Smetana gre v maslo

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

tema odprta - 12. sep 2009 21:27 | ogledi: 5.125 | odgovori: 14

Dober večer.

Punce, jaz sem že čisto obupana nad smetanami za stepanje. Najprej sem imela probleme s smetano slovenskega proizvajalca (3 pol literske zaporedne so mi šle v maslo), potem sem začela kupovati od tujega proizvajalca in sem bila zadovoljna do danes, ko mi je isto naredila še ta. Pečem torto in sem zaradi tega "sranja" ostala brez smetane za okrasitev. Ne morem verjeti, da se mi to dogaja v soboto zvečer, ko nimam več kam iti po smetano. Uporabljam smetano živalskega izvora in razmišljam, da bom morala prestaviti na rastlinsko, katere pa ne maram, ker je presladka in premastna in mi je slabo po njej.

Imate kakšen nasvet za stepanje alpske smetane? Ne ve, če jaz delam kaj narobe, al' so res smetane zanič. Preden jo stepam jo imam v hladilniku, stepam pa z najvišjo hitrostjo.

LP,

pe3ca

Majaaa  

član od: 21.8.2009

sporočila: 29

12. sep 2009 21:59

Živjo, pomoje je problem samo v tem, da jo stepaš predolgo. Ali jo stepaš z multipraktikom ali ročnim mešalnikom? Po mojih izkušnjah je manj možnosti, da se ti to zgodi, če mešaš smetano z ročnim (električnim) mešalnikom, ker tako stalno spremljaš stepanje. Smetana je ravno prav stepena, ko se v njej poznajo sledi mešalnika in ko ne zdrsne iz posode, ko le-to malo nagneš. Dvomim, da je problem v živalski smetani, ker jo tudi jaz uporabljam in nimam teh problemov. Sama vedno uporabljam "naše" (slovenske) smetane, sem pa slišala tudi pohvale o tujih..... Vendar, kot pravim, mislim, da vrsta (in poreklo) smetane tu ne igra kakšne velikanske vloge, le bolj previdno spremljaj proces stepanja.... Upam, da ti to kaj pomaga... LP Majaaa

matilda  

član od: 16.8.2006

sporočila: 1981

12. sep 2009 22:28

Jaz tudi mislim, da stepaš predolgo, če se ti to tako pogosto dogaja. Končaj stepati malo prej, zajemi z žlico in če ni še, lahko še malo stepeš. Ko gre pa v maslo, pa ne moreš več popravljati. Sicer pa za okraševanje lahko uporabiš mešanico rastlinske in živalske smetane (kar obe skupaj vliješ in stepeš), bo bolj trdna, lažje bo okrasiti, dlje bo zdržala na torti, pa tudi okusa ne bo imela tako groznega kot sama rastlinska smetana. matilda

nb  

član od: 29.11.2005

sporočila: 2339

12. sep 2009 22:35

Sigurno stepaš predolgo. Delam vedno vse z živalsko smetano, ker tudi jaz rastlinske absolutno ne maram. Pa pri smetani niti nisem preveč izbirčna, od katerega proizvajalca jo vzamem.

Nena

Pitončica  

član od: 7.6.2005

sporočila: 1677

12. sep 2009 22:41

Probaj s šlag peno. Je ne stepeš u maslo, pa da jo na najhitrje miksaš 10 min

Je pa res da ni vsakmu ušeč, okus namreč ....

 

LP

Pitončica

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

12. sep 2009 22:59

Mešam z mikserjem in vmes ene parkrat ustavim, da vidim čvrstost. Se mi je isto dogajalo, ko še nisem imela tega in sem mešala z ročnim. Bom jutri poskusila mešati v bolj vioki posodi, ta ki jo uporabljam pa je bolj široka kot visoka-pač taka posoda kot je pri mikserju. pe3ca

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15821

13. sep 2009 10:55

Hitrost pri stepanju sladke smetane (uporbaljam tisto živalskega izvora) postopoma zvišujem, torej začnem počasi in potem hitreje, mi še nikdar ni maslo postala. Pa vedno malo prej neham, preden se mi zdi, da je dovolj čvrsta, in tako sproti kontroliram. Poskusi torej s postopnim zviševanjem hitrosti metlic. Mamamia mamamia

Katarina K  

član od: 5.7.2008

sporočila: 2741

13. sep 2009 11:47

sde pridružim ostalim. sigurno jo predolgo stepaš. mamamia je lepo opisala kako jo stepi, da se ti ne spremeni v maslo. al pa raje kupi drugič smetano hulala, ki je dobra za okraševanje. samo spet pazi, da je predolgo ne stepeš, ker se zna izusšiti. Res , da je navadna smetana boljše po okusu, ma za krašenje je meni hulala, čisto ok. Katarina K http://katarinak.moj-album.com/

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

13. sep 2009 21:13

Danes sem stepala smetano 2x. Prvič uspelo, drugič pa ne (mi smetana niti ni prišla v fazo gostega, kjer se vidijo sledi metlic). Kak me razjezi...če pečem za sebe mi vedno uspe, če pa za drugega se pa rado ponesreči. Ampak bila je zelo okusna. Delala sem jogurtovo torto(po receptu http://www.kulinarika.net/recept/sladice/Jogurtova_tort ). Eno plast breskove in eno plast višnjeve. Na okusnost so bile same pohvale, za okrasitev pa sem povedala, da ne sprejemam komentarjev. LP, pe3ca Sporočilo je spremenil(a) pe3ca dne 13. 2009 21:14

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. sep 2009 21:23

Ja, seveda, vsako maslo nastane s stepanjem smetane. Z navadnim mešalcem na metlice se to ne zgodi posebej hitro. Po mojih izkušnjah je zadnje čase najboljša smetana Hoferjeva, v plastičnem lončku ali mali plastenki 8oboje belo-oranžno), pa tudi trajna v modrem kartonu je Ok.

rimljanka - zasebno mnenje

mala zelena  

član od: 9.7.2007

sporočila: 266

13. sep 2009 22:37

Če se smetana ne zgosti, jaz uporabim kremfix, pa vedno deluje. LP mala zelena

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti