Blog - kuharske osnove

jasna1  

član od: 24.9.2005

sporočila: 1986

18. mar 2010 11:29

Ja, jaz sem blondinka. Taka lušna, z nadpovprečnim IQ, pa kuham (zaradi Kulinarike) tudi zelo dobro.

Ti kar piši blog, Krešimir, eni to radi berejo .

jasna

.deklica  

član od: 27.1.2009

sporočila: 107

18. mar 2010 12:00

Krešimir bi očitno bil rad del ekipe piscev na Kulinariki ... pa ne ve čisto točno kako naj se zadeve loti. .deklica

neznan uporabnik

18. mar 2010 12:26

Itak se je je že lotil (teme), ga pa moški glih ne razumejo najbolje (razumemo ga bjonde z nadpovprečnim IQ), tako da Krešimir, ti kar nadaljuj. japaja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

18. mar 2010 12:59

Bolj kot premlevam tale forum, bolj se mi dozdeva, da Krešo morda ne ve, kaj je blog...

Vanja

neznan uporabnik

18. mar 2010 13:01

Mogoče je pa pionir na novem področju? Malce nas pa je ziritiral, kajne? japaja

moderator2  

član od: 12.3.2010

sporočila: 710

18. mar 2010 13:55

Ostanite pri temi ali pač ne pišite, prosim.

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

18. mar 2010 22:10

Jaz se zelo rada spominjam svojih poletnih počitnic na kmetih, ko me je stara mama vsak dan znova spraševala, kaj bi jedla za kosilo.In vsak dan sem rekla, da "kumare v zosu in zmečkan krompir".Še danes imam ta čudovit okus v ustih in večkrat sem poskušala tudi sama tako skuhati, pa mi ni uspelo.Tudi njeni štruklji spadajo v ta repertoar.Pa zaroštan fižol.In vrhunec užitka je bil čokoladni puding, kadar je šla stara mama v eno uro oddaljeno trgovino.To so bili časi.Spomin na staro mamo še vedno živi, prav tako okusna hrana, ki jo je kuhala in začinila z ljubeznijo. Krešimir, ali tudi tebe dajejo te vrste spomini in želiš, da jih delimo s tabo? naor

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

19. mar 2010 6:44

Mal smetenja, oprostite, prosim: naor, kako se naredi zaroštan fižol?

lp

cervus

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

19. mar 2010 10:35

Zaroštan fižol je delala moja stara mama, pa tudi moja mama, ko sem bila še sama otrok.Vsaj tako smo pri nas doma rekli.S tem terminom namreč tvegam razpravo ali to je ali ni zaroštan fižol.No, toliko o nazivu te jedi. Lahko se dela iz stročjega fižola, lahko pa tudi iz fižola v zrnju.Stročji fižol opereš in narežeš na koščke, dodaš na kocke narezan krompir, rumen koren na koščke, nasekljan česen in čebulo in kuhaš.Ko je vse mehko, narediš prežganje iz masti, moke, rdeče paprike, lahko tudi svežega paradižnika in zliješ med fižol.Dobro je malo počakati, da se sestavine prepojijo, poporaš in dobro se spomnim, da je stara mama dolila malo kisa.Pozimi pa na isti način pripraviš to jed iz fižola v zrnju, dodaš testenine.Jaz se bolj spomnim prve variante, saj davno nazaj niso toliko kupovali testenin, ampak uporabili, kar je zraslo na njivi. Danes prežganje ni več priporočljivo in ga ne uporabljamo več. Še danes pa obožujem zaroštan močnik.Močnik se usuka iz moke in jajca, prepraži na ocvirkih, zalije z vodo, posoli in kuha toliko časa, da je moka kuhana, pribl.15 min.Poznam ljudi, ki ga kuhajo na mleku ali vodi, brez ocvirkov.Kolikor nas je, toliko je receptov. Lep, sončen dan ! naor

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

19. mar 2010 13:58

Hvala, naor. Zaroštan močnik poznam tudi jaz, tudi rekli smo mu tako, tale fižol pa smo pri nas imenovali ajnprenan fižol. Je dober za prste obliznit! Jaz še vedno delam na prežganju, sicer ne pogosto in moke tudi ne porjavim. (a ni čudno, prežganje nam odsvetujejo na vsakem koraku, bešamela, ki je v bistvu tudi prepražena moka, pa ne!?) Mi smo delali samo iz stročjega fižola, nikoli iz tistega v zrnju. Bom pa poskusila narediti iz tistega napol zrelega fižola v zrnju, ki ga ni treba namakat.

lp

cervus

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti