Rododendrom

čebulka  

član od: 31.1.2009

sporočila: 879

tema odprta - 7. sep 2010 14:04 | ogledi: 6.282 | odgovori: 9

lep pozdrav

nekje sem slišala,da so listi rododendroma dobri za čaj proti bolečinam ledvic,spet nekdo drug pa mi je rekel,da je rododendrum zelo strupen in povzroči odpoved srca.

ali mogoče kdo ve kaj je res?

hvala za odgovore in lep pozdrav!

čebulka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

7. sep 2010 14:41

Joooooooooooooooooooj, ne igrajj se z "nekje sem slišala", za božjo voljo!!!!!!!!!

Ursi čaj (iz rastline vednozeleni gornik)je uporaben pri ledvičnih tegobah, res je rododendronov sorodnik, a lepo prosim, sorodnik. Tudi karželj je ožji sorodnik zelene mušnice, pa je prvi med najboljšimi gobami sploh, zelena mušnica pa med najbolj strupenimi.

rimljanka

sonci  

član od: 27.9.2005

sporočila: 442

10. sep 2010 13:18

Rimljanka, upam, da boš še enkrat več ti pravi naslov za naslednje vprašanje: Kot vem, je tisa hudo strupena (iglice, storžki, lubje). Kaj pa "sadež" oz. seme oz. kar že so rdeče jagode? Oče me namreč prepričuje, da se iz njih da narediti marmelada. Že v naprej hvala za odgovor. Lep pozdrav sonci

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

10. sep 2010 21:32

Hja, rimljanka se potepa, vse kaže. Ali lahko jaz odgovorim? Če bom kaj narobe rekla (pa ne bom ), me bo itak rimljanka skregala

Torej, vsa tisa je hudo strupena, rdeč ovoj okoli semen pa ne. Ne sme se jesti s semeni, bognedaj, ampak moraš ovoj previdno odluščiti. Se vleče kot smrkelj, ni nič posebnega za jesti, da bi pa kuhali iz njega marmelado - zakaj le, se mi zdi, da je dovolj drugih, bolj imenitnih sadežev.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

10. sep 2010 21:38

Elaphus je seveda vse povedala kot je treba.

rimljanka

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

10. sep 2010 22:14

Ste prav odreagirale in mi ni treba kričat: PUSTI PRI MIRU :) Naslednji argument je, da je strogo zaščitena. In seveda to, da je smrtno strupena. Ni strupena samo tako malo za kakšno drisko. V srednjem veku so recimo konice puščic namakali v tisin sok, da je bila že praska usodna. Še ena zanimivost kar tako, če kdo ne ve. Tisa ni strupena za kravo. Samo potem nekaj dni daje mleko rjave barve. Sergej C

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

11. sep 2010 6:51

Jagode tise veselo zobajo tudi ptice. Ker imam doma tako grm tise kot tudi veliko ptic, sem enekrat dozivela celo  to, da sem videla kosa, ki se je nenavadno cudno obnasal. Hodil, bolje poskakoval  postrani, se prevracal , skratka kot clovek, ki popije en glaz prevec. V neki " pticji reviji" sem kasneje  prebrala, da imajo ptici sicer zelo radi tisine jagode, da jih pa, ce jih pozobajo prevec, omamijo  in posledicno se obnasajo kot pac se. Pa smo tam.

 

lp lučka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

11. sep 2010 7:58

Zavarovana je tisa v naravi. Tiste v parkih in na vrtovih seveda niso. Vsekakor je pametno otrokom čimprej povedati, kako je s strupenostjo in užitnostjo plodov privlačnih barv. Seveda tudi o tem, da ni vse v naravi užitno, pa vse tudi ne strupeno. In da je edini način, da smo v naravi varni, da rastline poznamo. Sicer je en sam varen korak: pustimo  vse, da raste, kjer je. Tudi gobe, seveda.

Enako velja za naša srečanja z živalmi vseh velikosti. Od mravelj do medvedov.

rimljanka

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. sep 2010 12:40

rimljanka je napisal/a:

Enako velja za naša srečanja z živalmi vseh velikosti. Od mravelj do medvedov.

rimljanka

Ja, jaz se s tem v celoti strinjam, na živce mi8 gre samo to, da mene pa klopi SPLOH ne pustijo pri miru. In rade volje mi podarijo kak spominek v obliki borelioze, grrrrrr

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti