razpravljala, ker nima smisla.

Ne vem zakaj takoj napad na  besede, ko je govora o prijaznosti in plači teh delavcev. Ne morem napisat , da imam dobre izkušnje, če jih nimam. Tudi od drugih ljudi slišim marsikaj negativnega.

Tako, napisala sem svoje, zdaj pa se umikam iz debate. Se poredko oglasim, zdaj se bom še redkeje.

Srečno 2012 vsem!

 

Lp!

fakin712

antonija7  

član od: 11.5.2011

sporočila: 219

28. dec 2011 19:51

Mi smo glavno pečlanska družina in smo za dijaka vložili ponovno v decembru za otroški dodatek,hči,ki je polnoletna je vložila samostojno za štipendijo,saj po novem letu ne bo za njo otroškega in tedaj bi bila prikrajšana,študira pa daleč od doma.Njej se upajmo bo splačal nov izračun,saj bi morala dobiti za 50 eurov večjo štipendijo,druga hči,ki tudi študira pa ne bo dala za povišanje za vsak slučaj,če ne bi naredila vse izpite in bi morala vračati. Uporabne površine nimamo preko 150 kvadratov,čeprav je hiša cela velika okoli 200,samo klet in podsrešja ne upoštevajo.Tako vsaj piše v  dodatkih pri polah in brošurah,ki se dobijo pri CSD. Tedaj bi moralo to držati.Upajmo,da bodo počasi na CSD vedeli,kako naj izračunajo,da ne bi nastale nove napake.Vsak naj se odloči,kakor pač misli,da je bolje.

antonija7

vida70  

član od: 13.9.2005

sporočila: 461

28. dec 2011 23:24

špela100, hči do sedaj še ni prejemala štipendije, ampak samo otroški dodatek in v odločbi piše do 31.12.2011. Najbolše bo, da jutri pokličem na CSD, da skenslajo ali karkoli že vlogo za otroški dodatek in bo hči sama vložila vlogo za štipendijo. Upam, da bo tako ok in da ne bodo  komplicirali.

vida70

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

28. dec 2011 23:24

mamamia je napisal/a:

Zaradi sprememb pri različnih vrstah pomoči, ki se uveljavljajo preko CSD (in nekatere je bilo prej treba uveljavljati preko občinskih služb za družbene dejavnosti), ki so posledicia novega zakona s tega področja, zaposleni na CSD dejansko ne vedo, kakoprav svetovati. Ker jih ministrstvo oziroma pristojne službe dejansko niso pripravili na novosti, kot bi se spodobilo ob uveljavitvi novih pravil. So časopisi veliko pisali o tem, tudi o opozoril socialnih delavcev, da so nepripravljeni in da je šlo vse skupaj prehitro. In da se zavedajo, da bodo "pokasirali" slabo volj tistih, ii bodo prosili za pomoč oziroma iskali primeren nasvet.

Tako da niso vsega krivi. In ne, nimajo odličnih plač.



mamamia

To je žalostno, ne samo žalostno, meni se zdi nedopustno. Vsi vemo (in smo mi in pristojni na ministrstvu) že vsaj pol leta, ko se o prenovljenem zakonu razpravlja po vsej javnih medijih, da bo novi zakon žačel veljat 1.1. 2012.
Že junija tega leta so se na straneh Ministrstva za delo družino in socialne zadeve ter na spletnih straneh pojavila opozorila o "zamrzovanju" pravice do državne štipendije mladoletnim dijakom po 1.1.2012. OK, to smo vedeli vsi.

Težko pa razumem, da v tega pol leta pristojni niso bili sposobni stvari premakniti do točke, ko bi zaposleni na CSD-jih takoj začetku veljavnosti novega zakona upravičencem znali izračunati denarje transferje "po novem", ne pa da ti na današnji dan (28.12 2011 - torej štiri dni pred dnevom "D") uslužbenka na CSD ne more povedati drugega, kot "ne vem vam svetovati ... ja, vložite novo vlogo za otroški dodatek ... mogoče boste upravičeni do višjega, mogoče ne, veste to je malo na srečo ...ne vem .... pa pokličite še na ministrstvo, mi še nimamo navodil kako in kaj in tudi ne vem, kadj bodo ...".
Da pojasnim: moji 15-letni hčeri, dijakinji prvega letnika, konec leta preneha pravica do izplačevanja državne štipendije. OK, to smo vedeli že junija. Za oba otroka (enega osnovnošolca in eno dijakinjo) prejemam otroški dodatek. Glede na to, da sem obe vlogi oddala  avgusta letos, me je zanimalo, če je zaradi izračuna otroškega dodatka "po novem" potrebno oddati novo vlogo za otr. dodatek (ker hčeri pravica do šripendije preteče po nove letu bi to storila še ta mesec). Če bi vlogo za otr. dodatek oddajala še v tem letu, bi bili vpisani dohodki oz. premoženje itak enaki (iz l. 2010), kot so bili vpisani na avgusta oddani vlogi.

No, na spletnih straneh nisem o dilemi - ali v "mojem" primeru na podlagi vseh do sedaj vloženih vlog oz. izdanih odločbCSD sam preračuna novo stanje (torej izpad štipendije) in tako obračuna v medijih "obljubljeni" višji otr. dodatek za tega otroka

ali pa sem dolžna vlogo poslati še enkrat (itak z istimi podatki o naših prihodkih) in se višina otroškega dodatka izračunava na podlagi te nove vloge, poslane pred ittekom pravice do otr. dodatka, ki ga določa moja odločba iz avgusta. 2011, nisem našla nič.


Ko sem danes poklicala na pristojni CSD sem bila seveda razočarana ... pričakovala sem, da imajo zaposleni tam štiri dni preden novi zakon stopi v v veljavo, informacije, ki jih stranke potrebujemo, če želimo uveljavljati pravice do družinskih prejemkov.
Pa mi na žalost uslužbenka ni znala povedati nič o tem, kako se bo višina otr. dodatka "po novem" sploh obračunavala in kako se bo uveljavljalo v medijih "obljubljeno" povečanje otr. dodatka za dijake, ki so ostali brez štipendije ... pravi, da "sistem" še ne deluje in da se ne ve, kdaj bo deloval. Naj novo vlogo izpolnim, če se mi "splača", ne ve, ne ve tudi, kdaj bodo vloge sploh obravnavali "po novem sistemu", niti kdaj bomo dobivali odločbe. Da preprosto "nima pojma", je zaključila ...

Saj se ne jezim na uslužbence na CSD, čeprav bi morda tudi oni več dosegli, če bi "težili" svojim nadrejenim na pristojnem ministrstvu za potrebne informacije.
Človek se pač skrajno neumno počuti, če ve, da je odvisen od institucije, ki je za neko zadevo edina pristojna, pa ti tam povejo, da ti ne morejo pomagati, ker "nimajo pojma".

Oprostite, ampak take zadeve se meni zdijo kot norčevanje vrha državne uprave iz državljanov.


Super in krasno ...
mi, uporabniki famoznega "sistema, mi ne deluje in ne vemo, če kdaj bo", pa moramo vedeti, kje dobiti dvesto evrov za plačilo dijaškega doma, vozovnic ..., kar je do sedaj veljavna štipendija vsaj polovično pokrivala. In toliko kot hčerina štipendija znaša sedaj tudi otr. dodatek za oba otroka. "Po novem" oz. dokler "sistem izračunave" ne bo deloval, bo družini ostal le otroški dodatek v višini 3/4 cene dijaškega doma za hčer ... da o drugih stroških sploh ne govorim.

Kaj bo čez dve leti, ko bo dijak tudi sin, pa si sploh ne upam razmišljati ... Trenutnih 150 € otr. dodatka (za oba!!) bi pokrila zgolj eno  mesečno avtobusno vozovnico do 30 km oddaljenega kraja z najbližjimi SŠ oz. 3/4 trenutne cene ene oskrbnine v dij. domu. Krasni svet "po novem", kajne

Bojim se, da se počasi vračamo v čase, ko bo, v tem času nekaj tako samoumevnega, kot je vpis v srednjo šolo, postal privilegij tistih, ki si bodo lahko to privoščili oz. tistih, ki bodo SŠ obiskovali v svojem kraju in ne bodo imeli dodatnih stroškov ne s hrano, ne s prevozi ...

Mojca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti