Instant recepti

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

24. nov 2010 13:32

Bolj kot instantno hrano uporabljam nekatere polizdelke, kot so pelati, že kuhane raznorazne vrste fižolov, sveži ravioli in rezanci, salse, goveja in piščančja juha (slednji sta dejansko juhi v tetrapaku in zaradi tega ne uporabljam več jušnih kock). Potem kupujem še pečene paprike v kisu, ker so več kot pol ceneje, kot če bi jih delala sama. Marmelade pojeva mogoče 1 manjši lonček na leto.

V hladilniku se najdejo sojina omaka, tabasco, senf, občasno majoneza, redno ajvar, paradižnikova mezga in čokolada, kakšna polivka za solate, veliko sadja in zelenjave.

Največji del proračuna za hrano gre za zelenjavo in sadje.

 

P.S: čili se fenomenalno zgosti z malo koruzne moke.

 

Vanja

 

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 24.nov 2010 13:34

Levinjav  

član od: 15.11.2005

sporočila: 447

24. nov 2010 13:35

Kar se tiče priprave ta pravega chilija, nikoli ampak res nikoli ne delam z instant variantami, uporabljam samo začimbe, ki so navedene v receptu, za zgostitev poskrbi kar čebula, je pa res, da imam "milion" sort hudih chilijev, ki jih z veseljem uporabljam, pri pripravi jedi pa že kar nekaj časa ne uporabljam ne kock in ne vegete in podobnih mešanic, uporabljamo samo še himalajsko sol (bere moji problemi s ščitnico), mogoče me je pa prav zaradi tega zbodla uporaba vseh teh instantnih zadevščin, ki zelo ojačajo okuse. lp Levinjav

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

24. nov 2010 13:43

rebecca je napisal/a:

Vaja sicer dela mojstra ampak z uporabo mesanic se temu izognes in lahko ze na zacetku "kariere" kuhas kot profi. Pri kuhinjah azije in mehike uporabljajo se kaj drugega ne samo cebulo in cesen. Ce to kuhas obcasno in si ravno ne nosis zacimb iz tujine marsicesa nimas, ceprav se je situacija mocno popravila. Npr. kumina (ki je pogost v takih jedeh) ne dobis ravno v vsaki trgovini, mesanico pa.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Tole je pa daleč od resnice, da kuhaš z mešanicami kot profi.  Ravno ta okus po instantnem moje brbončice odpelje daleč od kakšnih vrhunskih kuharskih dosežkov. Mešanica začimb mene načeloma ne navduši, razen nekaj osamljenih primerov kar sem jih poizkusil do sedaj. Kot tudi razne čili omakce, 80% jih imam veliko, veliko preveč česna. Eno sem sicer našel pa so jo umaknili iz prodaje, hudiča.

Mislim da se danes pa res že vse dobi, če ne drugje preko internetnih trgovin, tako da to ne moe biti izgovor.

 

Commis débarrasseur

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

24. nov 2010 13:49

Načelno nikoli ne uporabljam instant hrane ali dodatke jelima. Nikoli Fanta, Vegete (morda dvakrat na leto za povsem specifičen okus jedi ) , fižol kuham sam in ne uporabljam konzerv, vampe kupim surove in jih kuham doma in smrdi, ampak sej se prezrači so pa kuhane tako kot so meni všeč, ne zmrzujem kuhane hrane niti cmokov, filanih paprik,sarm, vampov ali celo, bognedaj, juh. Tudi kruha ne. Zaradi načina mojega dela imam včasih zelo malo časa pa se vseeno potrudim da kaj skuham saj veste , nekaj toplega, domačega. Tudi sem morda kdaj neizviren in se ponavljam ampak še vedno je to domača hrana. In moji so zadovoljni in hvaležni. Upam, da bosta tudi moja otroka nadaljevala tak način kuharije in imela tak odnos do domače hrane. Aja, žena tudi kdaj skuha, jasno. Ampak v večini primerov je to res moja domena saj je ona zaradi posla ponavadi odsotna skoraj cel dan ali kot rečemo , je ni od jutra do večera. hedonist

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

24. nov 2010 14:14

zzak1977 je napisal/a:

rebecca je napisal/a:

Vaja sicer dela mojstra ampak z uporabo mesanic se temu izognes in lahko ze na zacetku "kariere" kuhas kot profi. Pri kuhinjah azije in mehike uporabljajo se kaj drugega ne samo cebulo in cesen. Ce to kuhas obcasno in si ravno ne nosis zacimb iz tujine marsicesa nimas, ceprav se je situacija mocno popravila. Npr. kumina (ki je pogost v takih jedeh) ne dobis ravno v vsaki trgovini, mesanico pa.

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Tole je pa daleč od resnice, da kuhaš z mešanicami kot profi.  Ravno ta okus po instantnem moje brbončice odpelje daleč od kakšnih vrhunskih kuharskih dosežkov. Mešanica začimb mene načeloma ne navduši, razen nekaj osamljenih primerov kar sem jih poizkusil do sedaj. Kot tudi razne čili omakce, 80% jih imam veliko, veliko preveč česna. Eno sem sicer našel pa so jo umaknili iz prodaje, hudiča.

Mislim da se danes pa res že vse dobi, če ne drugje preko internetnih trgovin, tako da to ne moe biti izgovor.

Commis débarrasseur

Saj se strinjava. A nisi opazil smeska?

 

 

 

 

LP, R. "Stressed is desserts spelled backwards!"

Alenka Š  

član od: 5.9.2001

sporočila: 194

24. nov 2010 14:21

Tudi jaz vedno skuham "domačo" hrano brez umetnih dodatkov, instant hrana pa mi sploh na misel ne pride. Kadar nimam veliko časa za kuhanje, pripravim kaj enostavnega - na primer polento s pečenim jajcem, ajdovo kašo z gobami ali s porom, kakšno juho (kosmičeva, fižolova, prežganka,..), palačinke, žgance s sladkim ali kislim zeljem, testenine z različnimi omakami, pa kakšno rižoto. Od mesa pa takrat pripravim kakšen piščančev, puranov ali ribji file, pa biftek ali medaljone svinjske ribice, pražena jetrca s čebulo, pleskavice,... Za takšne obroke nikoli ne porabim več kot 1 uro časa. Med vikendi pa si vzamem čas in kuham bolj razkošno, da zadovoljim želje vseh jedcev. Alenka

Lisa  

član od: 13.1.2005

sporočila: 1812

24. nov 2010 14:23

Imam kvaliteten zeliščni vrt, obožujem orientalske tržnice, pa trgovine z eksotiko...tako da načeloma instant dodatkov ne rabim. Pa še upokojena sem in imam časa za kuho dovolj. Vseeno pa se v mojih zalogah nahaja mala vrečica Vegete, gobova juha (v vrečki in v kockah - čuda sčaraš z njimi iz šampinjonov,ko ni boljših gob), tuba paradižnikove mezge (kljub vloženim domačim paradižnikom), navadne jušne kocke, nekaj konzerv fižola in čičerike in morda še kaj. Sem in tja človek pač rabi prijazno pomoč. Pa zamrzovalnik imam tudi poln svoje eko vzgojene zelenjave. Pa v kleti nekaj polic vloženih dobrot. Včasih se zamislim - kaj če ni zdravo, ampak morda pretiravamo s tem? Lisa

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4527

24. nov 2010 14:58

Tudi pri meni ne najdeš ne vegete, ne kock, so med prvimi izginili iz shrambe! Vse je imelo isti okus, pa še dražeč občutek v grlu je bil moteč. Naslednja so bila na vrsti cvetlična korita na balkonu (v bloku), preuredila sem jih v zeliščna, ki v poletnem času prijetno cvetijo, pa kako diši! Koliko in kam jih dodajati je pa tako ali tako stvar okusa, nič bolj zamudno od odpiranja vrečk ali kock, za prvo silo  imam v zamrzovalniku hladilnika eno samo reč: jušna osnova v posodicah za led. Kakšna konzerva fižola in pelatov se tudi najde (predvsem, kadar mi  vdrejo v klet,), morda še instant polenta, ki čudovito rešuje stisko s časom, ki pa je je vedno manj . Drugače pri nas, kot je že hedonist omenil, "diši" po vampih, sarmah...zamrzovalne skrinje nimam, mi je v veselje, da si to lahko privoščim.

lp 

mzm

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. nov 2010 15:15

Ni vse samo vprašanje prepričanja in  kulinaričnega perfekcionizma. Purizem v kuhinji je odvisen tudi od razmer - pa naj bo to prostor, opremljenost ali pa čas.

Letos sem dober mesec prebivala v stanovanju z zelo minimalno in minimalistično kuhinjo. Sem bila že na kakšni barki, kjer je bila kuhinja večja in bolje opremljena.

Na pultu je bilo prostora za kuhalnik eno grelno ploščo, če sem želela kaj narezati, sem ga morala umakniti na hladilnik. Ko sem v enem loncu skuhala, sem ga odložila v korito, da sem lahko začela s kuho v drugi kastroli. Koš za smeti je bil v predsobi, mini pečica pa pod pisalno mizo in če sem jo želela uporabiti, sem morala premakniti stvari s pisalne mize na posteljo, da sem ji napravila prostor.

Čeprav do tedaj, (razen v študentskih časih) nisem uporabljala instant dodatkov, sem jih takrat hočeš nočeš začela, za zalivanje rižote in za pripravo omak sem najprej kupila kocke, ker mi niso bile všeč, sem potem našla želatinasto čisto jušno osnovo, ki se mi zdi boljša. Tudi na juhe v vrečkah sem se navadila, nekatere so odlične, puding in sladoled sem imela vedno na zalogi.

Zdaj, ko sem doma, v glavnem spet kuham po starem, sem se pa navadila na fižol, koruzo in pelate v konzervah, (bobići so gotovi tik tak, gotovo niso takšni kot na klasičen način, ampak jih pa skuham kar takoj, tudi samo dve porciji, če si jih kdo zaželi. Tudi zamrznjeno zelenjavo, ki se je včasih niti s kuhalnico ne bi dotaknila, sedaj  - če že ne redno, pa vsaj kdaj pa kdaj uporabim.

Pa še to - razne eksotične omake, paste, praški so prav tako boljši ali slabši instant pripravki. Kot tudi balzamični kis in foie grass.

 

 

 

nola

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

24. nov 2010 15:18

Zanima me kaj storite, če je viška hrane? Vprašanje pa Hedonistu in Mišzmoke, ker je hrana dobra še drugi dan in maksimalno, ma res maksimalno tretji dan.

Nikoli ne reci nikoli

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 24.nov 2010 15:20

Sporočilo je spremenil(a) anamarija1 dne 24.nov 2010 15:24

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti