Njoki ali svaljki?

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

tema odprta - 26. mar 2003 14:21 | ogledi: 19.657 | odgovori: 29

Zanima me ali je in kakšna je razlika med njoki ter svaljki. Recepta za njoke namreč nisem zasledila še nikjer, pa jih imajo naši takoooo radiii (kupljene namreč).

Hvala in lep dan!

Tina

Venturini  

član od: 29.1.2002

sporočila: 1685

26. mar 2003 14:34

Mislim, da je razlika med njoki in svaljki le v tem, da so različne oblike. Svaljki so kot nekekšni "lulčki", njoki so pa takšne manjše kroglice, ki jih potem z vilco malo sploščimo. So pa potem še različna testa. Ali krompirjevo ali skutino...stvar okusa. LP Saša

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

26. mar 2003 16:03

Recept za najbolj osnovne njoke (pri nas na Primorskem so tudi svaljki njoki, da ne bo pomote) je pa sledeč (pobran iz ta domače primorske kuharske knjige, naslov sem seveda v momentu pozabila, ma glavno je to, da poznam sestavine). Za tri osebe ali za 4 malo manj lačne skuhaš v olupku pol kile krompirja, ga skuhanega olupiš, pretlačiš in malce ohladiš. Daš na leseno površino, dodaš 2 žlici oljčnega olja, 2 jajci, ščep soli, premešaš. Počasi dodajaš 200 gramov moke, lahko tudi več, masa ne sme biti preveč mokra. Razdeliš na več delov. Vsakega razvaljaš na približno palec debelo, potem pa vzameš nož in narežeš njoke, tako od 2 do 3 cm dolge. In njoki ne bi bili njoki, če jih ne bi malo sploščila, kot ti je že napisala Saša. Jaz vsakega povlečem po notranji strani ribežna, je pa verjetno z vilico bolj enostavno. Bom naslednjič probala. Poanta tega pa je, da se v vdolbinici zadržuje omaka. Potlej pa samo še v krop z njimi in na lov s penavko. Če pa niste ravno pristaši jajc, imam recept tudi za take. Pa ga lahko napišem kdaj drugič. Pa za sirove, zeliščne... Vse je iz tiste kuharske knjige, ki bi jo jaz zelo rada imela, a je razprodana. Sem jo pa malce na kopirca vrgla. Pa veliko veselja pri ustvarjanju. Jaz sem jih delala ravno prejšnji vikend, v soboto smo jih jedli z golažem, v nedeljo pa z zelenjavno omako z domačih - kulinarika strani. Čau bau, Loni

Neža  

član od: 19.12.2001

sporočila: 51

26. mar 2003 16:20

Loni STRAAAAAŠno bom vesela recepta za njoke brez jajc! LP Pika

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

26. mar 2003 16:30

Super ste! Bi pa prosila za recept za sirove njoke. Ne vem kaj bo to, me zadnje čase kar nekam na sirove jedi nosi. Dodajam ga, kamor paše ali pa tudi ne. LP Tina

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

27. mar 2003 8:39

Bom z največjim veseljem zrihtala oba recepta. Tja do petka, ko grem spet v primorske konce. Sirovo "bolezen" imam pa tudi jaz. LP Loni

ribica  

član od: 31.10.2002

sporočila: 525

27. mar 2003 11:22

Odkar je nasa punci alergicna na vse mlecne izdelke in na hrano, ki vsebuje jajca, dela nasa mami njoke brez jajc in masla. V bistvu skuha krompi v olupku, ga olupi, pretlaci, osoli in doda toliko moke, da dobi ne prevec mokro testo. To testo potem oblikuje v njoke ali svaljke. Kolicin pa ti ne morem posredovati, ker nasa mami kuha vsak dan za 10 lacnih oseb. ribica

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

28. mar 2003 8:40

PREPROSTI NJOKI 1 kg krompirja 250 g moke mleko ščepec soli Skuhan in olupljen krompir zmečkamo, ga posolimo in pustimo, da se ohladi. Nato dodamo moko in nekaj žlic mleka (da je masa primerna). Dobro premešamo. Postopek za oblikovanje njokov je isti kot pri "jajčnih". LP Loni, PS: ta sirovi pa ob prvi priliki, kajti teh ne delam tako pogosto, pa ne znam recepta kar iz rokava stresti.

Loni  

član od: 12.12.2001

sporočila: 7859

31. mar 2003 8:53

Prilika je že tukaj; prepisano iz Istrske kuhinje Sirovi njoki: 250 g bele moke 2 jajci 10 g svežega kvasa 2 žlici oljčnega olja 250 g ovčjega sira ali zbrinca ščepec soli, poper voda V primerno posodo damo moko, jajci, kvas (lahko stopljen v vodi), zdrobljen sir, sol, poper, in toliko vode, da zamesimo primerno gosto testo (ma ne preveč kompaktno). Testo s kuhalnico mešamo tako dolgo, da se napravijo mehurčki. Nato posodo pokrijemo s krpo in pustimo testo vzhajati cca pol ure. Tako pripravljeno testo zajemamo z žlico in spuščamo v slan krop. Kuhamo cca 10 minut, dokler njoki ne splavajo na površje. Odcedimo, speremo z vodo in polijemo z oljem, da se ne sprimejo. Serviramo, njam, njam... Lp Loni Sporočilo je spremenil(a) Loni dne 31. mar 2003 10:40:03 Sporočilo je spremenil(a) Loni dne 31. mar 2003 13:34:30

kristy  

član od: 18.6.2002

sporočila: 704

31. mar 2003 12:44

Super! Samo še nekaj... Ali je tam pri količini kvasa napaka ter ali je ta sir oz. zbrinc nekja takega kot skuta ali je to kaj drugega? Sem namreč iz Posavja in se spoznamo le na cviček - ha,ha.. LP Tina

Janja  

član od: 10.10.2001

sporočila: 244

31. mar 2003 13:33

Zbrinc je podoben parmezanu. Janja Zorko

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecmišzmoke
Kaj danes za zajtrkMajda Marianne
MOJ vrtmalaga
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti