Kupovanje hrane pri kmetih

jaz_jaka  

član od: 13.10.2009

sporočila: 1

tema odprta - 13. okt 2009 11:04 | ogledi: 3.659 | odgovori: 11

V poplavi preveč lepega, skoraj umetnega svežega sadja in zelenjave v vele trgovinah se sprašujem, kaj se je zgodilo s kupovanjem hrane pri kmetih na kmetiji, kjer točno veš, kdo je kupljeni pridelek pridelal ter kje in kako je bil pridelan. Sam si že dolgo želim recimo pravi domači svež paradižnik, ki ima dejansko okus po paradižniku. Sem iskal na internetu, vendar ponudba ni nikjer jasno prikazana. Izjema so samo nekateri kmetije, ki imajo svoje internetne strani, do katerih je težko priti. Zanima me ali kdo od vas kupuje svoje surovine pri kmetih in kako ste prišli do njih oz. kako ste zvedeli za njih?

Lep dan

Jaka

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

13. okt 2009 11:37

Najprej dobrodošel Ja sama vedno če se le da kupujem pri kmetih. Ker kar veliko krožimo po naši ljubi mali deželi se izogibamo AC in se vozimo po stranskih poteh.Ker če si vzamemo čas za izlet ali počitnice ne hitimo.Hitimo bolj v službo,šolo,.... In ko se tako voziš po recimo Prlekiji je kar nekaj tabel za bučno olje in potem tam še vprašaš za ostale stvari.Zagotovo te usmerijo prav,če sami tistega pridelka nimajo. Ravno tako je v Brkinih.Nekdo ima jabolka,in zagotvo bo povedal kdo ima hruške,če jih sam nima. Ko se bomo popeljali po Primorski in Krasu bomo sproti nabavili olivno olje,pa kaki in zagotovo bo imel še kdo informacijo kje se dobi kivi. In tako si spleteš svojo mrežo ,.... Velikokrat pa obiščemo razne prireditve,ki jih imaš objavljene tudi na kulinariki.Jagodna nedelja,Kostanjevi pikniki,Krompirjeva noč,Dnevi sliv,.....tam se ponavadi kmetije in kmetje s vojimi pridelki tudi predstavijo in zopet stkeš malo več mreže,... Zagotovo pa imaš možnost povprašati tudi na Lj tržnici,kar veliko branjevk in ostalih prodajalcev svoje izdelke trži tudi direkt na domu. Imaš pa tudi veliko lokalnih radijskih postaj,kjer imajo male oglase in tudi tam je veliko ponudbe. Vedeti pa je treba da internet ni vse in da gre velikokrat kakšen dober glas tudi od ust do ust. Ker pa imamo v Sloveniji kar veliko sadnih cest,pa turističnih kmetij,pa eko,bio kmetij in ostalih destinacij poiskusiš tudi tam. Ekola,kmalu bodo na italijanski strani reke Soče, začeli kar ob cesti ob sadovnjakih tržiti agrume,predvsem tiste dišeče mandarine,ki imajo sicer koščice ampak okus je pa neprecenljiv,vsako leto se vsaj trikrat zapeljemo tja in nabavimo par zabojev dišečih mandarin,so pa tako sveže odrezane,da imajo še mokre peclje in sveže liste.Verjetno niso bio in eko pridelave,vendar dišijo po domačem. anaeva

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

13. okt 2009 11:46

Si iz Ljubljane? fresh

jaz_jaka  

član od: 13.10.2009

sporočila: 1

13. okt 2009 12:46

Hvala za vse odgovore:) Ja trenutno živim v Ljubljani in sem pogledal sveže.si ideja se mi zdi super. Ali je že kdo obiskal kakšno od kmetij iz sveže.si, kakšne so vaše izkušnje?? jaz_jaka

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

13. okt 2009 13:21

Jaka, sem ti poslala sporočilo na ZP. fresh

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

13. okt 2009 15:44

Mene tudi zanima kakšen kontakt predvsem za domača jabolka pa potem za pozimi, za zelenjavo ? Anaeva, kje natančneje prodajajo mandarine na italijanski strani Soče ? Najbrž so špricani ali ne ? Andreia

Reca  

član od: 1.3.2004

sporočila: 3814

13. okt 2009 19:54

Kar ne pridelam sama, kupim na kmetijah. Najraje imam kake stare ženičke, tam je ponavadi vse natur. lp Vesna

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

13. okt 2009 20:47

Andreia Če se mimo Fernetičev zapelješ na AC proti Benetkam(Venezia)in tik pred prvim plačilom cestnine zaiješ iz Ac desno in čez Ac proti mestu Grado. Ob cesti ,kjer imajo namakalna polja direkt Iz reke Soče je kar nekaj zelo velikih sadovnjakov in ostalih pridelovalcev zelenjave. Svoje štante imajo kar na robu polja,na daleč so vidni njihovi štanti in dežniki.Nekateri pa imajo vse na nekakšnih prodajnih traktorjih ali tovornjakih. Če so špricani ne vem,nekaj zagotovo da,to so itak skoraj vse,ampak so pa zagotovo sveže in izredno dišijo. Itak pa ob cesti prodajajo skozi vse leto od jagod,melon,lubenic,paradižnika,..... Cene so nižje kot v supermarketu,plačaš direkt kmetu oziroma pridelovalcu,saj gre včasih po kakšno melono kar direkt na njivo,prodajajo tudi ob nedeljah(ne vsi). anaeva

anaeva  

član od: 14.11.2007

sporočila: 1742

13. okt 2009 20:53

Zelenjavo večkrat kupim v Stranski vasi pri Lj,direktno od kmeta,tam spomladi vzamem tudi sadike zelenjave Jabolka pa tule kmetija Morelj-Buje Buje 16 Vremski britof 6217 o41 583 344 Imajo tudi slive,hruške,krhlje in druge izdelke iz sadja anaeva

Andreia  

član od: 7.3.2005

sporočila: 255

14. okt 2009 10:52

Anaeva, joj, najlepša ti hvala za te informacije !!! za jabolka bom kar takoj poklicala Za agrume bi pa najbrž mogla it novembra pogledati ? Andreia

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti