Vlečeno testo

tanjam  

član od: 2.9.2002

sporočila: 159

tema odprta - 9. dec 2003 14:52 | ogledi: 5.409 | odgovori: 7

Prosim, za kakšen preizkušen recept za vlečeno testo. Rada bi naredila jabolčni zavitek. Po mojem receptu, je testo preveč trdo.

Na pomoč!!!!!

Tanja

Tatjana  

član od: 10.4.2002

sporočila: 301

9. dec 2003 16:41

Jaz sploh ne tehtam sestavin, ampak kar stresem na pult pol kile moke, naredim na sredino jamico, zlijem vanjo kozarec vode, ščepec soli, žlico olja in počasi z vilicami vmešavam moko. Ko je primerno gosto (toliko, da se že da gnesti z rokami), ga obdelam do konca ( 15 min.). Ni nujno da porabite vso moko. Testo mora biti mehko in voljno na otip. Počiva naj vsaj pol ure. Testo lahko tudi zamrznete za drugič in iz lastnih izkušenj lahko povem, da se takšno še lepše razvleče. Tatjana

gaja  

član od: 30.9.2002

sporočila: 23

9. dec 2003 18:21

Jaz po navodilu iz Vellike knjige o peki zgneteno testo 50-krat vržem na pult, ga dam v posodo, po vrhu na tanko namažem z oljem in ga pokrijem, potem pa ga 1 uro (ali več) pustim v hladilniku. Ko ga uporabim, ga za začetek malo zvaljam, potem se pa vleeeeče resnično lepo. Poskusi, prepričana sem, da boš zadovoljna. Tudi sama nisem prav vešča v peki, ampak vlečeno pa uspe. Lep pozdrav, Gaja

Dorothea  

član od: 25.1.2002

sporočila: 142

9. dec 2003 21:05

Pa še bolj enostaven recept: 250 g moke (posebne) 1 jajce 175 ml mlačne vode 1/2 žličke limoninega soka V multipraktik damo moko, jajce, vodo, limonin sok. Poženemo strojček in pustimo, da se sestavine sprimejo v testo. Pustimo kar v multipraktiku cca 30 minut in pokrijemo, da se testo ne izsuši. Testo najprej razvaljamo z valjarjem, nato pa ga pokrijemo z vlažno krpo. Pustimo 20 minut, nato ga z rokami razvlečemo.

renatana  

član od: 19.4.2003

sporočila: 250

9. dec 2003 21:19

Jaz delam približno tako kot Tatjana, le da dodam še žlico ali dve kisa. Včasih sem tudi dajala testo počivat v hladilnik, potem pa sem ugotovila, da se veliko bolje vleče, če ga pustim kar na pultu na sobni temperaturi, seveda mora biti premazan z oljem.

silva  

član od: 1.10.2002

sporočila: 871

10. dec 2003 10:21

Tudi jaz sem imela težave pri vlečenem testu, pa čeprav sem ga delala "točno tako, kot moja mama" - meni se je trgal, drugič pa prijemal na prste, da je bilo veselje... Potem pa sem našla naslednji recept iz revije Anja, ki so ga objavili iz knjige: Štruklji za vsak okus - Janeza Štruklja. Potrebuješ: 120 g masla 380 g moke sol 3 rumenjake 200 ml mlačne vode V kozici razpustimo 30 g masla. V skledo presejemo moko, v sredino naredimo jamico in damo stopljeno maslo, 3 rumenjake in sol. Z električnim mešalnikom, z nastavkom za testo, gnetemo sestavine od sredine navzven, med gnetenjem postopoma prilivamo 2 dcl mlačne vode. Gnetemo toliko časa, da se sestavine sprimejo v kepo in se loči od sklede. Nato pa pregnetemo na delovni površini, da postane testo gladko in voljno. Testo premaži s stopljenim maslom in pusti počivati. Ko ga vlečeš, ga premaži s preostankom mlačnega masla, potem potreseš z drobtinami in nadevaš z nadevom po želji. Preden zavitek daš v pečico, nareži še majhne koščke masla na zavitek (ob robih in po vrhu). To testo, ko se speče, je malo krhko (hrustljavo) in bo še boljše, če sveže pečen zavitek na tanko premažeš s kislo smetano (tako tudi skorjica na vrhu postane bolj mehka) in potreseš s kristalnim sladkorjem. Poskusi, ne bo ti žal! Lep dan! Silva

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

10. dec 2003 14:28

Ni potrebno nobeno tehtanje. Prvič, drugič, tretjič bo O.K.
V posodo daj moko (malo več kot pol kg), ščepec soli, naredi vdolbino in vlij malo olja (3-4 žlice). Z vilico (ali z mešalnikom) zmešaj, z dodajanjem tople vode, v katero si šricnila malo kisa. Ko si zmešala vso moko, kar začni mesiti z roko. Teso dobro izdelaj - naj bo bolj mehko kot trdo. Naredi si dva hlepčka, namaži z oljem in daj na topli krožnik ter pokri s posodo, ki si jo pred tem zgrela.
Testo naj počiva 1/2 ure ali več. Na mizo daj prt, posuj ga z moko, vzami en hlepček testa, z roko malo poravnaj in potem z valjarjem (ampak zelo nežno). Z oljem pramaži celo površino in potem vleči z obrnjeno stran dlani.
Pripravi si malo prepražene drobtine in s tem poškropi testo, gor daj ribana jabolka, sladkor, cimet, lahko narezane orehe. Maso lahko posuješ po želji, ali samo polovico testa ali celo. Dvigni prt in testo zarolaj ter ga daj v namaščen pekač. Ko se še peče prežami z margarino ali maslom. Pečeno (35 minut - 180 stopinj) še enkrat premaži z margarino in pokrij s prtičem.
(Moja miza je velika 180 x 100, pa raztegnem testo po celi mizi).
Dober tek.

Sporočilo je spremenil(a) dragička dne 21.dec 2010 22:28

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8700

10. dec 2003 14:47

Ups! Prvič sem na straneh. Sori, nisem hotela z imenom, ampak itak me ne poznate. Ali se pripravljate na božično in novoletno peko? Čao in dober tek.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti