Doma narejeno maslo

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. nov 2011 20:07

Jaz pa še vedno ne vem, kako maslo se da narediti iz kuhane smetane!?

lp

cervus

666  

član od: 14.7.2005

sporočila: 686

14. nov 2011 20:12

elaphus je napisal/a:

Jaz pa še vedno ne vem, kako maslo se da narediti iz kuhane smetane!?

lp



cervus

 ... kot iz vsake druge? 

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

15. nov 2011 8:17

Je razlika v okusu masla, če uporabimo kislo smetano namesto sladke?

 

Hvala za veliko odgovorov,  razmišljam, da bi tudi sladko smetano nekako doma naredil. Morda bodo dobri plitki krožniki in potem postrgam smetano...?  

 

 

karajan

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

15. nov 2011 17:00

Karajan, če pustiš namolženo (ali pa mleko iz mlekomata) stati, se zgoraj nabere smetana - traja par ur, se ne skisa, posebno še, ker ni več poletne vročine. Če boš dal plitve krožnike, bo smetana tanka in jo boš težko pobral - če daš v ožjo posodo, se bo nabrala na debelo.

Ko delamo pregreto smetano, damo v široke posode samo zato, da več smetane pride v stik z vročino in se lepo skuha. Pri pobiranju navadne sladke smetane pa to ni potrebno.

Samo, če boš hotel iz sladke smetane, ki jo boš dobil iz mleka, delat maslo, boš rabil vsaj nekaj litrov mleka, da si boš puter lahko enkrat na kruh namazal (no, mal pretiravam....)

lp

cervus

enanova  

član od: 1.12.2009

sporočila: 88

15. nov 2011 21:48

Mene pa je dela putr naučila stara mama. Ko je sveže mleko, ki ga dobimo pri sosedih, kuhano ga čez noč pustimo da se ohladi in zjuraj poberem smetano v skodelico in jo dam v zamrzovalnik. Ko se jo dovolj nabere jo dam v visok piskr in s kuhalnico (sem poskusila tudi že z mešalnikom in isto rata) mešam dokler se ne začnejo delati kepe. Potem še malo mešam in odlivam tekočino. Poti koncu kepo putra sperem pod mrzlo vodo in dam v lonček. Pri nas smetane iz mleka ne pojemo veliko, le občano za pod med ali marmelado, tako da se smetane kar hitro nabere dovolj da se splača delat maslo.

lp

enanova

ibiza  

član od: 4.10.2005

sporočila: 688

16. nov 2011 9:00

Vidim, da me je enanova prehitela, elaphus.

 Ker kupujemo mleko pri kmetu, imamo precej smetane. Mleko zavremo in počakamo, da se ohladi. Smetano poberemo in damo v  lončke cca 2dl. Ko je lonček poln, smetano zamrznemo. Ko se nabere ene 5-6 lončkov, smetano odtajamo, damo v Mumma in na drugi (!) hitrosti (od štirih) stepamo, da se začne delati maslo. Potem ga seveda še speremo. V bistvu je postopek enak, kot pri surovi smetani. Nam je všeč, ker kuhano smetano bistveno lažje pobereš kot svežo, pa še ni bojazni, da bi se tako hitro pokvarila. Sicer pa to smetano včasih uporabimo tudi v smetanovih omakah, vendar je gre manj, ker je precej bolj mastna od kupljene. Še to, ostanka pinjenca je pri kuhani smetani res zelo malo, ene 20 odstotkov, nič več.

peter

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

16. nov 2011 11:07

Ibiza,    

 

tudi jaz kupujem pri kmetu, oz. nam ga dostavlja na dom.  Če sem te prav razume, mleko skuhaš, počakaš da se shladi in nato postrgaš vrhnjo smetano.  Verjetno jo potem daš v jogurni lonček in zmrzneš, naslednjič pa samo dodaš in spet daš zmrnit. Ali prav razmišljam?  Bojim se namreč, da bi do naslendjega kuhanja mlega se smetana v lončku že pokvarila.

 

Mihael

karajan

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. nov 2011 12:30

karajan, a na 14 dni kuhaš mleko ali kako? Pa počakati jer treba, ko se mleko ohladi, da se maščoba loči od mleka in splava na  vrh.

rimljanka

karajan  

član od: 21.2.2007

sporočila: 98

16. nov 2011 14:20

Prav pogosto res ne kuham mleka, imam pa rad jutranji namaz z domačim maslom in domačo slivovo marmelado. Sem pa vstajen, tako da bo se nabralo enkrat dovolj smetane za maslo.

 

lp

karajan

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

16. nov 2011 19:07

Hvala, ibiza!

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti