Gregorjevo

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

11. mar 2009 21:50

Reca je napisal/a:
No in 19 let, odkar je naša najmlajša prijokala na Svet. Hedonist veš kaj, zelo me moti da za vsako neumnost ki jo naredimo krivimo Američane. Naj ti povem, da so praznovali Valentina najprej v Angliji in od tam se je zadeva prenesla čez lužo. Res je samo to, da so ga tam skomercializirali in kot tak je prišel nazaj (praznik zaljubljenih). In dokler je mušterija, zakaj pa ne. Bi ti spustil denar ki ti leži pred nosom? Meni je tudi Gregorjevo super in če mož nebi zelo bolan ležal že teden dni, bi gotovo tudi ta dan proslavila. Bomo pa nadoknadili ko ozdravi, saj imamo 2X razlog. lp Vesna
moj fotr je pa iz slovenije pa so se v njihovem koncu že 60 let nazaj na valentinovo ptiči ženli.. to je pač ljudski praznik.. nikjer zapisano kdaj je, oz. je vsak zapis drugačen, zato je o tem tud brezevze diskutirat. bannanna_v_slo ;)

piet  

član od: 2.10.2008

sporočila: 65

12. mar 2009 9:57

patka je napisal/a:
Mogoče so s tem običajem res tudi pozdravljali pomlad, ampak ta običaj v osnovi menda pomeni, da se dan daljša in zato obrtniki , včasih so bili to v glavnem rokodelci, čevljarji, mizarji... pri delu niso več potrebovali luči in so jih zato spustili po vodi. patka
Prav imaš, patka, tudi tukaj nekaj piše:
zelda1 je napisal/a:
Sem malo iskala kaj več info o gregorjevem in našla naslednji link, ki prav fino in na kratko opiše še "ozadje" tegale običaja (če še koga zanima): http://www.stars-si.net/clanki/523/gregorjevo_ zelda1
Ampak ptički se pa res že ženijo jih slišite? Kako lepo ... piet

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

12. mar 2009 10:54

No, midva nisva šli, ker je punči mrgodila, da ne gre, se je namreč s službene poti vrnil "nadomestni" oči, pa je bilo potrebno takoj domov. Sem ji pa v avtu razložilal, da se ptički ženijo, pa vse okrog tega, pa kako so dajali potičke ptičkom, pa da je daljši dan in so bili včasih obrtniki hvaležni, da niso več potrebovali luči pri delu... V Vrtcu so včeraj: risali ptičke z oglejm, lepili trganko na ptičjo osnovo (2. starostna skupina). Vzgojiteljice so napele veje in obesile papirnate ptičke gor... Se mi je zdelo kar luštno, ker je zdaj res lepo okrašeno. : ) lidka [sonce]

frina  

član od: 8.5.2005

sporočila: 3472

12. mar 2009 13:46

...In človek od tem žalostno pomisli, kaj nam je treba sinteičnega Valentinovega...

 

F r i n a

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

12. mar 2009 14:38

Frina, je že res, da je sintetičen, ampak vsaj JE. Naj bo kičast, prisiljen, VSAJ JE. Če ga ne bi bilo mnogo žens še tisto 1x na leto ne bi dobilo rože od moža... Počasi bom začela praznovat tudi 8. februar in podobne praznike. To bom morala malo bolj naštudirat, otrok itak raste, se pač prilagajam temu. Za praznik je poseben pogrinjek na mizi, posebna sladica, (za Valentinovo je bil čokoladni srček, ki sva ga pekli s hčerko, oblili z belo čokolado in posuli s še bolj kičastimi srčki). Naredili sva aranžma, posuli srčke iz filca po mizi, pekli mošnjičke iz vlečenega testa s širokimi rezanci s pestom in rakovimi repki, pečene lignje, za predjed se niti ne spomnim. Včeraj sem na šopek zelenečih listov zapela lesene ščipalke s ptički. (pa itak smo že v velikonočnih dekoracijah, ker je mala navalila na vso šaro od lani). Ker Dan boja proti okupatorju, ali Dan samostojnosti s emi pa doma spogrinjki in ne vem čim še zdi malce "morbidno" praznovat. lidka [sonce]

ZAČETNICA  

član od: 2.2.2007

sporočila: 1985

12. mar 2009 14:42

lidka je napisal/a:
Frina, je že res, da je sintetičen, ampak vsaj JE. Naj bo kičast, prisiljen, VSAJ JE. Če ga ne bi bilo mnogo žens še tisto 1x na leto ne bi dobilo rože od moža... lidka [sonce]
To je pa še kako res, koliko poslušam ženske... Začetnica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

12. mar 2009 15:22

Hvala lepa za tako pozornost, ki jo narekujejo mediji in trgovci.

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

12. mar 2009 15:51

Moj je pa nemenoma "prišparal" Zlato knjigo o čokoladi, prav za Valentinovo. Sem bila : ) šla takoj pečt... : ) Sicer je pozoren, ga moram pohvalit, tako da je meni bolj vseeno za te praznike. Rož pa tako ali tako ne maram... lidka [sonce]

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

12. mar 2009 16:41

Ja Rimljanka pa še prav imaš. Saj ne da mora bit Valentinovo vsak dan, to je res malo osladna fraza, ampak vsaj meni veliko več pomeni kakšna rožica ali čokolatin na kak v bistvu prav brezvezen dan. patka

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

12. mar 2009 17:13

ja nevem zaka si vsak dan ne spečete še torte za rojstni dan, konc koncev bi lahk vsak dan praznovali da smo živi a ne ;) bannanna_v_slo ;)

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
MOJ vrtTrixi
Kaj danes za zajtrkjohana
malo za hecNikita
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti