Domače maslo

ZLATA  

član od: 31.3.2005

sporočila: 100

tema odprta - 2. feb 2009 12:09 | ogledi: 6.754 | odgovori: 7

Pozdravljeni,

Prosim za pomoč. Naredila sem domače maslo, problem pa mi dela izpiranje vode. Zanima me postopek, kako se to naredi najhitreje, da se popolnoma izloči voda.

Lep pozdrav,

ZLATA

Palma  

član od: 29.9.2003

sporočila: 285

2. feb 2009 12:56

Jaz ga tako dolgo mešam in odcejam, da gre čimveč vode stran. Na koncu, ko je maslo že precej trdo, ga s kuhalnico potlačim in ga še tako odcejam. Drugače ne vem. Morda ima kdo boljšo varianto. Lp Palma

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

2. feb 2009 13:07

Dodatek k Palminim nasvetom: občasno med mešajem s kuhalnico priliješ vodo, premeša in odcediš, vsaj gospa, pri kateri ga kupujem, dela tako. Pravi, da ga je dobro tako spirati.

rimljanka - zasebno mnenje

pujsek  

član od: 10.9.2008

sporočila: 129

2. feb 2009 13:27

Jaz sem se izdelovanja domačega masla naučila pri tašči. Ko se pri miksanju izloči voda, mislim, da se ji reče pinjeno mleko, vzamem maslo ven in ga kar pod mrzlo tekočo vodo dobro sperem. Če ga ne spereš ima zanič priokus. Vem, da se sliši čisto nemogoče, ampak gre. Mora biti pa smetana, iz katere delaš maslo, hladna, najbolje iz hladilnika. Če je premalo ohlajena, so pri spiranju težave, ker se ti maslo topi med rokami. LP pujsek

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

2. feb 2009 14:12

Delam tako, kot opisuje Rimljanka. Se pravi: ko se izloči pinjenec maslo stlačim na en kup in odlijem pinjenec.

Potem nalijem čez mrzlo vodo, še enkrat pretlačim in  vodo odlijem.  Če se mi zdi, da je še precej bela, postopek ponovim.

Na koncu ga žlico po žlico dajem v modelček (ali v kakšno drugo posodico), vsako žlico dobro potlačim, da se izločijo še zadnje kapljice.

Cila

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

2. feb 2009 14:34

In čisto nič ne škodi, če zadnje kapljice še malo popivnate s papirnato brisačo.

Lp

cervus

ZLATA  

član od: 31.3.2005

sporočila: 100

2. feb 2009 18:34

Tudi sama delam tako, da spiram z mrzlo vodo toliko časa, da voda ni več belo obarvana in potem po žlicah iztiskam vodo. Je pa to zelo zamudno, zato sem mislila, da obstoja kakšna hitrejša "finta", a na koncu je maslo zelo dobro, je vredno nekaj več truda. Hvala in lep pozdrav. ZLATA

strippy  

član od: 18.11.2008

sporočila: 283

2. feb 2009 20:29

Isto delam kot Cila, sploh se mi ne zdi zamudno...

Tako velikokrat porabim smetano, ki je na koncu roka uporabnosti.

Se pa strinjam, Zlata, tudi če bi bilo več dela, je vredno truda.

strippy

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti