Priprava domačega sushija (sušija)

VesnaG  

član od: 30.8.2003

sporočila: 65

9. jan 2010 9:27

Pozdravljeni, za prvi poskus je tisti paket za sushi, ki ga dobiš v vseh hipermarketih, super - poleg alg nori vsebuje riž, vasabi, sojino omako, rižev kis (ki je že pripravljen s soljo in sladkorjem, le tega je za moj okus mogoče malo premalo), paličice in bambusovo podlogo za zvijanje. Se pravi, da potrebujete samo še "polnilo". Če se prav spomnim, je riža in norija dovolj za 4 zvitke (če jih narežeš potem na tanjše kolobarje kot to delajo Japonci, je za poskusit kar dovolj). Sama za sushi običajno uporabim samo tuno, tanko narezane paličice korenčka, mlade čebule ali pora in včasih na trakce narezano jajčno omleto. Tukaj pa je še moj recept za sushi riž, ki smo ga pred leti dobili na tečaju priprave sushija v Mariboru. Tudi nam so kot nadomestek za pravi sushi riž svetovali San'Andrea. Sestavine: 300 g kratkozrnatega riža 3,3 dl vode za preliv: 4 žlice riževega kisa 1/2 žlice soli 2 žlici sladkorja Riž peremo tako dolgo, da je voda popolnoma čista. Nato ga sušimo pol ure. Osušen riž damo skupaj z vodo v posodo z debelim dnom in pokrijemo. Do vretja kuhamo na zmerni temperaturi, ko zavre 5 minut na makimalni in nato še 10 minut na minimalni. Posode med kuhanjem ne odpiramo. Kuhan riž odstavimo in preložimo v drugo posodo, ker ga bomo hladili (bambusova, lončena - alternativa steklena oz. porcelanasta skleda za solato). Riža ne smemo hladiti v hladilniku. Za preliv segrejemo kis s sladkorjem in soljo, da se vse stopi. Ohladimo in prelijemo še topel riž. Po tem receptu je meni riž vedno uspel. V knjigi Osnovna azijska kuharija je tudi enostaven recept za pripravo vloženega ingverja. Drugače pa ga dobiš v mnogih trgovinah z zdravo prehrano. Sama sicer običajno zalogo sestavin za sushi obnovim ob vsakem izletu v Avstrijo, saj so tam predvsem nori alge precej cenejše. Vesna

CoreySteel  

član od: 8.11.2007

sporočila: 4

9. jan 2010 13:17

Hvala obema! Stvari bom kupoval tukaj pri nas v Domžalah. Ne vem, ali se nač Merkator šteje za hipermarket, tako da ne vem, če tale komplet bo. Vem pa, da imajo riž, nori, wasabi in kis. CoreySteel

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

9. jan 2010 16:05

Riž hladiš v kakšni stekleni ali porcelanasti posodi.

Pripravo riža je nazorno opisala  Vesna G., tudi sama delam na ta način.

 

Če mi na zasebno pošto pošlješ e-mail naslov, ti lahko poskeniramnekaj navodil in ilustracij iz ene japonske kuharske  knjige, v kateri je kar precej navodil o pripravi sushija, norijev, makijev itd ...

 

Mamamia

mamamia

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

9. jan 2010 16:08

mamamia, ne pozabi dodat japonsko-slovenskega slovarja.....

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

10. jan 2010 11:18

rimljanka je napisal/a:

mamamia, ne pozabi dodat japonsko-slovenskega slovarja.....

 

Bo striček google pomagal,

(saj je v angleščini, hehe)

Mamamia

mamamia

flex567  

član od: 16.2.2007

sporočila: 45

20. mar 2015 23:07

Zanima me kje se da dobiti dobro in svežo ribo? Je imel kdo kdaj slabe izkušnje, ker je kupil staro ribo, ki so jo prodajali kot svežo?

flex567

the tina  

član od: 5.10.2013

sporočila: 302

21. mar 2015 0:03

Tržnica center. Naj bi bil svež losos, ki pa se je izkazal za neužitnega (smo ga vrgli stran).

the tina

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

21. mar 2015 7:35

flex567 je napisal/a:
Zanima me kje se da dobiti dobro in svežo ribo? Je imel kdo kdaj slabe izkušnje, ker je kupil staro ribo, ki so jo prodajali kot svežo?

 Postani ribič

rimljanka

naor  

član od: 4.3.2010

sporočila: 7767

21. mar 2015 7:38

A misliš Ribarnico na glavni tržnici? Jaz sem prav razočarana nad kvaliteto, pa bi večkrat pripravila ribe, tako pa...

 

naor

flex567  

član od: 16.2.2007

sporočila: 45

21. mar 2015 19:24

naor je napisal/a:

A misliš Ribarnico na glavni tržnici? Jaz sem prav razočarana nad kvaliteto, pa bi večkrat pripravila ribe, tako pa...

 

naor
sem mislil da je na vsaj na glavni tržnici v LJ sveža riba, kaj ni ? flex567

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecNikita
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti