Pokvarjene vložene kisle kumarce

tinčara  

član od: 16.4.2008

sporočila: 6

tema odprta - 24. okt 2009 14:59 | ogledi: 10.054 | odgovori: 7

Pozdravljene/i,

danes prvič sprašujem, uporabljam pa vaše nasvete večkrat. Super so!

Več let že vlagam kisle kumare po ustaljenem receptu, vendar se mi je letos prvič zgodilo, da se mi je približno 1/3 kozarcev pokvarila in sicer se je na dnu kozarca naredila bela sluzasta snov, kumarice, niso še glih spremenile okusa, menim pa, da ga bodo, vendar jih jedli v nobenem primeru ne bomo.

Kaj bi to lahko bilo in kaj je vzrok?

Kozarce vsako leto pomijem v pomivalnem stroju na najvišji temperaturi, pokrovčke kupim nove, kumare pa tudi vsako leto enako perem.

Za mnenja se vam najlepše zahvaljujem.

Tinčara

tinčara

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

24. okt 2009 18:02

Pozdravljena v nasi druzbi,tincara! Meni se je s par kozarci vlozenih buck ( manjkajo mi stresice, ves), zgodilo isto, pa sem prebrskala vso mojo literaturo o vlaganju in nasla tole razlago: Motna tekocina je ponavadi znak, da se je shranek pokvaril. Ni pa nujno. Lahko je vzrok tudi vecja kolicina mineralov, ki jih vsebuje trda voda, pa tudi skrob v prezrelem sadju in v nekateri zelenjavi(predvsem strocnicah). Ni treba vsega zavreci.Vsebino damo v odkrito posodo in na stedilnik. Ce se med segrevanjem zacne peniti in se razvije neprijeten vonj, vse takoj zavrzemo. Ce ne, je vsebina uporabna. Jaz jih ne glede na to, da je bil vonj in okus nespremenjen, vseeno nisem porabila. Kumaric ne vlagam, tako da z njimi nimam izkusenj, z ostalim sadjem in zelenjavo pa nisem imela tezav. Bodo se druge kaj dodale, upam. lp

neznan uporabnik

24. okt 2009 18:54

Ne vem, na kakšen način jih konzerviraš. Jaz ji vedno umijem, obrišem, vložim v kozarce, zalijem z vrelim kisom (ki mu dodam sol, sladkor in poper v zrnju), takoj zaprem (pokrovčke ravno tako operem, pa še razkužim v žganju) in pokrijem z odejo, da se počasi ohlajajo. Nikoli se mi niso pokvarile. Kompot se mi je nekoč pokvaril, ker sem ga baje premalo sladkala. Čeprav mislim, da je bil vzrok kje drugje. Se mi je samo takrat, ko sem vlagala vinogradniške breskve. Ostalo sadje nikoli. ajda66

veverica  

član od: 12.11.2001

sporočila: 1038

24. okt 2009 19:24

Tudi pri nas se je lani enako zgodilo s kumaricami. Ker sem takoj opazila, sem kozarce odprla, kumarice splaknila in ponovila postopek, le da sem jih zalila z malo močnejšo mešanico kisa. Kumarice so bile res malo bolj kisle, ampak še vedno zelo dobre (ker imamo radi kislo). veverica

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

24. okt 2009 20:01

Meni se je to zgodilo z nekaj kozarci oliv in nimam pojma zakaj. Romale so vv smeti, ker so me res prestrašili, ker se v tem menda pogosto najde tale bakterija: http://en.wikipedia.org/wiki/Botulism

Ne vem sicer, če sem "padla na led" ali je to res, me pa zanima, če kak profi ve kaj več o tem. Informacije bi bila res vesela.

 

Vanja

tinčara  

član od: 16.4.2008

sporočila: 6

25. okt 2009 15:59

Ja, super, hvala lepa za vse možne odgovore. Tudi sama imam enak postopek vlaganja kot ajda66, le, da imam vedno nove pokrovčke, pa žganja ne uporabljam. Se mi pa zdi najbolj verjetna razlaga tista s premalo kisa, kajti, ko kis in vodo vreš je na začetku še vedno velika koncentracija kisa, pol pa proti koncu, ko mi skoz vre, da imam vedno vrelo "prelivko", se malo razkisi. Ali je to možno? Ker kumare vedno kupim in vlagam vse naenkrat, tudi zavrem večjo količino kisa in vode, da imam pol za vse kozarce in mi ni potrebno tolikokrat čakati da zadeva zavre. Hvala za pomoč, in lep preostanek vikenda vam želim. tinčara

Trixi  

član od: 23.9.2003

sporočila: 15167

26. okt 2009 13:23

Pozdravljeni tudi meni se je že dogajalo, da so se mi kumarice pokvarile. Spominjam se, da sem jih vlagala na zelo vroč poletni dan. Ker pa se je isto zgodilo tudi z papriko sedaj uporabljam že 15 let super recept, kjer jih tudi pasteliziram. Stojijo tudi 2 sezoni nespremenjene, pa še vsi jih radi jemo...

tedyka  

član od: 23.4.2009

sporočila: 2012

27. okt 2009 6:09

Več ali manj v kis vlagam vedno po istem postopku: 1/3 kisa za vlaganje + 2/3 vode - zmešam kar na mrzlo. V kozarce tesno zložim oprane in osušene kumarice, paprike (narezane na fileje), mogoče mešanico za srbsko solato ali kuhano in nalistnano rdečo peso.... in nato dodam eno žličko soli in dve žlički sladkorja (kavni žlički), mogoče kakšne začimbe (za vlaganje kumaric na srbsko solato in kumarice, poper v zrnju na paprike...) in zalijem z mešanico kisa in vode, dobro obrišem rob kozarca z vatko namočeno v alkohol ali žganje, obrišem tudi pokrovček, ki mora biti nov in postavim v posodo s hladno vodo. Ko zavre in se kuha še par minut (vidimo, da zelenjava malenkost spremeni barvo) vzamem iz kozice in kozarce obrnem in jih ohladim s pokrovčki navzdol. dobro pokrijem z brisačami ali kakšno odejo, tako da se zadeva hladi celih 12 ali še več ur na kuhinjskem pultu, nato pa shranim v kleti. Zelo podobno vlagam tudi sadje, le da sadje v kozarcih zalijem z mešanico 3 l vode+1 kg sladkorja+1 žlica citronske kisline (da sadje ne potemni) - tekočino pa le toliko segrejem, da se sladkor lepo stopi in ne zavrevam. Tako pripravljeni shranki se mi obdržijo sigurno več kot leto, tudi po nekaj letih (pozabljeni kozarci) so bili še vedno užitni, le da vse skupaj malo izgubi na kvaliteti, se pa ne pokvari ali zavre. Upoštevam pa vedno dejstvo, da kompote in kisle shranke vedno zapiram z novimi pokrovčki, marmelade pa zaprem tudi z že uporabljenimi pokrovčki, dobro pomitimi in razkuženimi z žganjem ali alkoholom, pa se tudi nič ne pokvari. Če pa opazite, da pokrovček ni prijel (je na sredini mehak in poka) je potrebno pasterizacijo ponoviti takoj in to z drugim novim pokrovčkom ali pa celotno vsebino preliti v nov kozarec in ponoviti postopek, sicer se tak shranek posebno poleti pokvari v enem tednu. pozdrav tedyka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti