Organko

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

1. avg 2011 19:31

proxima je napisal/a:
Jaz imam pri tem organkotu en majhen predsodek, namreč če tiste Bokashijeve kulture iz Biogena res boljše prebavljajo odpadke kot navadna mešanica bakterij in gliv, ki se slejkoprej zaredijo na vseh odpadkih, potem to ni nekaj, kar bi rada imela v stanovanju (ko jim bo zmanjkalo odpadkov, se bodo spravile pa name...://

Mogoče je pa prednost v tem, da dobijo z Biogenom še eno lepo porcijo sladkorja (melasnih odpadkov), ki jim vzpodbode apetit.

Ga ogledujem že nekaj časa, pa se ne morem odločiti...

lp, proxima

Tukajle http://www.em-tehnologija.com/sl/informacij piše nekaj o teh kulturah. Jaz se jih ne bojim, pri meni bodo vedno našle kakšen odpadek za glodanje  .

In še tole: http://www.youtube.com/watch?v=96fSXccQx9Q .

Cila

prodajalka  

član od: 13.3.2011

sporočila: 1

12. sep 2011 16:00

Pozdravljeni,mene pa zanima kje se ga da kupiti najceneje.



prodajalka

prodajalka Sporočilo je spremenil(a) prodajalka dne 12. 2011 16:02

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5189

12. sep 2011 16:25

Ne vem, če je kaka razlika v ceni - z malo popusta ga dobiš na Petrolove točke, sicer je pa cena kar povsod enaka.

Imam ga dober mesec in sem z njim zelo zadovoljna - olupki & co. se lepo pretvarjajo v karkoli pač že, končno sem se znebila smradu iz talnega odtoka v kopalnici, rože na balkonu pa rastejo kot nore.  Le en nasvet: enkrat sem v organka stlačila tudi ostanek pokvarjenega bohinjskega  mohanta (že ko še ni bil pokvarjen, je bil, kako bi rekla, zelo aromatičen, potem je pa stvar zrasla čez vse meje). Nikar! Očitno se mlečne bakterije ali glive ali karkoli že ne brigajo kaj prida za tiste iz biogrena in veselo naprej zganjajo svoje nečednosti, ker je bil smrad čez par dni zverinski, tako da sem vse skupaj s ščipalko na nosu odnesla v kanto, pa še pri pranju je potem smrdelo do neba (hvala sosedom za razumevanje). Torej previdno z mlečnimi zadevami. Za ostalo pa - samo najboljše.

Frina, svoje plastične smeti lahko splahneš tudi v vodi, s katero si prej prala posodo ali zalivala rože. Ne vem, meni še nikoli ni padlo na pamet, da bi za to uporabljala litre in litre čiste studenčnice.

Sonja

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

12. sep 2011 17:23

Mi smo pa naleteli na en problem...Organkota imamo že skoraj 2 meseca pa tudi Biogen je še vedno prva vrečka. In Biogen je spelsnel in se precej izsušil, pa čeprav je dokaj dobro zaprt

Roncolino

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5189

12. sep 2011 17:29

Meni tudi plesni, prav take puhaste kroglice so se naredile v njem, najbrž mu je bilo prevroče (izsušil se ni kdove kako). Ampak dokler deluje - po mojem tisti puhek samo pomeni, da se je pač nekaj v njem razraslo, konec koncev, saj večina vrečke je hranilni substrat, mali bavbavi so vsaj v začetku v manjšini, potem se pač razrastejo, kar počno tudi v organku, a ne?

Sonja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. sep 2011 17:29

Očitno je v vlažnem okolju in kljub majhni količini prisotnega kisika uspelo plesnim rasti. No, sa je najbrž jasno, da so v biogenu bakterije in še kaj, najbrž vsaj spore, če že ne kak naslednji stadij plesni, kar pripomore k začetnemu razkroju. Na vašem mestu bi ga jaz vseeno mirno uporabila in zasledovala dogajanje. Konec koncev, kaj so pa naredile plesni, uporabile so organske snovi v biogenu za svojo hrano, očitno uspešno.

rimljanka

mapi  

član od: 7.5.2007

sporočila: 16

12. sep 2011 23:35

tudi meni se je naredila na vrhu nekakšna plesen /na vikendu imam shranjenega v manjši kovinski škatli in je bil 14 dni zaprt - sem samo odstranila zgornjp plast/ doma, kjer ga rabim vsak dan pa je čisto OK. Organka imam doma v bloku in se super obnese. Po enem mesecu, ko je poln ga odnesem na vikend in pustim "zoreti" še tri tedne. Nato ga izpraznim v kompostnik. Medtem doma polnimo že drugo posodo.

 

lp

 

mapi

tiper  

član od: 17.8.2010

sporočila: 1

13. sep 2011 8:43

Tudi sama se odločam za nakup, a se mi porajata naslednji vprašanji: 

Organkota bi praznila na vrtni kompost, da bi vsebina tam dozorela. Bo to ok?

Ali nizke temperature zavirajo razgrajevalne procese v posodi, ki bi jo skozi vse leto, tudi pozimi, imela na balkonu?

Prosim za komentarje, sama sem namreč letos začela vrtnariti in se še učim... 

Hvala!

tiper

limnol  

član od: 16.11.2001

sporočila: 5189

13. sep 2011 9:03

organkota zaneljsivo lahko prazniš na kompost.

Kako bo deloval pozimi na balkonu, bomo pa še videli; po mojem bo, samo precej počasneje, razen, če imaš balkon tako na prepihu, da ti na njem vse zmrzuje. Sicer sama fermentacija sprošča nekaj toplote, tako da se mi zdi, da organko zlepa ne bo zmrznil, sploh, če imaš ložo ali balkon zastekljen. Sicer pa - počakajmo še par mesecev, pa bo vse jasno.

Sonja

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

13. sep 2011 10:06

Ja saj mene je bolj skrebelo to, da se je izsušil...no ampak za enkrat še deluje tako da ga bomo porabili do konca

Roncolino

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti