Zarnice

kara  

član od: 26.11.2005

sporočila: 725

22. nov 2010 12:48

Proxima, točno tako!!!!! Samo, da kolikor berem imamo povsod ženske probleme s šparovnimi moškimi??? Tole je čisto popačenje svetlobe in po moje daleč od koristi za oči. Nekaj takega kot neonke. Naj mi oprostijo strokovnjaki, ampak še vedno mislim, da je še veliko drugega prej za postoriti, kot v EU predpisati kaj lahko državljani uporabljajo za osvetlitev domov. Kaj pa vsi ostali uporabniki, razsvetljene reklame, trgovski centri itd. Tista moja luč v kuhinji, ki bolj brli kot sveti, da še to ne vidim kakšne barve je zares meso...nak, tu se ne bo nič prišparalo. kara

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. nov 2010 16:08

[citat=--nola--]

Jaz sem v tej smeri nekaj že naredila: namesto z letalom sem oktobra iz Evrope v ZDA potovala z ladjo ....

 

Mamamia

mamamia[/citat]

 

Sijajno! Lahko napišeš kaj več o tem potovanju?

nola[/citat]

 

Bom, če ne drugače, bom album naredila in ga prilimala sem gor, samo malo še slike izbiram, se jih je nabralo. Je bilo pa šest dni poti čez Atlantik doživetje, meni vredno ponovitve.

Mamamia

mamamia

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

22. nov 2010 16:32

To ti pa zelo rada verjamem, komaj čakam na album.

nola

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

22. nov 2010 19:24

Album nared, za začetek bo nekaj malega za videt. Mamamia

mamamia

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

22. nov 2010 21:25

Kljub drugačnim mnenjem še vedno mislim, da bi se morali sprijazniti z varčnimi sijalkami. Res jih ne prinese dedek Mraz, so kar drage. Ampak če jih kupimo v akcijah po več skupaj, je cena po komadu bolj sprejemljiva. Moja najstarejša sijalka ima kakšna štiri leta. V tem času bi zamenjal štiri navadne žarnice in če seštejem njihove cene ter ceno prihranjene energije sem že zelo blizu temu, da se bo nakup izplačal, pričakujem pa še enkrat toliko življenjske dobe te sijalke. Torej? Edina slaba lastnost varčnih sijalk je zagonski čas. Niso uporabne v prostorih, kjer takoj potrebujemo svetlobo, ko vključimo stikalo, na primer v hodnikih, stopniščih, shrambah ipd. Tu sem požrešne žarnice zamenjal z LED svetilkami. Spet gre za nekoliko višjo začetno investicijo, ki pa se z leti povrne. Pa saj se tudi investicije v toplotno črpalko, toplotno izolacijo fasade ipd. povrnejo šele čez leta, pa tudi tu nima dedek Mraz čisto nič zraven. Mislim, da je izbira varčnih sijalk ekvivalentna odločitvi o ločenem zbiranju odpadkov, o zamenjavi oken z bolj izolativnimi, o toplotni izolaciji fasade, ogrevanju z obnovljivimi viri energije ipd. Kdor razume problem v celoti, se bo najbrž strinjal z mano, kdor pač ne, se bo še vedno izgubljal v detajlih. Za konec še to: Projekti električnih inštalacij za novogradnje že nekaj časa glede osvetlitve upoštevajo le porabo varčnih sijalk. Prijazen dan! Boris booris

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

22. nov 2010 21:46

Booris, če vse drugo odmislim, moje oči ob teh žarnicah neznansko trpijo.....in verjamem, da ne samo moje.

rrr

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

22. nov 2010 22:45

No, pri Dedku Mrazu ni bil mišljen le nakup, ampak njih proizvodnja in predelava, pa še kaj. Preberi si tudi kakšno stran prej, o živem srebru, diktaturi...da o bandi ne govorim:) Naj nam bo dovoljena izbira! O vsem.

lp

mzm

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

23. nov 2010 22:32

Ribaracarak in drugi, če oči trpijo, je vzrok v napačni izbiri sijalk, ne v samih sijalkah. Na voljo so sijalke različnih moči in z različno barvno toploto. Po moči izberemo sijalko s približno petkrat manjšo nazivno močjo, kot je bila moč prejšnje žarnice. Tako, na primer, 100-vatno žarnico zamenjamo z 20-vatno sijalko, 75-vatno žarnico s 15-vatno sijalko itd. Saj znate računati. Kakšen vat ali dva lahko vzamemo za rezervo. Po barvni toploti pa izberemo sijalke, katerih svetloba je najbolj podobna dnevni svetlobi. Oči trpijo tudi pri razsvetljavi s klasično žarnico, če razsvetljava ni pravilno odmerjena!!! Mišzmoke, strinjam se s tabo, da proizvodnja varčnih sijalk ni ravno ekološka. Ampak glede na njihov učinek to menda lahko spregledamo (samo v Sloveniji ena elektrarna manj, če bi vsa gospodinjstva prešla na varčne sijalke). Imaš vso prosto izbiro, nobena "banda" ti ne predpisuje, kakšna svetila uporabljaš. Zaenkrat so samo 100- in 75-vatne žarnice vzeli iz prometa, ne pa tudi drugih (halogenskih, neonskih ipd., ki so tudi potratne). Glede na tvoj odnos boš najbrž edina, ki si bo čez pet let v Sloveniji še svetila s klasičnimi žarnicami in za osvetlitev plačevala petkrat več kot drugi. Še to: Nisem plačan, da bi promoviral varčne sijalke. Tudi meni gredo na živce, ker kar nočejo in nočejo prav zasvetiti. Ampak so realnost, tu in zdaj. Novogradnje, na primer, s klasičnimi žarnicami sploh ne morete več opremiti. Prijazen pozdrav! booris

Atina  

član od: 29.11.2004

sporočila: 3792

23. nov 2010 23:02

Booris, da ne boš osamljen v tej debati, tudi jaz se strinjam s tabo.

Mene varčne sijalke (a tako se jim zdaj reče?) nič ne motijo. Tudi zagonski čas imajo precej kratek, razen na hodniku, te pa imam v bližnji prihodnosti namen menjati (prestavila jih bom v drug prostor).

Atina

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

23. nov 2010 23:04

Ja, halogenke so še dovoljene; pa menda ne zato, ker so prav tako "ustrezno" dražje od običajnih????

Hmm, ves čas čakam, da se bo oglasil še ežoj s svojim antikapitalističnim komentarjem...

Nekako se mi zdi, da velik del sodobnih "ekoloških" dosežkov temelji na istem načelu: izdelajo nek nov, "boljši" in seveda dražji izdelek, potem pa se na vse kriplje trudijo, da se starega umakne s trga - če drugače ne gre, pa s prepovedjo...

(Podobna se mi zdi situacija s plastenkami; ne tako dolgo nazaj so nas prepričevali, da je bolje, napredneje in bolj ekološko kupovati pijačo v plastenkah. Zbiranje steklenic je bilo drago, pa stroški prevoza, da ne govorimo o pranju steklenic (takrat je bila voda tista "sveta dobrina"). Žal so bile plastenke dražje, ampak za okolje se potrpi, ne? A glej, par let kasneje nam spet ponujajo vodo v steklenicah - plastika menda onesnažuje okolje in izdelava porabi toliko energije in ... No, steklenice so dražje, ampak za okolje bomo pač dali malo več, ne?)

No, ker sem po načelu pridna punca (pa neumna očitno tudi, ker mi Hrvaška sploh ni prišla na misel), sem seveda nabavila varčne žarnice. In ker so bile prve nemogoče barve, sem se temeljito poglobila v vse oznake, prebrskala trgovine in preklikala vse možne internetne strani ... in naročila žarnice z ustrezno "belo", skoraj dnevne barve svetlobo. Če odmislim čakanje tisti prvi dve minuti, je vtis kar prijeten.

Ampak: v sobi, ki jo je pred mnogo leti in pred številnimi menjavami za boljše žarnice in primernejša svetila ustrezno osvetljevala ena 150 W klasična žarnica, smo zdaj končali s centralno svetilko s 16 svečkami (po 9W) = 144 W. Pa še dva reflektorja sta ob straneh...

Nasja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Anemiilat
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti