Kje je možno kupiti petrahan?

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

4. avg 2011 18:00

Sem imela alarm  in sem po pomoti prehitro odposlala. Seveda je tudi terragon.

Zadnjič so mi v francoski restavraciji zaupali, da skoraj vse jedi začinijo s tem zeliščem. Ravno dovolj, da ima hrana lep okus, a je teško ugotoviti, kaj je. Pri meni doma je kar veliko v uporabi predvsem za poletne jedi in ne za potice.

Vanja

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

4. avg 2011 19:00

Saj ko sem iskala po netu, kaj estragon je (nekako se mi je zdelo, da ima veze z gorčico), sem ugotovila, da v tujih kuhinjah pehtran uporabljajo za vse kaj drugega kot sladice :) Obstaja tudi gorčica s pehtranom, verjetno sem od tu imela povezavo (čeprav take gorčice nisem nikoli jedla) :)

 

Ravno v francoski kuhinji se menda veliko uporablja pehtran. No, sem se nekaj novega naučila :)

Atina

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

4. avg 2011 20:43

Ja, odličen je s perutnino, konec tedna planiram kokoš s česnom in pehtranom, če bo vzdržala, jo poslikam in pošljem recept.

Pri sajenju pehtrana je potrebno malo previdnosti, saj obstajata dve različici - francoski je žlahtno aromatičen, obstaja pa tudi ruski, ki sicer bolj živahno rastoč,  ampak z bolj grobim vonjem.

Estragon ni samo oseba iz Becketta,  je pehtran v francoščini, tarragon pa v angleščini.

nola

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

5. avg 2011 19:49

ko je govora o pehtranu, pa me zanima kako vam kaj uspeva, moj je letos zelo slab in ga je komaj za pest, medtem ko mi je predlani kar divjal, (ko še nisem imela tadobrega recepta, za pehtranov biskvit)

anitram1

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

5. avg 2011 21:15

Glede pehratana bi rada opozorila na težave glede vonja. Kar nekaj naših sosed je kupilo sadike, pa ne skupaj in  ne na istem mestu, še istega leta ne,  in nobena nima pehtrana z vonjem po pehranu.

Očitno je, da obstajajo pehtrani, ki imajo enake liste in NIČ vonja. Na srečo sem pred leti dobila sadiko, ki je soseda, ki hči mamine sestrične, ni hodtala odstopiti, pa je imela velik grm, in zdaj oskrbujemo celotni zaselek.

Ugibajte, kdo je ostal prvi brez pehrana !

Pehtran ima vonj po smetani, v Avstriji pa mu pravijo bertram. Mogoče od tod ime.

Zame ima pehtran najbolj slovenski vonj.

F r i n a

matejac  

član od: 8.6.2004

sporočila: 446

6. avg 2011 12:42

Jaz pa imam zelo lep prhtran, sem pa tudi opazila, da sveži listi nimajo tako močnega vonja. Oziroma ga včasih niti ne morem določiti. Ko pa sem ga posušila, pa je vonj prišel do izraza. Ravno zdaj ga sušim

Mateja

hitrakasetarka  

član od: 3.8.2011

sporočila: 1

6. avg 2011 12:44

Sem že posredovala dalje, saj je namreč to potrebovala druga oseba. Hvala za vaše odgovore :) Bo precej pomagalo :)

hitrakasetarka

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

6. avg 2011 14:20

Pehtran, ki ne diši kot je treba, je ruski pehtran. Škoda prostora zanj, razen če vas veselijo visoke in razvejane pleve. Zelo razširjen je zadnja leta  po Italiji, verjetno so ga tja,  kjer prej sploh ni bil poznan, zanesle nove selitve  Ko kupujete sadike, odtrgajte vršiček in ga poduhajte, če diši prav. 

nola

anitram1  

član od: 18.6.2008

sporočila: 609

6. avg 2011 18:11

moj je tapravi pehtran in lepo diši, a žal letos zelo slabo dela. Kje ga sploh imate posajenega?

anitram1

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. avg 2011 20:46

Na dobro odcednih in s humusom bogatih tleh, na osončenem prostoru, predvsem ne sme v tleha zastajati voda, sploh ne pozimi, sicer zime ne preživi.

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti