Gobe

Sergej C  

član od: 21.3.2009

sporočila: 414

6. avg 2011 21:37

Če misliš turke in mene, jih enostavno podušim na praženi čebuli in dam v litrsko podolgovato posodo za zamrzovanje. Ta blok potem po potrebi režem. To, da počrnijo, ni problem, ker je pojav prehoden in po nekaj časa dušenja dobijo nazaj svetlejšo barvo. Mladi so potem skoraj tako svetli kot jurčki in stari temno rjavi. Dobro je dat res precej olja, da se to lahko reže in nimaš potem kakšno bitko z armiranim ledenim kvadrom. Tako lepo zdržijo do naslednje sezone. Uporabljam jih pa v glavnem za rižoto.

Sergej

manca51  

član od: 5.5.2008

sporočila: 511

6. avg 2011 22:41

Je komu znana cena za kg jurčkov in lisičk ?

Jaz  jih tudi vsako leto nekaj zamrznem in to surovih , z blanširanjem izgubijo preveč vonja in okusa .

Narežem jih na rezine, jih dam na večji pladenj in v zmrzovalnik . Naslednji dan jih spakiram v vrečke iz katerih potem jemljem , kolikor pač potrebujem . Se ne sprimejo , iz vrečke jih vsujem naravnost v ponev  ali lonec , odvisno za kaj jih potrebujem . Sveže gobe je veliko lažje rezati , kot zamrznjene , zato se mi zdi tak način shranjevanja gob še najbolj praktičen in uporaben .

Lp

manca51

vikica  

član od: 25.4.2009

sporočila: 560

7. avg 2011 11:19

Zanima me, na kakšen način vse pripravljte marele (dežnikarice), razen pohanja, ki je seveda najpogostejše?

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

7. avg 2011 13:36

Hednoist, te je fovšija malo podžgala da si še sam šel ponje, zelooo lepi jurčki  Mi smo ravno popacali gobovo juho iz sveže nabranih

 

manca 51 zadnjič sem nekje videla porcijo lisčk po 8€, v Kmečkem glasu je pa pisalo, da so jurčki po 20€ ampak ne vem kako je s tem,meni se to zdi res drago.

 

Jih pa še vedno največ vložimo (recept je isti kot tu na kulinariki), ostalo pa neblaniširane zamrznemo.

Roncolino

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

7. avg 2011 16:20

Roncolino , ja maš prov, sem ti pa hvaležen saj sem se vsaj malo razmigal v hosti. Po morskem lenarjenju mi je kar prav prišlo pa še presenečen sem bil nad bero. Kdor zdaj ne najde gob , pa res ne vem....

lp

hedonist

Roncolino  

član od: 26.3.2007

sporočila: 1464

7. avg 2011 18:10

Heh pri nas ne samo da jih ne najdejo, POHODIJO jih!!! Moj fotr ma neizmerno defektno navado, da male jurčke od daleč (ker če bo šel preblizu ne bo več rastel) pokrije z listjem in pusti še kak dan ali dva rast. No in sva šla v torek pobrat te skrite jurčke, in pol jih je bilo pohojenih

Roncolino

janko1  

član od: 3.11.2010

sporočila: 468

7. avg 2011 18:27

Vikica. Dežnikarice lahko tudi posušiš, jih kar z roko zdrobiš, shraniš na suho mesto in so potem zelo dobre za gobovo juho. Jaz sem bil tudi nekaj pameten in sem jurčke pokrival z listjem, pa so mi jih vseeno našli. Ma, kot bi pred pijancem šnops skrival. Brez efekta.

Sporočilo je spremenil(a) janko1 dne 07. 2011 18:32

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

8. avg 2011 8:24

Roncolino je napisal/a:

Moj fotr ma neizmerno defektno navado, da male jurčke od daleč (ker če bo šel preblizu ne bo več rastel) pokrije z listjem in pusti še kak dan ali dva rast.

Roncolino

Navada ni defektna, še najmanj pa neizmerno, ima pa verjetno neko zrno soli - podgobje je tazpredeno v tleh, to so majhne, mikroskopsko tanke nitke, ki gobo odkrbujejo s hrano. če se te nitke strgajo (zaradi pritiska teče človeka, ki hodi po tleh) male gobice ne dobijo hrane in ne rastejo več. To je kmečka logika, ki v večini primerov zadovolji v vsakem pogledu.

lp

cervus

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

8. avg 2011 8:39

elaphus je napisal/a:

Roncolino je napisal/a:

Moj fotr ma neizmerno defektno navado, da male jurčke od daleč (ker če bo šel preblizu ne bo več rastel) pokrije z listjem in pusti še kak dan ali dva rast.

Roncolino

Navada ni defektna, še najmanj pa neizmerno, ima pa verjetno neko zrno soli - podgobje je tazpredeno v tleh, to so majhne, mikroskopsko tanke nitke, ki gobo odkrbujejo s hrano. če se te nitke strgajo (zaradi pritiska teče človeka, ki hodi po tleh) male gobice ne dobijo hrane in ne rastejo več. To je kmečka logika, ki v večini primerov zadovolji v vsakem pogledu.

lp
cervus

Bi dodala samo še, da ima ta kmečka logika povsem jasno in trdno stoječo biološko podlago oz., bolje, razlago. Bravo za tvojega očeta, Roncolino!!

rimljanka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti