Prosena kaša

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

30. maj 2011 21:54

Cila je napisal/a:

Sicer ni kulinarična uporaba, je pa zanimivo: v starih časih so proso uporabljali tudi kot polnilo za  ležišča  pri nepokretnih osebah, da so se izognili preležaninam.



Cila

Pa veš, ne samo v starih časih. Pred leti sem mami kupila en tak okrogel povšter, polnjen je  bil se mi zdi s prosom. Mi smo imeli pa doma še do predkratkim  vse štramace  iz sviloprejk, blazine pa iz suhe morske trave. Jaz sem si enega nesla celo v Ljubljano, še potem, ko je bil čisto pjato, je dišal po domu.

nola

TUMAAVGUST  

član od: 2.9.2009

sporočila: 120

1. jun 2011 17:21

vsem, ki ste mi odgovorili in svetovali kako se uporablja prosena kaša najlepša hvala. Nisem vedela, da moraš uporabljati oz. jest neoluščeno kašo. Res je ko pregovor pravi "več ljudi več ve". Hvala

TUMAAVGUST

rdkapica  

član od: 31.7.2006

sporočila: 1564

2. jun 2011 15:17

Nihče še ni odgovoril, kje se dobi/kupi neoluščeno proseno kašo.

 

rdkapica

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

2. jun 2011 15:23

rdkapica je napisal/a:

Nihče še ni odgovoril, kje se dobi/kupi neoluščeno proseno kašo.

 

Sama sem ga (sicer par let nazaj) kupovala v Interšparu. 

sara

kobra 1  

član od: 15.6.2006

sporočila: 1881

2. jun 2011 19:57

Nazadnje mi ga je prinesel kolega (je član društva Ajda ). Sem pa ga kupila že na tržnici in trgovini Kalček.

kobra 1

majk  

član od: 29.3.2011

sporočila: 13

3. jun 2011 9:23

Živjo!

Jaz proseno kašo kupujem v Kalčku, v BTC-ju. Mi je zelo všeč in zdrava je :)

Sem pa včeraj pogruntala poseben recept, proseno kašo s kurkumo in kokosovim mlekom.

http://brezmeja.blogspot.com/2011/06/curry-prosena-kasa-s-

Pašek začinjeni piščančji omaki oziroma h kakšni drugi spicy tajski omaki.

 

LP Maja

majk

TUMAAVGUST  

član od: 2.9.2009

sporočila: 120

3. jun 2011 12:02

Jaz sem proseno kašo kupila v Merkatorju, tam ko imajo "zdravo prehrano" piše BIOTOP kultura narave

proso neoluščeno biološko pridelano. Upam da je tapravo.

TUMAAVGUST

TUMAAVGUST  

član od: 2.9.2009

sporočila: 120

3. jun 2011 12:04

Pa še to sem zdaj zasledila, da je prosena kaša odličnen pilig za obraz. Zmešaš malo mlete (jaz sem jo zmlela)

in malo medu, namežeš po obrazu in pustiš vsaj 10 do 15 minut, nato umiješ z mlačno vodo, še boljši pa je z mlačnim lipovim čajem.

TUMAAVGUST

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

3. jun 2011 15:12

rdkapica je napisal/a:

Nihče še ni odgovoril, kje se dobi/kupi neoluščeno proseno kašo.
rdkapica

 rdkapica, neoluščena prosena kaša ne obstaja, oluščeno proso je pa prosena kaša. Torej, proso prodajajo, kjer prodajajo Žitove izdelke Natura.

Takole izgleda: http://www.zito.si/uploads/RTEmagicC_PROSO_02.jp

Torej bi jo v saj večje trgovine morale imeti, sicer ti jo bo pa vsaka mala trgovinica naročila, če boš zanjo vprašala.

rimljanka

perpetua  

član od: 11.10.2008

sporočila: 338

4. jun 2011 19:00

Jaz sem pa vedno, ko sem kuhala bodisi proso ali proseno kašo, imela občutek, da ostanejo zrna nekoliko trda, kot da se ne bi dovolj skuhala (čeprav sem jo kuhala še dlje, kot bi jo naj). Kuhala sem, kot se spomnim, vedno kot mlečni riž, ter potem pekla nekaj v smislu narastka s suhimi slivami. A bi bilo treba proso / proseno kašo prej namočit?

perpetua

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti