Skorja pri kruhu

žarna niša  

član od: 24.12.2009

sporočila: 17

22. feb 2010 23:08

Jaz pečem kruh v pečici že kar nekaj let, pa je vedno o.k.. Moj postopek pa je ; kruh dam na pekač in ga pokritega pustim vzhajat, prižgem pečico na 250 C , ko je segreta kruh z roko ( iz katere naredim pest in dam malo olja( olivno) in mlačno vodo) stem premažem oziroma pobožam kruh in ga dam v pečico za 15 minut in nato zmanjšam na 150 C in pustim še 30 minut , potem ga vzamem iz pečice in ga zavijem v krpo da se počasi ohladi. Naj povem , da je hlebec iz 1 kg moke, toliko v vednost. Želim vam obilo uspeha žarna niša

Lee Ann  

član od: 11.2.2006

sporočila: 90

23. feb 2010 8:22

Petya in KDM, hvala obema, saj mi je bilo malo hecno, da bi v avtomat rinila krpo No, 100 ljudi, 100.. in 100 dragocenih izkušenj. Morda ima kaj veze, ker pečeš na krajšem 2-urnem, jaz navadno pečem na 3,5-urnem.. Bom poskusila s krajšim! Pa trša je samo prvi dan, ko je kruh čisto svež, potem je ok.. Pečem pa tudi jaz z 0,5 mešanice (različne vrste moke, otrobi, kosmiči, semena) in 3,5-3,7 dcl tekočine (voda, žlička olja ali pa kako rastlinsko mleko..) V krpo pa pečen kruh zgleda kar po večini zavijamo.. Mogoče bi pa lahko uporabila nekoliko debelejšo krpo, tudi to bom poskusila Saj mogoče pa delamo vsi 'prav' - trdost skorje gotovo dojemamo vsak po svojem okusu.. Ne vem, kaj je za drejčka trda skorja, morda je za moj okus prav taka tudi trda, lahko pa da ne.. Hmm, stvar okusa verjetno, ampak trikov, kako jo zmehčati pa poznamo kar nekaj, kaj? Naš forum je res najboljši!! Lee Ann

lartep  

član od: 19.11.2008

sporočila: 165

23. feb 2010 12:13

Ko je kruh pečn, ga zavij v krpo in postavi pokonci, da vlaga izpareva. V pečico daj posodico z vodo. Ko ga potisneš v pečico, pošpricaj v vodo, lahko še enkrat vmes in takoj ko vzameš ven. Stari avstroogrski mojstri so kajzerice tik preden so jih potisnili v peč, potopili v vodo. lartep

ribaracarak  

član od: 3.4.2003

sporočila: 4309

23. feb 2010 12:37

Meni pa kruh vselej zamesi kruhomat in tam tudi enkrat vzhaja, potem pa ga samo oblikujem (največkrat naredim štruco, ki jo takoj dvakrat ali trikrat poševno zarežem ali pa naredim vzdolž cele štruce eno samo zarezo), dam v pekač na peki papir  in ko je ta temperatura dosežena, pečico odprem, kruh pošpricam z vodo in temperaturo znižam na 180 stopinj. Pečenega zavijem v kuhinjsko krpo in položim na rešetko, da se lepo ohladi. Skorja je vedno mehka in svetleča.

rrr

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

23. feb 2010 13:24

Kruh pečem skoraj vsak dan .Zamesim ga z leseno žlico tako da dam na 800g moke skoraj pol litre vode .Ko je že vzhajal ga samo stresem v pekač-na srečo imam takšen da ga ni potrebno mazat .Pustim da še enkrat vzhaja .Pečico vklopim in kruh takoj dam peči-v mrzlo pečico.Dam na 200 stopin in pečem 35 min.Posodo z voda ne dajem v pečico.Kora je zmeraj mehka in ob robovih hrustljava ,to otroci imajo najraje. Ko je pečen ga dam na kuhinjski pult navpično in ga pokrijem -samo zgornji del z krpo. golubić Sporočilo je spremenil(a) golubić dne 23. 2010 13:30

drejcek  

član od: 11.1.2004

sporočila: 1028

23. feb 2010 13:27

Trda skorja zame pomeni, če kruha ne morem prerezati z običajnim ostrim nožem, ampak rabim žago za kruh, ob tem pa dobim drobtin za en Pivkin kurnik ... (kodajs)

Še enkrat hvala za vse nasvete, da bom vedel za naslednjič: +-190°C, v peč posodo z vodo, kruh premazat z vodo ali oljem+vodo pred peko, po peki pa zavit v krpo in pustiti v peči, da se kruh ohladi skupaj z njo.

Drejček

Sporočilo je spremenil(a) drejcek dne 23. 2010 13:28

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

23. feb 2010 13:32

Zakaj bi po peki kruh zavil v krpo in ga vrnil v peč?A ne bo pol moker-mislim ko se ohlaja v peči? golubić

wacvierkajca  

član od: 21.12.2009

sporočila: 3

23. feb 2010 22:08

Za trdo skorjico je lahko več vzrokov. Pri avtomatu je treba nastaviti srednjo zapečenost. Tudi različne pečice zahtevajo različne prilagoditve. Pri ventilatorski pečici mora biti nastavljena temperatura za 20 stopinj nižja. Če recept zahteva peko pri 180 stopinjah, moramo pri ventolatorskem pačenju nastaviti na 160. Skorjica bo veliko bolj mehka, če kruh tik pred peko premažemo z mlekom ali pa z hladno vodo. Pečenega takoj vzamemo iz pekača in ga zavijemo v prtič. wacvierkajca

wacvierkajca  

član od: 21.12.2009

sporočila: 3

23. feb 2010 22:17

Morda bo komu koristila še ena moja izkušnja. Že kar nekaj let - kar imam ventilacijsko pečico Zanussi - postavim kruh v neogreto pečico in jo šele potem prižgem. Vedno pečem z ventilatorjem na 160 stopinj. Za kruh iz enega kilograma moke nastavim čas na 50 minut. Pečem vsak dan, saj smo sedemčlanska družina. wacvierkajca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

malo za hecsijasaja
Kaj jutri za kosilo?johana
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti