Šmarna hrušica

poloni  

član od: 19.10.2004

sporočila: 123

2. jan 2014 14:27

Daniel R, hvala za odgovore. Sem natančno pogledala svojo hrušico in ugotovila, da žal nima izrastkov. Očitno je tuja vrsta (ali pa je še premlada, vsaj upam ... tolažim se). Bom pozno poleti (je to pravi čas?) poskusila s podtaknjenci (morda tudi kaj pogrobam). Če ne uspem, Vas bom prosila za kakšno mladico, če boste tako prijazni ...

Poloni

cveticamarjetica  

član od: 10.10.2013

sporočila: 21

3. jan 2014 19:52

Kako pa izgleda to grmovje? Kje bi se dalo kupiti sadiko? 

Hvala za odgovor in

lp

 

cveticamarjetica

Daniel R  

član od: 22.12.2013

sporočila: 18

4. jan 2014 17:53

Večina drevesnic ima v prodaji Amelachier lamarckii.

Kako pa izgleda grmovje je pa najboljše pogledati na slikah na internetu (lahko pa v botaničnem vrtu).

Jaz sem drugače iz Ljubljane, tako da če boste lahko prišli po sadike potem ni problema.

Daniel R

cveticamarjetica  

član od: 10.10.2013

sporočila: 21

5. jan 2014 16:56

 

Daniel R, prosim poglej v beležko, da se lahko naprej dogovarjava.

LP

cveticamarjetica

Daniel R  

član od: 22.12.2013

sporočila: 18

15. jan 2014 14:16

Drugače imamo tudi ljubitelji rastlin svoje forume, en od njih je tudi http://rastline.mojforum.si/, kjer si tudi izmenjujemo rastline in semena-za vse tiste, ki iščete ali pa boste iskali šmarno hrušico.

Daniel R

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

15. jan 2014 21:34

Da ne bo zablode, šmarna hrušica ni neka silno sladka, sočna itd reč. Naša ima drobne, pečkate ( v veliksoti borovnic) in prav nič sočne plodove, malo večje ima ona z druge strani oceana.

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

16. jan 2014 6:13

Moja hrušica, tista kupljena, mislim da je "canadensis", enkrat sem že objavila sliko grma,  je pa izredno dobrega okusa, plodovi so veliki kot ameriške  borovnice in zelo sočni, okus je težko določiti, nič  ne zaostaja za borovnicami, prej bi rekla, da je celo slajši, boljši. Spomladi, ko  bogato belo cveti  in jeseni, ko ima čudovito pobarvane liste, je tudi na oko zelo lepa, tako da ta grm še kako priporočam.

Imam tudi nekaj drevesc,  "avtohtonih", sicer ne vem če je to pravi izraz, podarili so mi jih gozdarji,  ti pa res niso  nič posebnega.

Že samo drevesce se na začetku rasti  hudo pretegne in kar naprej  upogiba, tako da ga je treba kar rezati, če želimo malo bolj kompakten grm.

Kosi se nič ne pritožujejo nad njimi, kake druge vrednosti , tako okrasne kot  kulinarične z njimi pa ni.

 



lp Lučka

Sporočilo je spremenil(a) lucka52 dne 16. 2014 06:19

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

16. jan 2014 6:20

Šmarna hrušica (Amelanchier ovalis), pri nas avtohtona vrsta, je rastlina sončnih, toploljubnih, južnih pobočij, zato ji hitro manjka svetlobe. Meni je kot rastlina v naravi izjemno všeč, na vrtu pa verjamem, da med vsem bogastvom cvtja okrasnih rastlin ne pride do izraza. No, za kose je pa tudi treba skrbeti, a ne. 

rimljanka

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

16. jan 2014 7:29

Ja saj prav zaradi pticev sem jih tudi posadila..

lp Lučka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti