Dedovanje

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

7. okt 2011 16:05

spela je napisal/a:

....Hišo stan namreč zgradila samo mož in žena, brata nista prispevala nič.

Po moje bi bilo pravičnejše, da bi žena vse podedovala, glede na to, da ni nista imela potomcev. Šele po smrti drugega zakonca, pa naj se to njuno premoženje deli med sorodnike.

Spela

 

Ce nisi ravno vpletena v zgodbo, potem ne poznas celotne storije.

Verjamem da brata nista prispevala, kaj pa njegovi starsi? Ali pa naj ti verjamem, da sta sama iz nule zgradila hiso v Ljubljani? BTW, dobro vem kaj pomeni iz nule, brez pomoci starsev, dediscine babic in dedkov....

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

7. okt 2011 16:44

Nisem vpletena, poznam pa celotno zgodbo. tako da ...

Ta gospod, ki je umrl, je bil star 60 let in je hišo zgradil pred leti brez pomoči staršev, starih staršev ...

Nisi edina, ki ji je uspelo zgraditi hišo iz nule. Tudi moji straši so jo, pa moj mož  in še veliko drugih ... tako v Lj kot kje drugje.

 

 

Spela

eugenieb  

član od: 7.10.2011

sporočila: 3

7. okt 2011 16:58

Josy,

najbolje bi bilo vprašati kakšnega pravnika li pravnico, po možnosti civilista saj so tudi oni razdeljeni po področjih tako kot zdravniki, vendar se mi zdi da bo že napisano držalo, idealno se deduje 1/2 , vsekakor pa nujni delež ampak od vsega!!! Torej starši ne morejo prepustiti enemu le hišo drugemu pa gozd oz. premoženje neznatne vrednosti, če seveda hiše za časa življenja ne prodajo in sredstva podarijo otroku A. Nujni delež ti vsekakor pripada, menda lahko otroka A omejiš tako, da zahtevaš na vsakem delu nujni delež in to je npr. na hiši, na gozdu itd. Tako bo menda storila mamina sorodnica, ki so jo bratje opeharili pri dediščini po očetu, še živeča skoraj stoletna mati se je namreč ravanala po starokopitnem vzorcu, češ, da fantom , kreditnom, pripadajo objekti, ženskam pa vbogajme.Čeprav je sorodnica vseskozi skrbela , pred vsem ona za ostarelo mater, ji pri hiši bratje niso dovolili, da bi si uredila manjše enosobno bivališče. Češ, to naj bi ostalo za pravnuke itd. Sedaj celotna zadeva propada, pravnuki za imetje še slišati nočejo, kaj šele, da bi tam živeli. Ker tudi sorodničin naslednik nima potomcev, se je odločila, da bo vse imetje podarila KARITASU oz. kateri od humanitarnih organizacij in se bodo za precej veliko premoženje otroci njenih bratov obrisali pod nosom. Pri darilnih pogodbah pa je izven prvega dednega red a, če se ne moti treba plačati tudi davek.

Morda v premislek

LP

eugenie

 

eugenieb

eugenieb  

član od: 7.10.2011

sporočila: 3

7. okt 2011 17:37

 

Da je zakon gnil, pove tudi tale primer. Sklep s sodišča prejeli pred dvema mesecema.

Zakonca brez otrok sta zgradila hišo. Bila sta lastnika vsak do 1/2. Mož nenadoma umre, ker pa nista imela otrok, po možu dedujejo žena kot tudi dva njegova brata, ki nista centa vložila v hišo, pa še stikov niso imeli. In sedaj bi morala vdova ta dva moževa brata izplačati. So pa glede na to, da je hiša v ljubljani, kar visoki zneski.

 

Bi bilo potrebno krepko zakon spremenit.

Spela

 

In kako pa, po tvojem? Tako, da bi določili, da ljudje ne smejo imeti bratov in sester? Oziroma, da imaš lahko brate in sestre samo v primeru, če so ti premožni, drugače se jim je pa treba odpovedati.... Špelca, izvajam samo od tam naprej, kjer si ti začela.

In lepo se nauči (vsaj to, če  ideja, da je bolje biti tiho o stvareh, ki jih sploh ne poznamo, še ni osvojena), da se na enem primeru nikoli ne izvajajo splošne sodbe. O ničemer.

Vendelina jr.

 

V praksi je kljub predpisom preveliko, preveč krivic, ki se zgodijo, saj zakon in akti kljub vsemu ne morejo zaobiti prav vsake življenske situacije. Da je požrešnosti in krivic veliko o tem nima smisla razpravljati, zanimivo, kako smo pri imetju in premoženju občutljivi, ko pa gre za obveznosti in bremena, tam jih je večina gluhih.

eugenieb

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

8. okt 2011 11:26

spela je napisal/a:

Nisem vpletena, poznam pa celotno zgodbo. tako da ...

Ta gospod, ki je umrl, je bil star 60 let in je hišo zgradil pred leti brez pomoči staršev, starih staršev ...

Nisi edina, ki ji je uspelo zgraditi hišo iz nule. Tudi moji straši so jo, pa moj mož  in še veliko drugih ... tako v Lj kot kje drugje.

Spela

 

Glede na tvoj post sem sklepala da je mlajsi. Kako mladi uspejo priti do lastnih his popolnoma brez pomoci starsev pa mi najbrz ni potrebno razlagat. Zal veliko ljudi misli da so neumrljivi in ne razmisljajo o oporoki.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

spela  

član od: 31.8.2001

sporočila: 350

8. okt 2011 12:14

[citat=--rebecca--]

 

Glede na tvoj post sem sklepala da je mlajsi. Kako mladi uspejo priti do lastnih his popolnoma brez pomoci starsev pa mi najbrz ni potrebno razlagat. Zal veliko ljudi misli da so neumrljivi in ne razmisljajo o oporoki.


Se tudi da brez pomoči satršev. Samo ne na pošten način. Imam takšnega soseda. Pri 35 letih ima hišo, najlepšo daleč naokoli, pa brezposelen je. To je večji problem. Vsi vedo, na kakšne način služi denar (niso mamila, zvodnišvo). Enkrat so ga prjavili, plačal je kazen, potem pa spet veselo na delo ... Ampak kaj hočemo. če bi se preveč sekirali, bi še zboleli.

Spela

zeta  

član od: 21.5.2009

sporočila: 1353

8. okt 2011 12:32

A niso tele trditve malo mimo? Če se mladi zaposlijo in si začrtajo cilje, so sposobni tudi sami marsikaj doseči. Poznam pare, ki so si z lastnim delom in seveda z najemom kredita, ta se bo seveda kar nekaj časa vlekel ustvarili lasten dom - hišo. Ker nekateri starši nimajo, da bi pomagali kot bi želeli, nekateri pa ne želijo, imajo pač svoje sanje in želje in jih, kar tudi ni nič narobe, sedaj živijo v polnem zamahu. In tako so mladi prisiljeni poskrbeti zase in jim tudi uspe. Tako da ni vse nepošteno, kar se ustvari pred 60 letom starosti. Sicer pa kdor se ne zna finančno organizirati pri 30, se tudi pri 60 ne bo znal.

zeta

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

8. okt 2011 14:08

Zeta,

moj namen ni bil namigovat, da se s postenim delom ne da priti do svoje hise, verjetno se pa strinjas z menoj, da je to veliko tezje brez pomoci. Jaz sem imela tezave dobit kredit, ker sem bila vrsto let zaposlena le za dolocen cas. Ze tu, se npr. pokaze pomoc - ali so ti pripravljeni iti starsi za poroka ali ne, itd. Ni vedno pomoc samo v denarju.

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

8. okt 2011 14:28

Pa saj debata ni na temo kdo je komu kaj pomagal! Zakon je pač tak, da  premoženje zakoncev brez otrok dedujejo bližnji sorodniki. Lahko bi zakon tudi določal, da premoženje deduje država, ali pa občina. S tem se lahko strinjamo, ali pa ne. Marsikdaj ni ob tem nobenega problema, včasih pač je. Zato morajo ljudje (pa ne samo tisti brez otrok), še za časa zdravja in srednjih let, razmisliti komu bo šlo njihovo premoženje in to urediti.

Lisa

neika  

član od: 11.10.2004

sporočila: 169

8. okt 2011 18:10

kako pa je s tem - mož, žena poročena (seveda). Žena ima otroka od prej, skupnih otrok ni, mož je brez otrok.

 

če umreta naenkrat oba, materin delež deduje sin, možev delež pa kompletno njegovi starši ali bratje?

 

kako zaščititi takega otroka (v dogovoru z možem), oziroma kako oporoko napisati, da sinu ostane cela hiša?

 

in ta hiša je dejansko zgrajena brez pomoči sorodnikov (finančne).

 

če umre žena, je polovico njenega deleža moževega, polovico sinovega, se pravi, da je sin lastnik le še 1/4, kar je lahko še večje sranje. Kako naj potem, če se to slučajno zgodi, mož napiše oporoko, da bo njegove 3/4 ostalo sinu, in ne bo šlo v roke njegovim staršem ali bratom?

 

sva se celo oglasila na csd, ampak oni pravijo, da je moževa dobra volja, da skrbi za sina, če ne želi, mu pač ni treba.

vem, da je to vprašanje za odvetnike, morda le kaka smernica?

neika

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti