Domači jušni rezanci

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

15. apr 2014 6:15

Da testo ni preveč mokasto na površini jih jaz zamesim v multipraktiku - moko (po možnosti ostro, lahko tudi kakšno bolj belo ne najbolj mehko) dodajam toliko časa, da testo ni v kepi ampak se že drobi v drobno kašo (cca 4 žlice na eno jajce)- takrat stresem zadevo v skledo in zamesim skupaj (pride res trdo testo, pa ni treba preveč mesiti) ter dam za kakšno uro ali dve v plastično vrečko. Nato hlebček narežem začnem valjati na strojčku - testo gre skozi strojček 3-4 krat - začnem bolj na debelo in nadaljujem do tankega (na začetku testo večkrat prepognem in še enkrat spustim skozi strojček). Med posameznim valjanjem, če je testo nekoliko preveč mokro, pustim, par minut, da se malo osuši, da ne dodajam moke po vrhu in če že res zelo zelo malo. Ko je zvaljano na dovolj tanko, pustim testo da se nekoliko osuši po vrhu in ga nato narežem na strojčku ali ročno na rezance ali krpice za zakuho, Na tak način nastanejo res lepe, enakomerne testenine. Zakuham pa vedno v osoljeno vodo, kuham res samo par minut nato odcedim in ko grejem juho, dodam rezance v juho tik preden zavre, da se v juhi še enkrat pogrejejo ter postrežem - na tak način juha ni nikoli motna in rezanci pocasti. Če sem skuhala preveč zakuhe, ta komot počaka do naslednjega dne v pokriti posodici v hladilniku, kakor tudi juha.

Pri rezancih so zelo pomembna po moje jajca - sploh domača, lepo rumena, dajo odličen videz testenin, Je pa kolikor je meni znano maksimalna količina jajc (celih)  8 na en kg moke, razen, če ne dajemo samo rumenjakov.

tedyka

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

15. apr 2014 7:31

Sama pri rezancih nič kaj ne kompliciram.  Osnovni recept za multipraktik:  6 žlic ostre moke (ali 5 mehke, ker je ostane več na žlici) in 2 srednjih jajc.  Vse gnetenje opravi multipraktik ( ga je pa med delom  treba prijeti s trdo roko, da ne postane preveč poskočen). Če je premehko, med gnetenjem dodam potrebno moko. Za moj občutek je testo najboljše, ko se spremeni v mehko kašo. To samo na hitro pregnetem in  gre na počivanje. Tako testo potem pri kasnejši obdelavi ne potrebuje prav nobenega dodajanja moke. Vedno jih zakuham direktno v juho, pa nikoli ne pride motna.  Ker  jajca niso vedno enako velika in tudi moka ne vedno enako suha, se zgodi, da se zmes v multipraktiku kdaj tudi spremeni v drobno suho kašo. To prav tako pregnetem in s strgalnikom nastrgam v ribano kašo. Taka nam je najboljša.  Skratka: moka ima pri meni dostop samo do končane faze gnetenja, naprej je ne spustim. Ampia delo brez težav opravi brez nje.

Cila

šefe  

član od: 27.4.2014

sporočila: 4

27. apr 2014 17:07

jaz jih delam sam z moko pa jajci. pa mam doma tudi mašinco s katero poleg rezancev delam tudi špagete in liste za lazanjo.

 

šefe

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti