Pretirano kupovanje, pa ne le kompulsivno

Kotarca  

član od: 13.6.2010

sporočila: 614

tema odprta - 4. nov 2011 3:48 | ogledi: 11.501 | odgovori: 45

http://www.delo.si/druzba/panorama/ko-postane-po

 Oni dan sem pregledovala  preveliko garderobno omaro in z grozo ugotovila, koliko stvari imam, ki sem jih le enkrat oblekla.

 V kuhinji je kar nekaj, spet  le enkrat, dvakrat uporabljenih malih gospodinjskih strojev.Ogromno  nepotrebnih,  pretirano dragih  in precenjenih okrasnih predmetov vsepovsod. Tudi šara se seveda najde. O kozmetiki, ki daje malo ali pa sploh ne rezultatov, raje ne bi.

Pravzaprav je  pri dvajsetih in nekaj  skorajda  ne bi potrebovala.  Z malo pretiravanja bi bila  voda in  kvalitetno milo dovolj. Ampak po dugi strani so bile tri moje prijateljice na liposukciji in raznih majhnih "neopaznih" popravkih. Pri dvajsetih.

Kaj se nam dogaja, da tako brezglavo kupujemo' Od  osnovnih (nepotrebnih seveda) materialnih dobrin, do lepote? Ne samo tisti, ki jim denar ne predstvlja problem, tudi tisti, ki so na tesnem.

Zanimajo me vaša razmišljanja.



Kotarca




Temo je spremenil(a) Kotarca dne 4. nov 2011 3:55

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

4. nov 2011 7:33

Ja, malo nam znajo stvari tudit ponudit, da se jim je težko odreči. Imam občutek, da manj ljudi kupuje odvečno robo, ki jim jo ponujajo reklame, več jih poseže po izdelkih med sprehodom v trgovini, ko si ogledujejo razstavljene predmete po policah in izložbah. Včasih se kak kos perila ali oblačila, torbica, šminka..., kupi tudi za dušo, kot se reče.

Tudi jaz sem v mlajših letih nosila domov veliko več kot sem potrebovala in uporabljala. Zadnje čase pa teh problemov resnično nimam več.

 

zeta

matejaoz  

član od: 1.6.2010

sporočila: 329

4. nov 2011 7:49

Jaz lahko zase rečem, da se mi (skoraj) nikoli ne zgodi, da kupim kaj takega, kar res ne rabim. Že od nekdaj sovražim shopping oblačil in obutve (predvsem zase - hvalabogu je hči že toliko velika, da si sama kupuje), in zato se mi še ni zgodilo, da bi kupila kaj takega, kar ne bi rabila. Zelo rada pa kupujem špecerijo in tu kupim tisto, kar rabim - ne šparam, če se nam zapašejo recimo škampi,  jih kupim. Kupim živilo, ki ga rabim, pa če je v akciji ali pa ne. Redkokdaj kupim kakšno gospodinjsko stvar, ki je v akciji, pa je ne potrebujem nujno. Zadnji takšen nepremišljen nakup je bil nakup sokovnika. Ko sem ugotovila, da ni to, kar sem mislila, da je, sem ga takoj prodala naprej. Zase lahko rečem, da sem zelo racionalna potrošnica. Sta pa dve stvari, na katerih ne šparam in si jih privoščim: masaža in potovanja. Za to pa mi ni nikoli bilo žal denarja.

Žal pa sama prevečkrat opažam  - sploh v času Božiča, da ljudje kupujejo nenormalne količine dražje hrane (če je treba, tudi na kredit), samo zato, da se lahko pokažejo pred drugimi. Ni važno, če morajo  potem januarja in februarja zelo močno zategniti pas. To pa se mi zdi pretiravanje.

matejaoz

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

4. nov 2011 8:22

zeta je napisal/a:

 

Tudi jaz sem v mlajših letih nosila domov veliko več kot sem potrebovala in uporabljala. Zadnje čase pa teh problemov resnično nimam več.

zeta

Enako

cervus

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

4. nov 2011 11:47

A ne, kako z leti marketinški prijem v stilu "v 5 minutah me prepričat, kako mi celo življenej manjka stvar, za katero sem prvič slišala pred 10 minutami" ne deluje več

lp

mzm

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

4. nov 2011 12:04

Z leti človek pride k pameti.

However, nega pri dvajsetih, nega pri tridesteih  - to daje precej dobre rezultate pri štiridesetih, petdesetih, šestdesetih.

Vendelina jr.

Sashika  

član od: 29.3.2006

sporočila: 639

4. nov 2011 12:17

Zadnje dve, tri leta tudi jaz postajam precej bolj previdna pri nakupih - raje kupim manj, pa boljše kvalitete. Masaža enkrat na 6 tednov, temu bi se težko odpovedala, in šport 5-6 krat na teden, tudi temu se ne želim odpovedati. Veliko raje kakšnemu novemu kosu oblačila/obutve, ki ni nujno potreben. 

Sicer pa stvari, ki jih imam v omari in jih eno leto ne dam nase, gredo na RK ali komu, ki jih bolj potrebuje. 



Saša

Sporočilo je spremenil(a) Sashika dne 04.nov 2011 12:21

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

4. nov 2011 13:27

jaz pa ravno zadnje 2-3 leta kupujem vec

Malo tudi po zaslugi Vendelininih modnih prispevkov  kupim tudi kaj za kar sem bila prej sveto prepricana da ni zame in nisem niti poskusila kako mi pase.

 

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Viva Meier  

član od: 20.12.2009

sporočila: 673

4. nov 2011 16:32

Pri meni najbolj vžge mantra "če tole neumnost zdej pustiš v trgovini, boš čez 2 meseca plavala v sinje modrem morju kje v okolici ekvatorja, zvečer pila kavico v kaki lepi prestolnici itd., če jo pa kupiš boš pa kupila boš lahko pa v LJ meglo prekladala, brodila po lužah in brisala prah iz nakupljenega". Uspešnost zelo visoka, čez 80%, pa nimajo leta nič s tem, sem v obdobju, ko naj bi bila glavna tarča proizvajalcev.

Viva Meier

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5188

4. nov 2011 16:54

Oh, kdaj pa kdaj me zanese (večino tako ali tako pobere Lufthansa in njej podobni, no, pa Lisca je tudi moja šibka točka). Ampak ko zmanjka, pač za nekaj časa ni več tovrstne zabave - zaenkrat si še nisem kupila ničesar, česar si ne bi mogla privoščiti, da bi me potem zares bolela glava. Da bomo le še naprej zdravi!

Aja, tekaških čevljev imam pa res preveč, glede na to, koliko zadnje čase migam.

Sonja

Mygrace

sporočila: 6506

4. nov 2011 17:13

Imam Vivino mantro.

Mygrace

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti