Doma narejeno maslo

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

tema odprta - 14. nov 2011 15:06 | ogledi: 15.516 | odgovori: 21

Spoštovani, 

Zanima me, kako delajo domač puter v hribih. Tam niso kupovali sladke smetane in jo potem miksali itd. 

Je še kje recept naših prednikov?  Glede na to, da lahko pristno mleko kupujemo v mlekomatih imamo verjetno vse potrebno za izdelavo domačega putra.

Hvala.

 

karajan

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

14. nov 2011 15:11

Spomnim se, da sem kot otrok teti na kmetih pomagala delati maslo. Imela je eno tako visoko leseno posodo ter bat z okroglim luknjastim nastavkom spodaj in s tem sem udrihala po smetani (verejtno tsiti, ki sojo posneli z mleka) ali čemu že, kar je bilo v posodi, da je nastalo maslo.

Danes se verjetno dela drugače, kako, nima pojma

mamamia

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

14. nov 2011 15:20

Nimam sicer pojma, kako se dela maslo, vem pa, da če sladko smetano predolgo stepaš, dobiš puter. Torej bo kar držalo, da je potrebno po sladki smetani udrihat.

zeta

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. nov 2011 15:22

karajan, samo domače maslo vtipkaš v Google, pa najdeš odgovor, ne enega samega. Ja, smetana, posneta z mleka, surovega, nam da surovo maslo, če jo pinjimo.

rimljanka

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

14. nov 2011 17:44

Rimljanka, kako se pa reče maslu iz kuhane in potem ohlajene smetane? Mi namreč delamo in uporabljamo takega...

peter

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. nov 2011 18:15

Kako pa takšno maslo pripravite, ibiza? Za tole pa prvič slišim in me zanima.

lp

cervus

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

14. nov 2011 18:27

rimljanka je napisal/a:

Ja, smetana, posneta z mleka, surovega, nam da surovo maslo, če jo pinjimo.
rimljanka

Ne bo povsem držalo. Surovo maslo je iz sladke/sveže, čajno maslo pa iz kisle smetane - ne oziraje se na morebitno toplotno obdelavo smetane (npr. tu ali tu).

Včasih, kolikor je meni znano, se je maslo izdelovalo pretežno iz kisle smetane. Bržkone iz preprostega razloga, ker dnevna količina sveže smetane ni zadoščala, po večih dneh zbiranja smetane pa je bila ta že kisla. Sicer bi šlo tudi iz sveže. 

Uporabljalo se je posode, kakor jih je opisala mamamia. Taka posoda se imenuje pinja. Danes je pinij veliko vrst.

 

Jaz si maslo stalno izdelujam iz domačega mleka, tako da lahko prispevam nekaj izkušenj. Uporabljam kar navadne kozarce za vlaganje in tresem, dokler se ne naredi kepa (3-15 minut). Najvažnejša je temperatura: idealna je okoli 15 °C (raje manj kot več!). Kozarca se tudi ne sme nikakor prenapolniti (1/3 do največ 1/2). Ko se smetana že nekoliko "strdi", je treba pokrovček odviti, da lahko uide odvečni zrak (zveni čudno, vem, a dejansko zadeva "sikne", ko odvijem pokrovček) - potem gre pinjenje hitreje. Naposled pa še to: Iz kisle gre hitreje kot iz sladke/sveže smetane.

Namesto v kozarcu se da tudi zelo preprosto s stepanjem smetane (s takim ali drugačnim mešalnikom), dokler se ne zgrudi v maslo (marsikdo preklinja, ko se mu to zgodi, hehe).

Mimogrede, nikar ne zlivajte pinjenca stran. Je izredno sladkega in prijetnega okusa, še bolj kot mleko. Edina težava je (ko gre za surovo mleko oz. smetano), da izredno hitro (v nekaj minutah) postane grenak. Baje zaradi zelo hitre lipolize pod vplivom encimov, ki smo jim s pinjenjem olajšali delo; zato ga je treba spiti takoj, ali pa uporabiti za kake palačinke ali kaj podobnega, kjer grenkoba ne bo prišla do izraza.

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

14. nov 2011 18:29

Prvič sliši za kuhano maslo. Navadno se mleko da v posnemalnik in na eni strani priteče pinjenec na drugi pa sladka smetana. Iz sladke smetane se nato z električnim mikserjem stepa in nastane maslo. Nato se mrzla voda dolije in se maslo do konca še pretlači s kuhalnico. To se ponovi parkrat da se maslo "opere". S kuhalnico se maslo prebaše v modelčke in strese na papir in zavije. Mi ga ponavadi shranimo v zamrzovalnik, ker se ne splača malo po malo delat in vsakič namakat modelče.

Monika7

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

14. nov 2011 18:41

Monika7 je napisal/a:

Prvič sliši za kuhano maslo. Navadno se mleko da v posnemalnik in na eni strani priteče pinjenec na drugi pa sladka smetana.

Posnemalnik posnema smetano z mleka, zato dobimo iz posnemalnika smetano in posneto mleko, nikakor pa ne pinjenca.

Pinjenec nastane, ko se smetana zgrudi v maslo. 

Monika7  

član od: 22.8.2010

sporočila: 201

14. nov 2011 19:10

Ja nekako tako. Oprosti, ne poznam še vseh terminov ker se komaj učim.

Monika7

Majdina  

član od: 27.9.2007

sporočila: 281

14. nov 2011 19:42

Pri nas doma smo uporabljali posebno leseno posodo,ki je imela v notranjosti desko z luknjami,ki si jo z ročajem hitro vrtel.Rekli smo ji pina.V to posodo smo dali kislo smetano,ki se je posnemala iz kislega mleka.Po kakih 10 do 15 minutah je bilo čudovito maslo gotovo.Ostalo je zgoraj na deski,tekočina pa je bila spodaj.Maslo se je potem nadevalo v lesene modelčke,ki so bili izrezljani.Ko si maslo stresel ven,je bil vzorec zgoraj,robovi pa so bili lepo čipkasti.Mama je z njim oskrbela vse sorodstvo.Iz preostanka pa je skuhala posebno maslo,ki se je uporabljalo za peko palačink ali za posebne priložnosti.Še vedno čutim okus kaše kuhane na mleku z dodatkom tega masla.

Majdina

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti