Jogurtova strjenka

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

10. mar 2009 22:06

"thanks god", da nisem samo jaz ;) bi se še zasekiral. atina, ni bilo grudičasto zaradi tega, ker bi predolgo stepal enostavno so se naredile grudice želatine. cellnet

bannanna  

član od: 25.5.2006

sporočila: 5457

10. mar 2009 22:43

mamamia je napisal/a:
Če vmešaš želatino v vročo zmes, je predhodno ni treba segreti oziroma raztopiti v tekočini.

 

Pri želatini fix velja opozoriti le na to, da jo vmešamo, preden masi dodamo sladkor.

 

Mamamia

 

 

mamamia
a ni npr dovolj da kr to trdo raztopiš v vroči kopeli? npr brez dolivanja ruma? bannanna_v_slo ;)

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

10. mar 2009 23:41

kar trdo? nisem še poskušal... misliš da res gre? namočene lističe, ožete pa lahko razpustiš na tak način, brez dodatka dodatne tekočine... je pa lažje če dodaš še kakšne dve žlici tekočine... posebno če vmešavaš potem v hladno ne prav tekočo zadevo, manj tveganja za grudice... cellnet

neznan uporabnik

11. mar 2009 5:27

Podobno sem delala tudi jaz, toda enkrat uspe, drugič pa spet ne. Tudi želirajo zadeve zelo počasi - potem pa ne vem več ali sem dala premalo želatine in se bo še strdilo. Če jo še dodam potem pride lahko zadeva zoprno trda in ne ravno primerno trda, če je ne dodam se lahko zgodi, da se sploh ne bo lepo strdila. Želatina fix je res super. Dodajala sem jo že raznim sadnim kremam, bolj kot pomagalo, da se ne bi razlile iz kakšne torte, nisem jo pa še poizkusila da bi z njo želirala kar tekočino. Rada bi se navadila uporabljati navadno želatino v prahu ali lističih. Mogoče katera ve ali je odvisno kako bo želatina "prijela" tudi od tega ali je tekočina sladka, slana ali kisla, ker imam občutek, da je nekaj tudi na tem. Sem že iskala po knjigah in internetu pa ne najdem pravega odgovora - nekateri pravijo tako, drugi drugače. Zanimajo me vaše izkušnje. tedi

mamamia  

član od: 9.11.2004

sporočila: 15820

11. mar 2009 9:16

bannanna je napisal/a:
mamamia je napisal/a:
Če vmešaš želatino v vročo zmes, je predhodno ni treba segreti oziroma raztopiti v tekočini.

 

 

Pri želatini fix velja opozoriti le na to, da jo vmešamo, preden masi dodamo sladkor.

 

Mamamia

 

 

 

mamamia

a ni npr dovolj da kr to trdo raztopiš v vroči kopeli? npr brez dolivanja ruma? bannanna_v_slo ;)

 

 

Kot je povedal cellnet, želatino v listih lahko potem, ko jo namakaš, daš takoj v maso, mora pa biti prej vsekakor namočena, kar  trdih listov ne gre vmešavati, ker bi se samo razlomlii in bi ostali trdi koščki, krema pa tekoča.

 

enako tista v prahu - če ne nabrekne  prej v tekočini, bo v kremi, kakršni koli že, težko nabreknila in delovala kot vezivo, saj je v že pripravljeni masi za zgostitev premalo tekočine, da bi prah želiral.

 

Želatina fix je pa tako obdelana, da jo lahko mešaš brez poprejšnjega namakanja.

 

Mamamia

 

 

mamamia

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

11. mar 2009 9:26

vem da slabse zelirajo jedi v katerih je sveze sadje, ki vsebuje encim papain ali bromelain. To so: ananas, kivi, mango, papaja, fige, guava in ingver. Obicajno zadosca da je sadje/sok prekuhan. LP, R.

cellnet  

član od: 5.7.2005

sporočila: 566

11. mar 2009 10:50

ja drugače pa je tudi odvisno pri kaki temperaturi bo zadeva servirana. hladno iz hladilnika lai na sobni temperaturi. za hladne stvari je lahko malo manj želatine. načeloma je tako, da je 6 lističev oz. 10 g zadosti za pol litra tekočine. za smetano, ki je malo bolj viskozna že sama po sebi 4, za stabilizacijo moussa brez jajc pa recimo 1-2... gre pa malo bolj znanstveno tako (spodnje količine naredijo konsistenco pudinga (stoji sam zvrnjen iz modela), se pravi trdi žele! za mehke želeje, ki ni nujno da stojijo sami pa cca. 25% manj): če vsebuje pol stepene smetane: 10g liter smetana: 15-20 gramov na liter mleko: 25 gramov na liter jogurt: 30 gramov na liter sadne kaše, sok: 25 gramov na liter (glej opombo rebecce!) vino: 35 gramov na liter aspik: 40 do 50 gramov na liter alkoholni žele (20-50 % alkohola): 50 do 60 gramov na liter ne sme zavreti. ne sme zmrzniti. če je jed pripravljena vsaj dan v naprej, količine želatine zmenjšati za 10% za vsak rumenjak ali beljak 1g manj in na en del želeja, lahko dodaš 2 dela trdih delov (npr. sadja, v aspik mesa...) cellnet

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti