Smetana gre v maslo

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. sep 2009 2:27

Nihče ni  omenil, ampak smetana mora biti res hladna in najbolje je, da stepaš v posodi, ki si jo prej ohladila. Če je smetana samo zelo kratek čas na sobni temperatri, ne bo uspela. To je tudi moje edino pravilo, ki se ga dosledno držim.

Seveda, tudi predolgo sepanje naredi maslo.

Vanja

pe3ca  

član od: 9.1.2009

sporočila: 292

14. sep 2009 16:34

Saj temperaturo sem sumila, da ne bi ustrezala. Imam probleme s hladilnikom- ne hladi kot bi mogel, pa je šele pol leta star (na max hlajenost imam v hladilniku 6°C). Sem brala na pomurski smetani, da svetujejo, da je vsaj 12 ur pred uporabo hlajena na 2 do 6°C, kar pa v mojem primeru ni bila (že pot iz trgovine do doma spremeni temp. za kakšno stopinjo) in da bi se naj stepalo v ozki posodi. Bom sporočila kako bo šlo konec tedna, ko bom pripravljala torto za dobrodošlico novorojenki-kolegica je drugič postala mamika. pe3ca

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

14. sep 2009 17:47

Pe3ca, jaz dam smetano in posodo v kateri jo nameravam stepati za kakšnih pet ali deset minut v zamrzovalnik. Enako ravnam z jajčnimi beljaki. Ne boš verjela kako hitro se na ta način pripravi stepena smetana ali pa beljakov sneg.

nola

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. sep 2009 18:04

Kar se posod tiče sem opazila, da se bolje stepe v takšni, ki ima malo večji premer. Zdaj samo predvidevam da zato, ker laže vmešaš zrak v samo smetano. Upam, da je tole moje razmišljanje vsaj v osnovi pravilno. Razen, če je kakšna drugačna kemijska reakcija, ki naredi smetano zračno (puhasto), ko jo stepamo.

 

Če jo stepaš takoj, ko jo prineseš iz trgovine, pa garantirano ne uspe. Razen če prideš domov v manj kot 5 minutah in je to pozimi. Sem preverila,   in po nekaj neuspelih poskusih sem sama prišla do spoznanja, da mora biti res mrzla, da se lepo stepe. No, 10 let po tistem sem opazila opozorilo na embalaži.

Vanja

Sporočilo je spremenil(a) Vanja_v_ZDA dne 14. 2009 18:09

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti