Vprašanje

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

6. mar 2009 11:10

ZAČETNICA je napisal/a:
Mene je vedno mama strašila, da bom dobila volka v rit, če bom na mrzlem sedela. Kaj to pravzaprav pomeni???Začetnica

Evo, to je tudi naša stara mama zmeraj govorila (če smo sedeli na mrzlih stopnicah, kamnu ipd.).

Mene "volk" nikoli ni ujel, je imel pa enkrat bratranec pordelo in pekočo kožo med obema ritnicama in pri modih in so to pripisovali "volku".

Ne spomnim se, če so ga sploh peljali k zdravniku, verjetno je stara mama za to zdravljenje uporabila katero od svojih domačih zdravil ( t.i. "staro mast" ali pa ognjičevo mazilo iz loja in podobno). Skratka, pri nas je opozorilo "da boš dobil volka" pomenilo neko "zunanjo" bolečino oz. vnetje na predelu zadnjika in genitalij. Se pa čudim, da je primeru avtorice teme tako "ljudsko diagnozo" uporabila tudi zdravnica.

Mojca

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

6. mar 2009 12:25

Pri nas volk  imenujemo pekočo odrgnino "tam okoli". Beseda je znana že zelo dolgo, najbrž stoletje ali še več. Kolikor sem zasledila so to predvsem moške težave zlasti v poletni vročini. Hoja vse skupaj še poslabšuje. Verjetno so zraven še kakšne glivice? Obisk dermatologa ne bi bil odveč. Kajti tiste žavbe, ki jih predpiše splošni zdravnik ali jih dobite v lekarni, so dostikrat brez učinka.

 

Cila

mišika  

član od: 12.10.2005

sporočila: 374

6. mar 2009 12:43

Kaj pa podkožni tvor na riti...se tudi dobi od sedenja na mrzlih tleh. mišika

harmonika  

član od: 24.4.2008

sporočila: 217

6. mar 2009 13:09

ursula jaz ti svetujem ,da greš v najbljižnjo lekarno kupit hrastovo lubje in ga pripraviš po navodilih-kopel potem naj oče sedi v kopeli 2xna dan po kakšne pol ure in boš videla ,da mu bo pamagalo javi mi lp harmonika

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. mar 2009 13:19

Eh, vidim, da je volk nekaj takega kot sardele... Ob zadnjem vrstno specificnem poginu sardel v Piranskem zalivu (od blizu je bilo prav grozljivo videt) sem se sla namrec izobrazevat o sardelah na wikipedijo in linke in zacudeno izvedela, da je to skupno ime za mali milijon vrst rib, ki imajo skupno lastnost, da so majhne in modre. Isto ocitno velja za volka - da boli in da je okrog riti, pod to diagnozo pa ocitno spada vse od glivicnih obolenj koze, intertriginoznih dermatitisov, herpesov in bogvedisecesa, da ne nastevam dalje (ce naj parafraziram Wittgensteina, meje mojega okusa se ne nujno ujemajo z mejami sosedovega koz**nja, hihi). Skratka, ljudje bozji, dajte se navadit, da od zdravnika odnesete tole informacijo: - kaj mi je (strokovni izraz in poljudna razlaga) oziroma kaj je tako imenovana delovna diagnoza (na vsak skupek simptomov in znakov se nalepi delovna diagnoza, ki se jo potem s preiskavami potrdi ali izkljuci - vsaj teoreticno) - od cesa nastane? - kako se zdravi in kako se preprecuje ponovitev? - koliko casa naj traja zdravljenje in kaj naj storim, ce se zadeva ne zdravi tako, kot je predvideno, oziroma ce se kljub temu slabsa. Ce se vam zdi, da vam niso odgovorili zadosti dobro, vprasajte se enkrat, dokler ne boste zadovoljni. Ena od temeljnih moralnih in zakonskih obveznosti zdravniskega poklica je namrec pojasnilna dolznost - da seznani bolnika z njegovim stanjem oziroma tistim, kar je o stanju do takrat znanega, in sicer na bolniku razumljiv nacin. lp, proxima

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

6. mar 2009 13:48

Ja Proxima se popolnoma strinjam, da moramo od zdravnika vse našteto zvedeti, a kaj ko se pa tako rado zgodi, ( sem slišala že par primerov), da je zdravnik jasno povedal, da ima za pacienta le 7 minut časa in naj pride po odgovore drugič. patka

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17785

6. mar 2009 13:56

proxima je napisal/a:
Eh, vidim, da je volk nekaj takega kot sardele... Skratka, ljudje bozji, dajte se navadit, da od zdravnika odnesete tole informacijo: - kaj mi je (strokovni izraz in poljudna razlaga) oziroma kaj je tako imenovana delovna diagnoza (na vsak skupek simptomov in znakov se nalepi delovna diagnoza, ki se jo potem s preiskavami potrdi ali izkljuci - vsaj teoreticno) - od cesa nastane? - kako se zdravi in kako se preprecuje ponovitev? - koliko casa naj traja zdravljenje in kaj naj storim, ce se zadeva ne zdravi tako, kot je predvideno, oziroma ce se kljub temu slabsa. Ce se vam zdi, da vam niso odgovorili zadosti dobro, vprasajte se enkrat, dokler ne boste zadovoljni. Ena od temeljnih moralnih in zakonskih obveznosti zdravniskega poklica je namrec pojasnilna dolznost - da seznani bolnika z njegovim stanjem oziroma tistim, kar je o stanju do takrat znanega, in sicer na bolniku razumljiv nacin. lp, proxima

Joj, proxima, pa ti res misliš, da ti VSAK splošni/osebni zdravnik to pove? No, ti jaz povem, da ti ne. Ne mislim s tem mojega, ampak, že moja mama ima (izbire nima praktično nobene) tako osebno zdravnico, da ...... uh, ne bi. Ker ob njej resno dvomim, da je končala isti faks kot moj, stara sta pa približno enako, no, pravzaprav ne stara, da bo jasno. S primerno kilometrino pa že.

rimljanka - zasebno mnenje

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

6. mar 2009 13:57

patka je napisal/a:
Ja Proxima se popolnoma strinjam, da moramo od zdravnika vse našteto zvedeti, a kaj ko se pa tako rado zgodi, ( sem slišala že par primerov), da je zdravnik jasno povedal, da ima za pacienta le 7 minut časa in naj pride po odgovore drugič.patka

Že že, ampak zdravnica očeta ursule.ce bi tudi v tistih 7 minutah lahko (oz. bi morala) povedati bolj strokovno diagnozo od ljudskega "volka", a ne!

Mojca

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4732

6. mar 2009 14:09

Predno se začne huda ura, bi veljalo počakati na ursulo.ce, da pove, če volk njenega ata že kaj manj grize...

Je pa vseeno zanimivo brati, kaj po drugih koncih naše domovinice pomeni ta besedica.

Pri nas je to pojmovanje za nekaj herpesu podobno zoprnega.

Ognjič

proxima  

član od: 21.10.2003

sporočila: 2514

6. mar 2009 14:56

Saj ravno o tem govorim. Vi morate vprasat in oni vam morajo povedat. In ce niste zadovoljni z odgovorom, morate sprasevati naprej. Saj se da lepo reci "tega nisem razumel, ali lahko ponovite?" To je tako kot drobni tisk v pogodbi, vsak opravilno sposoben drzavljan mora vedeti, da ne sme podpisati nicesar, ce ni prebral drobnega tiska. In za tiste osnovne stvari, ki sem jih zgoraj nastela, se porabi najvec dve minuti. Saj ne gre za to, da je vsakic treba razloziti vse od biologije celice naprej. Par preprostih stvari, da se potem da zadevo skomunicirat naprej. @rimljanka: pri takih dohtarjih, kot ga ti opisujes (mislim, da ima tudi lady frina nekaj podobnega na puklu), vcasih silno pomaga spremstvo svojca v ambulanti. J***ga, vcasih moras biti tudi malo pain in the ass. lp, proxima

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?gobica1402
malo za hecsijasaja
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti