Kuhanje na jadrnici

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

21. jan 2011 11:30

Ognjič, a res misliš, da si kdo želi umivat svojo posodo (iz katere bo še velikokrat jedel) na obljudenih plažah, kjer je v vodi toliko kreme za sončenje in urina (pa še česa), da ne bi vanjo pomočila niti prsta? Po moje prav nihče. Bi pa detergent vodo v takih zalivih lepo razmastil, to pa. Tudi v le nam dostopnih nebeško lepih zalivčkih smo že umivali posodo (ker je bilo pač treba). Drugače pa se v nebeško lepih zalivčkih tudi ne pomiva pogosto. Če pa že, pa pač počakamo tistih nekaj minutk in potem z veseljem skočimo v vodo (ko ni več sledu o pomivanju), nekateri pa seveda skočijo že takoj. Deviško lepe ribice so pa nebeško srečne, da lahko pojedo ostanke hrane, ki so se končno odlepili od loncev in našli pot v njihove trebuščke. Saj veš - ribo je treba hraniti z dobrotami, da je potem, ko jo sam poješ, tudi riba dobra. Je pa tako - če bi se tudi ti rada kopala v nebeško lepih zalivih, boš pač morala na jadrnico. In pomivati posodo kar v morju, kdaj tudi med ribicami. Brrrrrrr, te kar strese, ne? s0ncek*

s0ncek*  

član od: 23.4.2007

sporočila: 1191

21. jan 2011 11:32

HejHoj, prav v tem je (tudi) čar jadrnice - preprosto ni ti treba pluti v umazane zalivčke. Poskusi kdaj, boš videl, kako lepo je skakat z jadrnice v kristalno čisto vodo, pri sončenju pa ti ne teži obilna nemška družina na eni in še obilnejša češka na drugi strani. s0ncek*

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

21. jan 2011 12:06

sOncek*, mislim si marsikaj o takšnih ljudeh in upam, da ti ne spadaš mednje. Obožujem morje, jadrnice, čolne in ribice...strese me le, ko vidim, kaj packi delajo, zato bi pričakovala še od koga drugega apel, ne pa tiščanje glave v kamorkoliže. Morda kdaj v prihodnosti ne boš več imela vzroka za takšno nadutost in ti bo za namočit prav prišel bližnji potok. Le kako veš toliko o zamaščeni vodi in urinu, če vendar pluješ po kristalno čistem morju? Ognjič

iri  

član od: 12.11.2001

sporočila: 247

21. jan 2011 12:11

s0ncek* je napisal/a:
Iri, kako pa potem vi pomivate posodo? Seveda misli resno, tudi mi in vsi jadralci, ki jih poznam, pomivajo v morju. Drugače bi vsak dan stali v marini in natakali vodo ... s0ncek*
Jaz pomivam posodo doma, ker nimam jadrnice, živim pa na obali in se kopam v umazanem in zamaščenem morju v katerem ti in tebi podobni jadralci pomivajo posodo. Lp. Iri Sporočilo je spremenil(a) iri dne 21. 2011 12:12

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. jan 2011 13:06

Ognjič, kolegica -

Glej, na plovilu je tako: ali čistila (za čiščenje plovila, za posodo,šamponi...)  zlivaš v morje skozi odtoke ali pak s spojlerja - oboje gre direktno v morje. Takisto tudi  tisti del ko lulamo in kakamo

 

Na jadranski obali je težava predvsem v tem, da gre veliko kanalizacije direktno v morje (skratka ni pred tem nobene čistilne naprave). In to res paca obalo čez mejo dobrega okusa. Recimo, kdor primerja zaliv v Visu (kjer obupno smrdi in se ne vidi dna) in izkušnjo primerljivih privezov v zalivu v Rodosu, ve, da se da zadeve lepo rešiti.

V primerjavi s temi masami onesnaževanja smo jadralci na plovilih do 15m blazno eko.  In v resnici ne moremo zapacati obale in zaliva toliko, kot jo lahko ena prenapolnjena plaža. Tudi je tako, da ko človek enkrat opere posodo in sebe v morju, potem tudi točno vidi, kakšne je učinek milnic na morje in se res trudimo, da tega uporabimo čim manj. Ampak povem ti, po enem takem pranju se morje kar hitro reciklira. Pa tudi je zabavno, ko gledaš, kako ribice hitro vse pojedo (kavne usedline imajo blazno rade) in je voda res hitro zelo čista.

Vendelina jr.

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

21. jan 2011 13:21

s0ncek* je napisal/a:

Bi pa detergent vodo v takih zalivih lepo razmastil, to pa.

s0ncek*

 

Hja, res upam, da si se tole hecala.

 

s0ncek* je napisal/a:

...pri sončenju pa ti ne teži obilna nemška družina na eni in še obilnejša češka na drugi strani.

s0ncek*

Če sta pa češka in nemška družina suhcani, a to pomeni, da ti ne težijo???????? Jauj, kolk smo mi, folk, ki ne gre na jadrnice, ubogi, ko se drenjamoo na posvinjanih plažah z obilnimi nemškimi in še obilnejšimi češkimi družinami!!!!!! s0ncek*, hvala, da si me opozorila na to, do sedaj nisem vedela, da mi težijo oni zgoraj omenjeni - zdaj bom pa na počitnicah bolje spala, ko bom vedela, kaj je narobe!

lp

cervus

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

21. jan 2011 20:20

Kolikor sem jaz razumela tisto, kar pravi sOncek: ko človek enkrat doživi miren zaliv - pa ni nujno, da je na barki, lahko so robinzonke, lahko se pač odpelje malo proč od lokacije, kjer je baziran - po tem preprosto ne more več na organizirano plažo, kjer je masa familij, kjer pol metra od tebe leži nekdo, ki ga nisi še nikoli videl, na tistih petdesetih centijih vmes se pa poskakuje nekdo trejti in otresa vodo.......

Mislim, pa saj je še kaj več od turizma tipo "apartman uz more i gradsku plažu sa puno različitih sadržaja". Pa tudi, če imate "apartan uz more", še ni treba, da se ravno kopate "uz aparmtan"

Vendelina jr.

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

21. jan 2011 20:35

Ma men se zdi, od kar so tile umazani packi spi*dili s jadrnicami, plaže niti niso več tako umazane, pa tudi tiste obilne  nemške in češke se lažje prenesejo, posebej ker nimajo nobenega večvrednostnega kompleksa.

ežoj

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

22. jan 2011 0:51

No, pa dajmo posploševat še malo: ker nam ne paše "kupanje uz apartman", se s pohodnimi čevlji odpravimo v oddaljene, samotne zalive,  da še ritko v miru obarvamo. Peš, seveda, 2-3 km in več, da bo ja mir! Nikjer nikogar, nakar se zasidrajo, čez pol zaliva jih je, glasba odmeva, da ti glavo odpre! Priplavajo do obale: "O, kako lepo, da ste tu! Se počutimo bolj varne!"

Takih in podobnih je vsako sezono polno, z zelo različnimi zastavami.

lp

mzm

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

22. jan 2011 1:30

Po kakšnih tridesetih letih jadranja se mi zdi, da se jadralci obnašamo zelo ekološko, bistveno bolj smo prijazni do narave (vsaj v splošnem, žal ne velja za vse) kot na primer kopalci na plažah. Za mojo posadko nikoli ni ostala kakšna plastična vrečka, embalaža sončne kreme ipd., pa naj je bila plaža še tako skrita. Vsaj tisti, ki imamo jadranje v duši, se dobro zavedamo, da se bomo v čudovite zalive še vračali in jih ne uničujemo. Žal se je v zadnjih desetih, morda petnajstih letih vsaj v hrvaškem morju marsikaj spremenilo. Navtični turizem je postal tako množičen (in tudi dostopen), da res srečaš vse mogoče. Vsaj v najvišji sezoni. Ko zapelješ okoli rta v svoj najbolj skrit zaliv, so tam že tri barke ali pa so domačini postavili boje za privez in ti privez zaračunajo, pa čeprav sidraš na svoje sidro. V svojem najbolj skritem zalivu ne moreš zaspati ob soju zvezd, ker s sosednje barke nabija glasba do dveh zjutraj. Itd. V vsej tej množici navtičnih ali kvazi navtičnih turistov verjamem, da se jih najde precej takšnih, da bi jim z veseljem zavili vrat zaradi njihovega ravnanja do okolja. Kar pa se tiče ežojevega komentarja moram reči, da so najbolj čiste plaže na Jadranu tiste, do katerih ni dostopa s kopnega! Pa pustimo to. Iz vseh let jadranja sem glede prehrane potegnil en sam nauk: Da bo posadka zadovoljna, potrebuje en topel obrok na dan, pa naj bo še tako preprost ali iz konzerve. Pašta na takšen ali drugačen način, juhe iz vrečke, prebranac (osnova iz konzerve, dodam še - spet iz konzerve - belega fižola - krasna jed za eksplozivno noč), brodet iz ulovljenih rib, golaž iz ulovljene hobotnice itd. itd., če zmanjka idej, so tu umešana jajca s pašteto. Da pa bo zadovoljen tudi skiper, ne sme zmanjkati dobrega vina . O kakšnih govejih, svinjskih zrezkih ali sploh kakšnem mesu kontinentalnega izvora nikoli nismo razmišljali. Smo pa večkrat delali rižoto z morskimi sadeži. Pod morske sadeže razumem pač to, kar poberemo iz morja, največkrat so to bile drobne školjkice, "prilepci", ki jih najdemo v obalnem pasu. Kar velikokrat smo imeli srečo s trnkom, ki smo ga vlekli za sabo. Moram pa reči, da je za ribolov na Hrvaškem potrebna dovolilnica. Potrebna je tudi za ribolov s palico z obale. S tem se ne gre hecati, kazni so precej visoke. Dovolilnice lahko dobite v vseh luških kapetanijah, a se boste ob ceni vprašali, če ni bolj smiselno ta denar zapraviti v ribarnici. In tudi če ribe kupite v ribarnici, shranite račun. Če vas ob čiščenju rib z barke zaloti čoln pomorske policije, boste zoprnega policijskega aparatčika, ki sprašuje po izvoru rib, zavrnili le z verodostojnim računom. To se nam je že zgodilo. Poskušal sem odgovoriti na nekaj vprašanj in namigovanj, ogromno vseh stvari pa še ostaja odprtih. Tu je, med drugim, vprašanje varnosti. Če študent sprašuje spletni forum o tako banalni stvari, kot je prehrana med jadranjem, se vprašam, koliko ve o jadranju samem. Nočem naprej filozofirati, ampak občutek imam, da prve tri dni ob primerno vzvalovanem morju na hrano ne boste niti pomislili . booris

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti