Kisle sorte jabolk

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

tema odprta - 24. jan 2010 19:35 | ogledi: 24.085 | odgovori: 22

Ne spoznam se na sorte jabolk, zato prosim za info, katere sorte so kisle in fajn za štrudel.

tjas

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

24. jan 2010 19:45

Zakaj bi bile pa za štrudl dobre samo kisle? Saj lahko dodaš malo limoninega soka. No, ravno sem pojedla idared, vsekakor kisla, samo ima trdo lupino. Če jabolka olupiš, bo morda bolje. Pri nas jih sicer nikoli ne lupimo.

Tako ali tako so zdaj na trgu le idared, jonagold, mutsu, zlati delišes, braeburn (no, morda še kakšna, v trgovinah; tistih domačih, na trgu kupljenih bi bilo meni za štrudl škoda, bi jih raje pojedla kar tako).

rimljanka - zasebno mnenje

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

24. jan 2010 20:44

Saj nisem rekla, da so za štrudel dobre samo kisle, vsak ima svoje okuse Meni ni dovolj limona čez sladka jabolka, rada imam kisla jabolka v štrudlu. Taka sem Ampak o sortah nimam pojma, zelenjavar mi lahko proda tisto, kar se mu zdi. In potem doma ugotavljam, če me je okrog prinesel oz. da imamo res tako različne predstave o tem, kaj je dobro jabolko. Zato sprašujem. Ne o tem, kaj lahko v tem trenutku kupim, ampak na splošno, katere so kisle sorte, ki bi bile primerne za štrudel. Sem iskala po netu, na eni sadjarski spletni strani sem našla opis sort, pa se ne znajdem, ker pri večini piše sladko-kiselkaste. In v vsakem letnem času sem za res dober štrudel pripravljena "žrtvovati" pravo jabolko. tjas

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

24. jan 2010 20:51

Za grizljati so mi daleč najljubša jabolka braeburn, za kakršnokoli peko imam tudi jaz rada kisle in sicer sorte granny smith.

Vanja

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

24. jan 2010 21:24

Za pito, kjer naj bi bila kisla jabolka, so mi priporočili granny smith. Dobiš v večjih trgovskih centrih brez težav. Za jesti so grozno trda in kisla, v piti (verjetno tudi drugje) pa fantastična.

tulka

Blanchy  

član od: 22.12.2005

sporočila: 2016

24. jan 2010 21:26

Ja, brez dvoma granny smith. v šparu jih dobiš.

 

Blanchy

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

24. jan 2010 21:29

 

In so nagravžno zelene barve. S tako barvo smo včasih mreže za ograje barvali

 

cervus

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. jan 2010 21:32

Tudi jaz sem mislil zadnjič privabit eno kulinaričarko na " ure odprtih vrat ", in pripravil jabolčni štrudl z omenjeno jabolko. Ne morem priporočit ( ni prišla ), čeprav se mi zdi, da je štrudl bil čist v redu.

ežoj

tulka  

član od: 9.8.2008

sporočila: 2960

25. jan 2010 0:12

Ežoj, to je samo zato, ker se preveč tuširaš .

tulka

kozamurnik

sporočila: 2311

25. jan 2010 6:43

elaphus je napisal/a:

 

In so nagravžno zelene barve. cervus [kaca]

Odvisno od okusa , vseeno pa mislim da v naravi nagravžnih barv ni. Mi imamo jablano te sorte.Poleg tega da je dobra za sladice, je tudi zelo obstojna in se v kleti morda od vseh najdlje obdrži. murnik

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

25. jan 2010 7:01

Konec koncev je ta sorta plod človekove selekcije in križanj, kar pomeni, da to ni barva, ki bi jo imela jabolka v naravi......................

Braeburn je tudi sorta, ki se zelo dolgo drži, postane sobra tudi dokaj pozno, najboljši meseci zanjo šele prihajajo.

Od sort, ki sem jih omenila zgoraj je edina res brez kislega dela zlati delišes, malo kislin ima tudi jonagold, ostale so bolj kiselkaste, Je pa krazmerje kisline : sladkorji seveda odvisno od zrelosti v času obiranja, lege nasada, gnojenja, vremena, načina hranjenja v hladilnicah, zorenja potem, ko jabolka vzamejo iz hladinoic in še česa. Trg najbrž jabolk z oznako: kisla sploh ne bi sprejel.

rimljanka - zasebno mnenje

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti