Razbarvanje - varikina

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

tema odprta - 27. sep 2011 21:27 | ogledi: 13.882 | odgovori: 15

Lepo prosim za eno pojasnilo, pa kemiki naj se mi ne smejijo preveč.

Zgodba je naslednja: imela sem čudovit rumen prt, z modrim in rdečim vezenjem, star več kot 10 let (smo ga iz Mehike privlekli). S pranjem je sončna rumena barva nekoliko zbledela, rdečain modra tudi,  ampak prt smo imeli kljub temu radi na mizi ... No, pa sem ga pred nekaj dnevi zaprala z nečim plavim, na sredini je bila ena ogormna modra "fleha"- kos nečesa modrega se je očitno "ugnezdil" v prtu - , preostali del prta je bil še vedno bledo rumen.

No, ker slabše ne more biti, sem si mislila, bom prt še enkrat oprala. Učinek je bil enak nuli, torej še vedno ogromni plavi "flek" in ostalo bledo rumeno.

 

No, bom pa prt polila z malo varikine po tisti modri "flehi", da vidim, kaj bo. Če bo zbledelo, bom celega namočila v varikino, pa bomo imeli bledo kremast prt ali pač nekaj že. Ali pa bo romal med krpe, šmrc.

No, ko sem zlila varikino na modri madež, je modra barva v trenutku izginila in površina, kjer se je vpila varikina, je v trenutku postala rumena. In to veliko bolj živo rumena od celega prta. Potem sem v škaf nalila vodo in precej varikine, in glej ga, zlomka, prt je postal živor umen. Ne sicer, kot je bil pred desetimi leti, a je bil po tem namakanju veliko bolj živo rumene barve od tiste bledolične spranosti prej.

Ko sem tole pripovedovala prijateljici, mi je rekla, da ona tudi uporabi varikino, če kakšno majico (pa ne belo) zapere ali se mpojavi madež od druge barve, in ta potem izgine. Celotno oblačilo je potem sicer bolj blede barve, ampak za doma še uporabno.

 

Doslej sem mislila, in tudi uporabljala, varikino zgolj v primeru, če sem zaprala kaj belega. No, nedavno sem na bombažni majici polila varikino samo po manjšem madežu, pa je majico razžrla in je nastala luknja.

 

Ampak to, da varikina pobere modro barvo z rumene, rumena pa posatne bolj živa, kot je bila prej, to mi pa res ni jasno.

Ima še kdo take izkušnje? V čem je štos?

mamamia

mamamia

neznan uporabnik

27. sep 2011 21:57

Še petkrat operi samo prt. Nič čistil v smislu blablabla.. Madež namoči z navadno vodo in gor vsuj prašek in s ščetko ribaj. Pol nalij še kis gor in pusti 10 minut. Speri in hitro v stroj na pranje. Samo madež, da nauš celega prta namakla in ribala.

 

MULTI_reloaded

Dragička  

član od: 9.12.2003

sporočila: 8697

27. sep 2011 22:03

Vem, da krpe ne smeš imeti predolgo (recimo, čez noč) potopljene v mešanici vode in varikine, ker postanejo rumenkaste. Itak mešnica ne sme biti premočna v korist varikine.

Drugače pa, nikoli nisem uporabljala samo varikino. 

Jaz bi na tvojem mestu namočila celi prt. Kaj je je, nimaš kaj zgubiti.

 

Pozdravček!

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. sep 2011 22:04

Bi rekla, da je štos v vrsti barvila, ki je barvo dalo. Ne more biti drugega. Loti se enakega postopka na kakem pisanem kuhiunjskem servetu (ki ni neka dragocenost) in po moje ne bo enakega učinka. Mi je dalo misliti, ker si prt prinesla iz Mehike, da so pač uporabljene kakšne bolj naravne barve, vsaj nekatere. Ker predvidevam, da je prt iz naravnega materiala, kajne? Tista omenjena majica najbrž ni bila.

rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. sep 2011 22:04

multi, kaže, da nisem dovolj jasno napisala: prt je brez modrega madeža in ves veliko lepše bolj žive rumene barve, kot je bil prej. To me čudi, namreč da je varikina z rumenega prta pobrala madež modre barve, ves prt pa je zdaj lepo živo rumen, brez kakršnikokoli madežev.

mamamia

mamamia

neznan uporabnik

27. sep 2011 22:13

Darling, pa še enkrat greš v Mehiko in je malca rešena. To ja ni tok daleč. Kupiš nov prt in maš malo urlauba. Boš ja več cajta porabla na pranje. Ko boš šla spet v Mehiko si kupi nov prt al pa naj ti ga pošlejo od tam, če nimaš prilike it.

 

 

MULTI_reloaded

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. sep 2011 22:14

rimljanka je napisal/a:

Bi rekla, da je štos v vrsti barvila, ki je barvo dalo. Ne more biti drugega. Loti se enakega postopka na kakem pisanem kuhiunjskem servetu (ki ni neka dragocenost) in po moje ne bo enakega učinka. Mi je dalo misliti, ker si prt prinesla iz Mehike, da so pač uporabljene kakšne bolj naravne barve, vsaj nekatere. Ker predvidevam, da je prt iz naravnega materiala, kajne? Tista omenjena majica najbrž ni bila.



rimljanka

 

Ja, bi rekla, da je prt pobarvana s kakšnimi njihovimi naravnimi barvili. Pri nekih Indijancih, bogu za hrbtom, smo ga kupili, zato mi je toliko bolj dragocen. ZDaj sem seveda spet vesela, da je tako lepo rumen, skoraj tako kot pred leti ...

 

Tole, rimljanka, s kako staro krpo in barvanjem pa razbarvanjem bom pa res poskusila. Mi je nekaj kapljic varikine kapnilo po modrem tepihu v kopalnici, pa so kar beli fleki nastali...

 

 

mamamia

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. sep 2011 22:15

dragička je napisal/a:

Vem, da krpe ne smeš imeti predolgo (recimo, čez noč) potopljene v mešanici vode in varikine, ker postanejo rumenkaste. Itak mešnica ne sme biti premočna v korist varikine.

Drugače pa, nikoli nisem uporabljala samo varikino. 

Jaz bi na tvojem mestu namočila celi prt. Kaj je je, nimaš kaj zgubiti.

 

Pozdravček!

 

dragička, saj, cel prt sem že namočila in je tako lepo rumen spet postal, brez plavega fleka. Saj to je ravno tisto, kar me preseneča. Ker namočila sem ga z namenom, da naj pač ves posvetli in se pobeli v varikini, ven pa je prišel take lepe rumene barve ...

 

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

27. sep 2011 22:16

Ja, se je moji sestri to zgodilo z eno modro majico, pa jo je dala zunaj na tla, poškropila z varikino in nastal je edinstven, unikaten vzorec belih razpršenih pikic na modrem ozadju. Jo je še dolgo s pridom nosila. Znajti se je treba, a ne?

rimljanka

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

27. sep 2011 22:17

multi, naj se ti besede pozlatijo glede Mehike...

mamamia

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

27. sep 2011 23:36

Mamamia, sem slišala eno skalo, ki se je privalila te dni nekje iz totega Maribora! Najbrž je štos res v barvah kot je napisala Rimljanka. Sem vesela, da se je tako dobro končalo. Mene je varikina že velikokrat rešila, ampak v tvojem primeru pa nisem pričakovala takega konca.

 

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti