Vlaganje ali zamrzovanje?

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

tema odprta - 19. jul 2010 15:09 | ogledi: 20.954 | odgovori: 23

Punce,

prosim vas, če malo delite vaše znanje in izkušnje.

Kje ostane več od sadja ali zelenjave, pri zamrzovanju ali vlaganju?

Razmišljam, ali naj breskve vložim (kompot) ali zamrznem in potem skuham, ko jih bom rabila.

Ali naj stročji fižol vložim ali zamrznem, ga pred zamrzovanjem blanširam ali kar surovega.

Predvsem mi je vprašanje, kje ostane več hranljivega, kvalitete ...

Vsaj tisto, kar je domače, bi rada, da pojemo kvalitetno, ker že itak pojemo ogromno strupov ...

Je katera na tekočem s tem? Bom hvaležna za kakšen odgovor!

Noel

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

19. jul 2010 15:35

Mi stročji fižol blanširamo in damo v zamrzovalnik, jagodičevje zamrznemo, korenja in peteršiljater zelene in pora ne blanširamo, ampak le temljito umijem, osušim in zamrznem. Gobe blanširamo, preden jih zamrznem.

bučke narežem na kocke ali kolobarje in zamrznem brez blanširanja.

Od sadja zamrzujem le jagodičevje in slive zer višnje, mama pa naredi še breskov kompot.

 

Mamamia

mamamia

onaon  

član od: 21.6.2010

sporočila: 72

19. jul 2010 17:44

Tudi pri nas največ zmrznemo, zelenjavo skoraj vso blanširamo, ker pa prostora v skrinji kar prehitro zmanjka nekaj malega dam tudi v kozarce, peso, marmelado stročji fižol, papriko, repo, zelje...Vendar vseeno prej zmanjka zelenjave iz skrinje. Je pa res, da smo imeli včasih skrinjo bolj zaradi mesa, sedaj je pa ravno obratno. onaon

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

20. jul 2010 6:05

Podobno kot predhodnice: stročji fižol, cvetačo, grah, por, bučke, papriko, korenček- očistim, narežem na primerne koščke, kocke, ali natrgam na cvetke in zamrznem. Tudi petršilj (list in korenino) ter zeleno (list in gomoljf) zamrznem. Zamrznem tudi na kocke narezano repo (za sladko repo) in kolerabo. Iz paradižnika, paprike, melancan, bučk, korenčka in čebule pripravim omako za testenine, ki jo tudi zamrznem. Nekaj paradižnika popražim na čebuli in prepasiram ter dam v zamrzovalnik. Zadnje dvoje bi lahko tudi v kozarčkih pasterizirala in pustila v kleti, toda meni se zdi da dobi tak čuden okus, pa se ne pokvari, samo sčasoma se spremeni. Blanširam pa ohrovt in zelje (ta spomladanski mi je letos čudovito obrodil). Stročji fižol sem včasih tudi vlagala v kis in potem samo še malo olja in česna in solata je tu. Sedaj ga rajši svežega zamrznem. Pripravim tudi mešano solato in če je sreča z rdečo peso, vložim tudi to. Pa kumarice in papriko vložim v kis. Od sadja vložim breskve, marelice, višnje in češnje. Skuham marmelado iz marelic in sliv, včasih tudi breskev in mešano. Sadja, razen jagodičevja, mogoče višenj in marelic ne vlagam. Z leti pa sem ugotovila, da vseh teh vložnin ne pojemo, ker nam je bolj všeč sveža zelenjava, zato vsega ne počnem vsako leto, včasih kakšen kozarec ostane tudi za naslednje leto, ker sem imela do sedaj srečo z zapiranjem kozarcev. Včasih tudi kaj kupim v kakšni akciji. Vložim, če imam doma in še to po nekaj kozarcev, kolikor se porabi. Sicer raje kupim kakšen kozarec več v kakšni akciji. Malo premisli, kako kuhate, koliko zelenjave porabite in na kašen način vam je najbolj všeč in to nato pripravi. Po mojih izkušnjah se raje izogibaj zeliščem in raznim preveč specifičnim začimbam, preden daš stvari v zamrzovalnik, ampak vse to uporabi, ko boš zelenjavo pripravila. tedyka

Noel  

član od: 12.3.2004

sporočila: 268

20. jul 2010 13:50

V bistvu se vse bolj ravnate po tem, kaj je bolj priročno potem za uporabo, glede na prostor v zamrzovalniku ... Saj je logično in so mi vaše izkušnje dragocene. Iščem pa še, pri katerem načinu od sadja/zelenjave ostane več hranljivih snovi, vitaminov ... Noel

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

20. jul 2010 16:49

Noel je napisal/a:
V bistvu se vse bolj ravnate po tem, kaj je bolj priročno potem za uporabo, glede na prostor v zamrzovalniku ... Saj je logično in so mi vaše izkušnje dragocene. Iščem pa še, pri katerem načinu od sadja/zelenjave ostane več hranljivih snovi, vitaminov ... Noel

Meni se zdi, da v tistem načinu, kjer pač ješ sezonsko zelenjavo in sadje takrat, ko je zrelo in sveže.

nola

daga  

član od: 18.5.2007

sporočila: 1411

20. jul 2010 21:39

Večkrat sem že brala, da se pri zamrzovanju ohrani veliko več vitaminov in hranljivih snovi. daga

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

20. jul 2010 22:44

daga je napisal/a:
Večkrat sem že brala, da se pri zamrzovanju ohrani veliko več vitaminov in hranljivih snovi. ž

 

daga

 

kot kdaj kako?

nola

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

21. jul 2010 9:48

Semena, zmrznjena pod ledom več let, še vedno lahko vzkalijo. Če bi jih prekuhala, ne bi več vzklila, so uničena. Morda ti to kaj pove. Presnojedci zamrznjeno in potem odtajano sadje jemljejo skoraj tako kot sveže, torej ga konzumirajo brez zadržkov, medtem ko kuhano in vloženo sadje ali zelenjavo zavračajo. LP Boris booris

sladkosnedko  

član od: 6.2.2008

sporočila: 223

21. jul 2010 11:09

Mene pa zanimajo izkušnje tistih, ki zelenjavo  oz sadje zamrznete  svežo, brez blanširanja. katera zelenjava in sadje se obnese na tak način. Sama tako zamrznem le sveži fižol in grah.

mina20  

član od: 19.4.2007

sporočila: 389

21. jul 2010 12:25

Bučke narežem na koščke in zamrznem brez blanširanja, prav tako korenje,paradižnik, papriko, grah.Blanširam samo fižolete, bučke pa rada potenstam z vso zelenjavo, ker mi je všeč da imam kakšno stvar že pripravljeno, za nujne primere ko ni časa kuhat. LP mina20

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti