Trgovina s pripomočki za peko udine???

tema je zaklenjena

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

11. feb 2010 8:51

Ne, v tej trgovini nimajo tičine mase ali drugih sestavin. Poglej pri Bonbons & Chocolate (mislim, da se kliče tako) na ulici Carducci (če greš od trga Oberdan proti Largo Barriera Vecchia na desni v bližini Goldonijevega trga). Sicer pa tičina masa v Italiji ni posebno razširjena. Mislim, da ji pravijo "massa glassante". ribica

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

11. feb 2010 9:11

ribica je napisal/a:
Pozdravljena, PS: Lucka 52, v Vidmu je precej več Slovencev, kot si predstavljaš. Žal so precej zaprti in težko prideš v njihovo sredo. Ker so bili več desetletij podvrženi italijanski strahovladi, se bojijo, da je vsaka nepoznana oseba, ki se jim približa vohun, in da bodo imeli že samo zato, ker govorijo slovensko, posledice. (Eni predstavnici slovenskih organizacij v Vidmu, so pred enim letom iz čiste narodne nestrpnosti zažgali avto). Ko pa te enkrat sprejmejo in postaneš del njihove skupnosti, spoznaš čisto nov svet. ribica

Super, ribica!  

Sicer vem, da ta tema ni temu namenjena, ampak si ne morem kaj, da se ne bi oglasila. Malo pobrskajmo po različnih virih, pa bomo videli, kako so Italijani naseljevali italijanski živelj v kraje, ki so bili pretežno slovenski (ok, ne samo Italijani, ampak o drugih pa kdaj drugič). In če se ne bomo zavedali, da živimo na svojih tleh in da imamo vso pravico, svoje kraje imenovati z našimi imeni, se nam črno piše. Saj vemo, samo na TV pogledamo, kako nacionalisti na oni strani meje dvigajo glavo in zahtevajo slovensko in hrvaško Istro.

še enkrat se opravičujem, ker smetim temo, ampak, prosim lepo, malce več realnosti in nacionalnega ponosa ni še nikomur škodilo!

lp

cervus

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. feb 2010 9:46

Jaz s tem kje in komu sem se rodil nimam nič, in na to nimam bit kaj ponosen. Kar je ena redkih stvari na katere nisem vplival sam. Ponosen sem lahko zgolj na stvari katere sem naredil jaz. O slovenskem narodu pa tudi ne bi zgubljal besed in o tem na kaj bi lahko bili ponosni, razen nekaterih športnih uspehov. Imam preveč slabih izkušenj pa ne teptam ravno dolgo te naše prelepe Slovenije. zzak1977

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

11. feb 2010 9:49

zzak1977 je napisal/a:
lucka52 je napisal/a:
Ampak to je ze druga zgodba in ni, da bi jo clovek mesal z marcipanom, pekaci in lonci. lp
Točno to sem mislil. zzak1977
Bom sama sebe citirala, ampak menim, da ce zelite obravnavati to problematiko, bi bilo morda bolje odpreti drugo temo.To so namrec zelo zelo obcutljive stravri in preveckrat hudo pristranske ....odvsino s katere strani jih dozivljamo ali bolje, kje zivimo. Meni, "tapravi", zeloooooo zavedni Slovenki (ziveci v Italiji) se je lani zgodilo tudi to, da me je ena slovenska (kulturna )organizacija, namenjena na uradni obisk v maticno domovino, torej Slovenijo, prosila, naj jim bom za prevajalko... ker da razumejo zelo malo slovensko in da zupana, kjer so bili najavljeni, sploh ne bodo razumeli. V celi skupini ( 25 oseb ) ni bilo niti enega, ki bi kolikor toliko govoril slovensko(!!!), tako da sem se s pripadniki slovenske manjsine pogovarjala v italijanscini.Kaj naj si clovek ob tem misli in kako sem se kot Slovenka pocutila, je menda jasno.... Res upam, da je bila to le zalostna izjema, slepim se pa ze dolgo ne vec. Tako, da govoriti na splosno stvareh ki jih poznamo le povrsno, morda le iz casopisov, statistik, tudi strani trenutne uradne politike, meni nekako ne gre. Bolje, da se vrnemo k loncem. lp

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. feb 2010 10:05

Spet imaš čisto prav, saj ponavadi se ravno ljudje ki nimajo s tematiko praktično nič, najbolj bunijo, ne vem iz kakega razloga. zzak1977

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

11. feb 2010 10:10

Meni se zdi, da naš šef Jernej zelo prezira vse, kar ima veze s politiko, nacionalizmom, nestrpnostjo...in že išče po snegu primerno drevo, da palico odreže .... Ne se kregat, ljudje...je itak že dovolj vsega grdega povsod, ni treba, da je še na tem portalu... Ognjič

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

11. feb 2010 10:23

zzak1977 je napisal/a:
Spet imaš čisto prav, saj ponavadi se ravno ljudje ki nimajo s tematiko praktično nič, najbolj bunijo, ne vem iz kakega razloga. zzak1977
Ah, kaj vem... lucka52 in ribica sta obe Slovenki, ki živita v Italiji, pač vsaka na svojem koncu in tako imata vezo s tematiko. Kar se tiče Vidma (IT, poštna številka 33100:)) pa vseeno bolj verjamem lucki52, ker živi tam in kolikor jo poznam, bi jo ti zaprti Slovenci takoj sprejeli medse in nebi niti pomislili, da je vohun;) Tudi jaz v zgoraj omenjenem kraju ne poznam nobene take trgovine;) matilda

zzak1977  

član od: 31.7.2009

sporočila: 2193

11. feb 2010 10:26

V to se je zapičila Rimljanka, verjamem če se ne bi, obe niti ne bi porajtali teme, ampak bi najbrž zgolj svetovali če se kje dobi kar uporabnica išče. zzak1977

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

11. feb 2010 11:35

Samo nekaj pojasnil: @ zzak1977: tokrat si šel malo mimo. Jaz sem v Italiji rojena Slovenka, torej pripadnica slovenske manjšine od rojstva. Po družinski tradiciji smo vključeni v več pevskih zborov, kulturnih n športnih organizacij, zato stanje med Slovenci v Italiji poznam zelo dobro in dobro vem, o čem govorim. @matilda: na Videmskem so Slovenci izredno nezaupljivi. Jaz sem npr. eno šolsko leto poučevala na dvojezični osnovni šoli v Špetru. Čeprav so vsi vedeli, da sem Slovenka, da bom na šoli poučevala njihove otroke in da jim nočem nič slabega, so se me ob začetku šolskega leta izogibali. Če so me srečali v trgovini, so se obrnili proč ipd. Če so med seboj govorili v slovenskem dialektu, so takoj prešli na italijanščino. Po enem letu sem si pridobila toliko "zaupanja", da so me začeli na cesti ogovarjati celo v slovenskem dialektu. Stvari se premikajo na bolje, pa vendar, ko sosedi zažgejo avto, ker je preveč aktivna v slovenskem društvu, bo marsikdo dvakrat pomislil, predno bo pred tujcem govoril v slovenščini, vpisal otroka v slovensko glasbeno šolo ali hodil k slovenski maši. @lucka52: da je na Videmskem znanje slovenščine tako skromno in da se ljudje med seboj sporazumevajo v italijanščini, žal, niso krivi oni sami. Si jih kdaj vprašala, koliko šol, kjer bi se lahko učili knjižne slovenščine, je na Videmskem? Kolikor je meni znajo, obstaja samo ena dvojezična osnovna šola v Špetru, kjer poteka pouk izmenično v slovenščini in v italijanščini. Ta šola obstaja šele nekaj let in osebe, s katerimi si imela ti opravka, niso bile verjetno niti en dan v slovenski šoli. Pa tudi drugače je precej težko, da bi otroci po petih letih dvojezičnega pouka, tekoče obvladali slovenski jezik. Po petih letih dvojezičnega pouka imajo v naslednjem triletju možnost, da nadaljujejo s slovenščino kot izbirni predmet še druga tri leta. In potem se poučevanje slovenščine tudi konča. Samo redki se nato odločijo, da bodo šolanje nadaljevali v Trstu ali v Gorici, kjer so na razpolago tudi šole s slovenskim učnim jezikom. Tako je pri nas. Če bi radi še kako pojasnilo, kako se živi kot zamejski Slovenec, vam bom rade volje še kaj napisala. ribica

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

11. feb 2010 11:37

Obupno je , kako si nekateri še vedno prizadevajo dopovedovati, kako nesrečni so Slovenci živeči na drugi strani meje. In kako narodno zavedni in ponosni da so. In da povsod govorijo slovenski jezik in zahtevajo svoje manjšinjske pravice. Ampak, temu že dolgo ni več tako, in resnica je povsem druga. Sicer nimam veliko izkušenj , ker pač ne živim tam imam pa nekaj prijateljev od tam in ti se ob naši patetični tragikomičnosti le nasmihajo in si mislijo svoje. Verejemite Lučki, ona je tam in vse dobro pozna. In kot pravi kolega Zzak, to z nacionalnim ponocsom nima nič skupnega ,konec koncev živimo danes povsem drugače v drugih okvirjih in mejah, kot smo živeli pred sto ali petdestimi leti. Naši zamejski rojaki so tam kjer živijo povsem zadovoljni in se ne bi za nič na svetu preselili na našo stran meje. LP hedonist

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Tema je zaklenjena, zato vanjo ne morete več pošiljati sporočil.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti