Kaj se dogaja z nami

syu  

član od: 10.9.2009

sporočila: 482

tema odprta - 24. sep 2010 10:02 | ogledi: 6.704 | odgovori: 74

Dober dan

Kam so izginile besede-dober dan, nasvidenje, hvala, prosim......

Ne bom nič skrivala, delam v kiosku s časopisi in cigareti.

Nekateri to moje delovno mesto očitno dojemajo tako, kot manjvredno,

včasih se obnašajo še slabše, kot do snažilk, ki so še na slabšem kot jaz.

Tretjina ljudi ne pozdravlja, ne odzdravlja, se ne zahvali, te celo tika in sprošča svojo negativno energijo kar na meni.

Naj povem, da vsakega pozdravim in se obnašam do njega, kot so nas včasih učili-kupec je kralj.

In v zameno ne dobim osnovne človeške kulture.

To me boli in žalosti in morda mi bo lažje zdaj, ko delim to z vami in bom brala vaše komentarje.

Tretjina ljudi je izredno ljubeznivih in spoštljivih, tretjina pa povprečnih, ki vsaj odreagirajo na prijazen sprejem.

Morda je najbolj žalostno to, da so v prvi tretjini starejši ljudje in pozdravno je to, da so zelo mladi tam do 30 let najbolj kulturni.

Tudi Vikanje očitno izumira. Jaz Vikam vse, tudi mladino.

Ko mi nekdo reče: "Daj mi...", ga pogledam, vprašem, se poznava? in na nikalni odgovor rečem:

"Potem bova pa kar na Vi ostala".

In kaj se zgodi? Nekateri dojamejo in opravijo nakup, nekateri pa se užaljeno obnejo in oddidejo.

Naj vam povem,da vsi ampak res vsi delavci iz sosednjih republik, ki opravljajo najtežja dela v naši domovini pozdravijo, potem pa: "Daj mi dopuno za ...".

In to jim ne zamerim, saj se potem vedno zahvalijo in poslovijo.

Prav zanimajo me vaši komentarji, morda pa so samo "Domžalčani in okoličani" tako nekulturni?

Hvala, ker ste prebrali.

Nasvidenje

syu

mejačka  

član od: 17.10.2008

sporočila: 601

24. sep 2010 10:18

Draga Sju. Se strinjam s teboj, rada pa bi ti povedala naslednje. Tudi jaz sem se pred par leti preseliala v Domžale iz Ljubljane, kjer pa imam še vedno službo in lahko ti iz prve roke povem, da so Domžale pravi balzam proti Ljubljani.

mejačka

anka  

član od: 7.9.2005

sporočila: 4627

24. sep 2010 10:29

Zanimiva tematika. In moram rečt, da ne samo v kioskih, tudi v trgovinah se to dogaja. Marsikomu se zdi čudno, da bi moral pozdravit trgovko, no ampak ostanimo pri tej temi, vas. Jaz vedno, ko grem kaj iskat v kiosk, najprej pogledam, kje je prodajalec/prodajalka, pozdravim in nato kupim željeno. Sem pa doživela v kiosku v našem glavnem mestu ... izbrala željeno revijo, prinesla do blagajne, nagovorila z "dober dan", a ona "ja, dva evra in pol". Plačam, vzamem revijo z računom in odzdravim z "na svidenje". Ona pa ignorira in reče kupcu za mano "naprej, kaj dam?". Ne me narobe razumet, ne leti na nikogar specifično, hočem pa povedat s tem, da mogoče nekdo zaradi takšne izkušnje ob nakupu v nekem drugem kiosku ne bo pozdravil, čeprav ima tam opravka z drugo osebo. Nasplošno je danes med ljudmi premalo spoštovanja, kulturne komunikacije in strpnosti. Se pa nihče ne postavi v svojo kožo, kako bi se sam počutil ob tem, ko bi ljudje najraje s čimmanj izračenimi besedami kupovali pri njemu. In po možnosti pri tem vsi z mrkimi obrazi. Sem pa že tudi sama bila nevljudna, bil je kiosk v nakupovalnem centru, kjer so nekateri večji, bolj na široko razprostrti in bilo je ta že nekaj kupcev, pa sem se zapodila do revij, iskala željeno in pristopi do mene prodajalka, me prijazno pozdravi in vpraša, če lahko pomaga. Sem najprej obstala brez besed, ker sem vedela, da bi morala pozdravit negledena to, če je imela stranke okoli sebe in zaradi tega, ker sem bila presenečena nad njeno prijaznostjo pomagati. No res je tudi, da verjetno ne želi, da nekdo premeče celo polico, da bi našel svoj časopis, česar jaz ne delam, ampak sigurno pa to želi preprečiti že vnaprej. Vedno ko kaj kupimo, smo v stiku s človekom, razen ko kupujemo preko spleta. Zato dober dan in nasvidenje, za svoj in prodajalčev lepši dan in prizadevanje k večjemu spoštovanju in kulturi vedenja. anka

ajmar  

član od: 7.12.2009

sporočila: 142

24. sep 2010 10:37

Tako ni samo v kiosku, tako je tudi v trgovni z unikati sredi Ljubljane. Pozdraviš, ko pride, pozdraviš, ko gre, stranka pa ne bu ne mu...:) Ne vsi, približno tretina pa prav gotovo. Najbolj pa me iritira tisto, ko prideta dve prijateljici (prijatelji nikoli) in ne pozdravita, na vprašanje, če lahko kaj ponudiš, ne reagirata....vmes pa šepetata. Kot da si ti tam vratar, pa tudi njemu bi bilo treba na pozdrav odgovoriti. In to je pri klasičnem načinu prodaje, pri nas ni samopostrežbe.

Verjetno smo veliko za to odgovorni ravno trgovci, ker smo v težnji za čim višjo prodajo pustili ljudem, da delajo in cenkajo kolikor hočejo.

So pa tudi stranke, ki so navdušene nad izbiro, ki se lepo zahvalijo in sploh so izredno prijazni in olikani. In bi se kar strinjala s syu, da so večinoma to starejši ali mlajši ljudje. Izjeme pa potrjujejo pravilo, vedno in povsod.

ajmar

Dobrojedka  

član od: 11.4.2010

sporočila: 282

24. sep 2010 10:55

Tudi jaz sem zelo presenečena, ko opažam, koliko kupcev prodajalke in prodajalce tika. Še posebej na tržnici. Zdi pa se mi, da pri tem ne gre za omalovaževalen odnos, ampak skušajo s tem pokazati svojo "prijaznost", pristnost. Težko bi rekla, da je neolikano obnašanje povezano prav s kakšno generacijo nasploh. Jaz ga opažam pri vseh generacijah precej enakomerno. Žalostna sem, da ga je največ med kvazintelektualci. Res pa je, da je zadnje čase med mladimi zaznati vse več prijaznosti, celo topline. Presenečena sem bila, ko je neki najstnik po nesreči pohodil mojo hčerko, potem pa se ji je tako prijazno opravičil, da mi je rekla - s temle bi se poročila. Sama sem od vsega najbolj šokirana nad šofersko nekulturo. Kot da bi tri četrtine ljudi, ko se vsedejo v avtomobil postale neko drugo bitje - divje, nestrpno, porogljivo... Dobrojedka

sara.vidmar  

član od: 12.1.2005

sporočila: 654

24. sep 2010 11:02

Oh, syu, tudi tu sta dve plati ... Ne moreš deliti ljudi na "prodajalce in kupce", morda jih lahko deliš na "vljudne in nevljudne" ali pa celo na "imam dober in imam slab dan" ljudi.

 

Ker tu lahko napišemo tisoč zgodb z obeh vidikov in z isto vsebino. Samo poljubno vstavimo, kdo ni pozdravil, odzdravil, kdo je bil nevljuden, mogoče celo nesramen. Včasih je to stranka, včasih prodajalka oz. nekdo, ki storitev nudi; poklicev, kjer gre za direkten kontakt z ljudmi, je ogromno.

 

Ne verjamem, da ti bo uspelo koga prevzgojiti. Ker včasih poskusim tudi sama ... pa se mi zdi, da brezuspešno. Olike in manir bi se moral človek naučiti od staršev, od najzgodnejšega otroštva dalje. In potem to ali imaš ali pa nimaš.

sara

Sporočilo je spremenil(a) sara.vidmar dne 24. 2010 11:05

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

24. sep 2010 11:09

Odprla si temo, za katero bi rada, da bi segla do veliko ljudi in se jih dotaknila tako, da bi o tej "drugorazredni" temi tudi malo razmislili.Namreč, mene pa ravno obratno večkrat prizadene, ko pridem zjutraj v "našo" trgovino in sem edina nakupovalka, pa prijazno pozdravim, pa mogoče še enkrat.Obe prodajalki v delikatesi se ne pustita motiti in se hahljata, kako je bilo včeraj doma itd.Jaz pridno čakam, da se zmenita, potem pa me le opazita, kaj boste? Potem priteče iz ozadja blagajničarka in me po hitrem postopku odpika in teče nazaj v ozadje.To se ni zgodilo enkrat.

Ker razumem, da so tudi prodajalci ljudje, se nisem še nikoli pritožila, ali jim zabrusila, da so v službi, ali kaj podobnega, hotela sem le ponazoriti, da so na oni strani tudi ljudje, s svojimi napakami in težavami.Prepričana sem, da so se časi tako spremenili in z njimi tudi mi, da bo preteklo kar nekaj vode, preden se bo človek spet sposoben obrniti do sočloveka, tako kot si želimo nekateri.Dandanes tako hitro živimo, tako drvimo skozi dan in skozi življenje, da se človek, ki pa le malo postoji in pogleda kaj se dogaja ne more verjeti, da je vse to res.Pa še skrbi s službo, z otroki, s financami,itd.Ne vem, če so ljudje tako nevzgojeni, jaz bolj mislim, da so tako zamišljeni, da že ko pridejo v trgovino, so že na poti ven, pa naprej,naprej ..kam, le kam vendar? 

naor

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

24. sep 2010 12:43

Ja, mnogi ljudje s(m)o postali nestrpni, zaverovani le v lastne probleme in frustracije, brez občutka za sočloveka ... da ne naštevam več. Če se ne pozdravita trgovka (ec) in kupec to pusti na eni ali drugi strani slab občutek, hujšega pa k sreči ni. Strinjam se, da je bolj grozno to, da smo nestrpni na cesti, kar pogosto pripelje do tragičnih posledic, da ne govorim o tem, kolikokrat po nepotrebnem "trpi" pločevina. Ravno danes se mi je na avtocesti med prehitevanjem počasnejšega vozila "nalimal na rit" butelj, ki se mu je zdelo, da je 140 km/h prepočasi, hupal je in signaliziral z dolgimi lučmi, kot bi se mu šlo za življenje. S podobnimi manevri je seveda nadaljeval še tudi potem, ko je šel mimo mene naprej. In tako je praktično vsako jutro (in popoldne, ko se vračam domov)!! Včasih so se fantje na vasi stepli zaradi kakega dekleta (ali preveč popitega vina), danes pa moraš paziti, da je ne "fašeš" kar sredi ulice, če narobe stopiš, ali kaj narobe rečeš ... Ne strinjam se, da bi bil lahko vzrok to, da so težki časi, pa strah za službe, ... Nekomu, ki se vozi z BMW-jem verjetno še ni hudega, a ne?? Prav tako mislim, da ne moremo posploševati, da bi nek sloj ljudi bil a priori nekulturen. Nekaterim se očitno več ne da vzgajati. Potem imamo pa najprej problematične mulce, ki seveda zrastejo v problematične odrasle. Pa lep vikend - predvsem brez novih poplav!! Srečno!! sonci

KARMINA  

član od: 17.11.2003

sporočila: 755

24. sep 2010 12:47

syu je napisal/a:
Morda je najbolj žalostno to, da so v prvi tretjini starejši ljudje in pozdravno je to, da so zelo mladi tam do 30 let najbolj kulturni
Tudi jaz opažam, da so mlajši bolj kulturni kot starejši. V preteklih mesecih sem bila večkrat v bolnicah in zdraviliščih. Opazila sem, da so starejši precej nestrpni in, da sem jim večinoma zelo mudi. Predvsem me je zmotilo to, da ne dajo prednosti (dvigala in podobno) niti svojim "vrstnikom", ki so na berglah ali v vozičku. Pa tudi v lokalni trogovini se mi zjutraj (ko grem v službo) dogaja, ko imam v rokah izdelek ali dva, da kaki upokojenec s polnim vozičkom naredi vse, da me lahko prehiti na blagajni. K Sporočilo je spremenil(a) KARMINA dne 24. 2010 13:04

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

24. sep 2010 12:55

Drejček je enkrat nekaj napisal na to temo

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

24. sep 2010 13:37

Zzak1977, drejček je napisal, da mu gredo na živce starejši, ki so v penziji in niso nič drugega kot vzdrževanci.Tako nekako.To je bil srž žalitve.Jaz ne bi o tem.Starejši ljudje se osebnostno precej spremenijo.To bi morali povedati mlajšim.In da bodo mlajši, če bodo imeli srečo tudi starejši in jih bodo mlajši prezirali in zasmehovali.

Kar se pa ljudi, ki imajo BMW in druge drage avtomobile tiče, pa ne gre misliti, da nimajo težav in problemov.Mogoče celo večje kot tisti, ki niso tako bogati.Dragi moji, srčne kulture primanjkuje, sploh pa na cesti.Jaz vsakega napeteža na cesti preprosto ignoriram.Tudi tistega, ki se mi nalepi na rit in mi da vedeti, da bi se morala izstreliti s prehitevalnega na vozni pas.Sicer ne bomo več upali z avtom na cesto, s kolesom ali rolerji na pločnik itd.

naor

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti