Kajenje

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

3. jan 2011 0:46

Ja , se strinjam z vama , tulka in Ognjič . Tudi jaz rada berem njene poste , ki me vedno nasmejejo .Ampak ona piše v narečju , je razumljiv in vsaj meni prijeten dialekt .To selotejpovo spakedranščino pa je res težko "prebavit " , na kozlanje mi gre ! Pa brez zamere. manca51

mišzmoke  

član od: 28.8.2010

sporočila: 4526

3. jan 2011 1:03

manca51, a nisi prebrala, da tudi selotejp piše v narečju?

lp

mzm

tinnna  

član od: 18.4.2010

sporočila: 83

3. jan 2011 9:13

kaj ste se pa zdj v ta narečje zapičl? vse se da razumet :) pa ne bodte tko nestrpni kt kadilc k mu je zmanjkal čikov haha :P Sama sem kadila od 13-ga do 21-ga leta, zdaj pa že skoraj 2 leti ne več. Nisem kadila iz navade, ker bi kadarkoli brez problema ostala cel dan ali 2 brez čika. Sem pa imela škatlo za 1-2 dni in vsak čik sem pokadila z največjim užitkom. Takoj zjutraj ob kavi, na poti v šolo (ja, sama na ulici), kdaj še enga na postaji, če sem dolg čakala na bus... med vsakim odmorom... Kadila sem tud takrat, ko sem imela najbolj boleče angine... Vmes sem že nahala za 3 mesce, pa smo šli s prjatli na morje pa sm spet začela... Pa se potem nisem nikol več ukvarjala s prenehanjem... Ker sem preveč rada kadila :) Potem sem pa spet začela z zmanjševanjem, omejevanjem in podobnimi oslarijami (do 10 na dan, do 5 na dan) pa to nikamor ni peljalo. In en dan sem si rekla "zdj je pa zadost", prjatlci sm dala še tiste pol škatle čikov in rekla da ne kadim več. TRMA je tuki najbl pomembna in js jo na srečo kr mam :) Fizično nism rabla čika, kr mislm d je to kr neki, da se "telo navad na nikotin in ga rab". sam parkrat na dan si rečeš NE in to je to :) Po 2h mescih nekajenja sm čist za hec probala en dim, pa sm začela kašlat, tko ogabno je blo d mi je blo takoj žal za tistih 8 let kajenja... Kaj nj rečem... trmo v roke (glavo) pa bo ratal ;) LP tinnna

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

3. jan 2011 9:26

Blanchy je napisal/a:

kriznana je napisal/a:

selotejp je napisal/a:
Pr šparaji s ti n puzna? Zrečuni kulk si n tedn zpraula z mrtvašk klinčk dej usak tedn tuk n strn pa s ti bo puznal.

selotejp

Sporočilo je spremenil(a) selotejp dne 02. 2011 16:37

 

Saj nočem biti nesramna,ampak kakšno narečje je pa tole



kriznana

Originalno zasavsko, kriznana ... meni je pa kul



Blanchy

 

Saj sem tudi jaz iz Zasavja, pa mi tale spakedranščina al kaj že to je, ni niti malo poznana. Sploh ne razumem, ko prvič preberem. Je res žalostno, da našo ljubo slovenščino takole zmaličijo. In, na žalost, se tole pozna že tudi v šoli

lp

cervus

neznan uporabnik

3. jan 2011 9:28

"Sam še enga prižgem, pol grem pa narest to in to.."

"Še enga prižgemo, pol pa gremo."

"Dej  enga prižgi, pridem takoj."

"Dej enga prižgi tačas."

"Dokler zjutraj enga ne prižgem, se ne morem sestaviti."

"A greva al še enga prižgeva?"

"Zdej bom pa enga v miru prižgala."

 

Skupni imenovalec?

 

japaja

Vilma  

član od: 30.8.2004

sporočila: 560

3. jan 2011 9:46

Japaja, skupni imenovalec je sicer ena, bolj zaskrbljujoča je tista številka nad ulomkovo črto.

Imam prijateljico, staro 42 let. Dela polovični delovni čas, polovično pa je invaldisko upokojena zaradi cigaret. Ima bolezen, ki se ji reče KOPB - kronična obstruktivna pljučna bolezen.

Kdor je prvič slišal in kadi, naj si prebere besedico ali dve o tej bolezni. Pa kakšna slika kadilskih pljuč je tudi dober stimulator za prenehanje.

Vilma

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

3. jan 2011 10:00

Nisem nestrpen clovek, pa vendar. Eno je, ce kdo kdaj pa kdaj napise v dialektu in v vedrem stilu tupmike, drugo so novodobne kracarije, ki jih mladi morda razumejo, ostali pa potrebujemo vsaj pol ure, da bi dojeli, kaj sploh hocejo povedati...??? V cem je smisel takega komuniciranja, pri najboljsi volji ne razumem. Enkrat sem ze povedala to zgodbo, pa jo ponovim, ne bo skodovalo. Imam znance, starejsi par, ki na vse pretege skusata nehati kaditi. S tecaji, "selotejpi ", stavita sama s seboj in z drugimi. Nic ne pomaga.Kadita vedno bolj. Potem sta z veliko mero avtoironije izracunala, da sta v letih z denarjem, ki je sel dobesedno v dim, "pokadila " poleg te, ki sta jo zgradila, se eno hiso. Racun je preprost : tri,tudi stiri skatle na dan, Marlboro je pri nas cca 4.30 evra, x vec kot stirideset let= najmanj 140.000 evrov...pa sta prepricana, da je znesek vecji. Da se ne prispara??? O zdravju raje ne bi. Sama ne kadim, zelim pa veliko volje tistim, ki se trudite.In cestitam tistim, ki ste nehali. lp lučka

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

3. jan 2011 10:29

Kolikor vidim, sta lučka in selotejp govorila o zelo podobnem.

Vendelina jr.

slovinkita  

član od: 6.3.2006

sporočila: 248

3. jan 2011 11:32

Ne razumem, zakaj je napisano označeno za spakedranščino (za tak dialekt še nisem slišala ). Meni je napisano razumljivo. Očitno so naši dialekti nižje kakovosti, kot tisti v Prekmurju? Zasavju? Glede kajenja pa...sem bila kadilka precej let. Potem sem fajn zbolela in kot je bilo že napisano, potem te res ne more nihče več prepričat v "še enga". Je pa res, da še vedno sanjam, da kadim, predvsem takrat, ko so živci v igri. Pa tudi, ko stojim v kakšni vrsti, bi enega pokadila...Kar se pa tiče pitja kave in kajenja pa tako, pač ne pijem več kave. Pijem črn čaj in mi še nobeno jutro ni prišlo na misel, da bi pa enega pokadila Če koga zanima, lahko napisano prevedem še v pwastwjnščino slovinkita

neznan uporabnik

3. jan 2011 11:43

No dej, prevedi! Me prov zanima KVAK

japaja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti