Gregorjevo

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

tema odprta - 11. mar 2009 12:20 | ogledi: 17.729 | odgovori: 48

Danes zvečer bodo po starem običaju v nekaterih slovenskih mestih spuščali po rekah luči in s tem pozdravili nekoledarski pričetek pomladi, ki se neuradno prične jutri, 12. marca, na Gregorjevo, dan, ko se ženijo ptički. Dan je pravzaprav slovenski praznik zaljubljenih.

Izkoristite današnji večer in si oglejte ta čarobni dogodek! In uživajte v pomladi!

fresh

Vendelina jr.  

član od: 17.5.2006

sporočila: 9217

11. mar 2009 12:26

A v Lj tudi? Vendelina jr.

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. mar 2009 12:31

Seveda! Danes zvečer ob Gradaščici! Pričetek ob 17.30! fresh

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

11. mar 2009 12:41

"Na Gregorjevo, otec, še veš, so ptički ženili se......" to je eden lepših verzov nejvečjega pesnika slovenske Moderne . Me pa jezi, ker se v zadnjem času pojavlja ženitev ptičk z Valentinovim. Torej dileme ni- ptički se ženijo na gregorjevo in tako kot je pravilno ugotovila Fresh- to je slovenski dan zaljubljenih . Kajti "Valentin ima zgolj ključe od korenin" , tičem takrat še ni za ljubezenske akcije. Spet ena od ameriških nateg. LP hedonist

Petya  

član od: 8.1.2006

sporočila: 591

11. mar 2009 12:42

A bo kaj podobnega tudi v mb? Petya

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. mar 2009 12:48

Pri tem, kje bodo danes prireditve, se referiram na podatek na Siolovi strani. Navajajo le Ljubljano, Tržič (v teh dveh mestih je prireditev tradicionalna), Kamno Gorico in Ribnico. Najbolje je, če pokličeš na kakšno informacijsko mestno točko in vprašaša. Drugače pa skočite v avto in hop do Ljubljane, saj ni tako daleč! fresh

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. mar 2009 12:49

Hedonist,jaz se na Gregorjevo vedno odpravim na sprehod kam v naravo. In res, kako pojejo na ta dan! Prav neverjetno je! Najlepša simfonija! fresh

lidka  

član od: 16.12.2002

sporočila: 3690

11. mar 2009 13:03

Kdaj točno bojo spuščali luči? Ko se znoči? In kaj se prične od 17:30? (imam otroka, ki mora spat ob ugledni uri, pa me zanima, da ne bi samo viseli kot smrklji tam nekje in čakali, da se kaj "zgodi"). Imam malo grenak priokus s pustovanja po centru mesta... lidka [sonce]

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

11. mar 2009 13:07

Je lepo ptičje petje. Sploh če ga ne poslušaš sam. no pa saj je v dvoje vse lepše. Me prevzame tako, da pozabim , da bi morda dal kakšnega ptiča na krožnik, kar sicer mnogokrat pomislim. Na ta dan pa zagotovo ne. Imajo ptiči mir pred mano. Bi bilo v naravi res pusto brez njihovega petja. Se spomnim, ko sem bil pred leti mislim da je bilo to leta 2000 ali 2001 ko je bil popolen sončni mrk na Goričkem, kjer sem v mnočici čakal na trenutek popolnega prekritja sonca . No ko je do tega prišlo je na mah utihnilo tudi ptičje petje in nastaa je grobna tišina. Bila je res tista prva , gluha tišina in bila je tako mučna, da so mi šli mralvljinci po hrbtu. No in ko je bila zadeva mimo so se ptiči začeli spet polagoma vklapljati v vskadanji žamor, ki so ga naša ušesa vajena in spet smo se vsi počutili kul. Ja, ptički morajo biti. LP hedonist

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

11. mar 2009 13:09

Lidka, najlepše je praznovanje v Tržiču. V Ljubljani bodo od 17.30 ure naprej po Gradaščici spuščali ladjice z lučkami, zdaj, a bo to točno ob 17.30 ali kasneje, ti pa težko rečem. Ponavadi je vedno še svetlo, ko pričnejo, ker otroke spustijo čisto do vode, pa jih je lažje kontrolirati, ko je svetlo. Je mogoče najbolje, če se obrneš (telefonsko) na informacijsko pisarno STO, ki je na Tromostovju, ti bodo že znali povedati! fresh

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

11. mar 2009 14:32

Mogoče so s tem običajem res tudi pozdravljali pomlad, ampak ta običaj v osnovi menda pomeni, da se dan daljša in zato obrtniki , včasih so bili to v glavnem rokodelci, čevljarji, mizarji... pri delu niso več potrebovali luči in so jih zato spustili po vodi. patka

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti