Rolada-zakaj se biskvit zlomi?

katka lopatka  

član od: 1.12.2006

sporočila: 4996

24. jan 2009 17:06

Tako kot sta napisali matilda in dopolnila ycrna, po mojstru Goljatu. Nikoli se ne zlomi, ni treba vroče zavijati, lahko zaviješ mrzlo in nikoli dvakrat. Peče se pa na 190 stopinj (malo višji temperaturi) 7 minut. Vse to (in še mnogo drugega, tudi za nadeve) si lahko prebereš tule, smo zato punce naredile, da je v pomoč . http://katka-lopatka.moj-album.com/album/9 katka http://katka-lopatka.moj-album.com/album/5 Sporočilo je spremenil(a) katka lopatka dne 24. jan 2009 17:07:28

White Daisy  

član od: 18.2.2007

sporočila: 185

24. jan 2009 17:29

Hvala dekleta, zelo ste mi pomagala. Poizkusila bom upoštevati vse Vaše cenjene nasvete in ko se mi naslednjič rolada ne bo "zlomila" Vam 100% javim. Naj vam povem še to. Pečem vse od potice, tort, zavitkov, biskvitov, kruha, peciva na 300 načinov. Več ali manj vedno vse uspe, le rolada ne, zato jo pečem bolj redko in z velikim odporom, ker vedno že v naprej predvidevam, da se bo zlomila (no, pojemo jo vseeno). Včeraj sem se je spet lotila in si rekla, tokrat mi mora uspeti, in glej ga zlomka, spet "veliki pok". Pečena ni bila preveč, delala sem jo po receptu znanke, ki ji taka rolada nikoli ne poči (halo?), a vseeno. Ok, za danes hvala (ve še kar pišite), se beremo. Lep sobotni večer VSEM White Daisy

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

24. jan 2009 18:39

Ma lepo te prosim, kaj je kaj slabša, če je počena? Če te to moti jo pač premaži s smetano, kremo ali prelij z takšno ali drugačno glazuro. Če je razpoka res tektonska, jo okrasi s kakšnimi marcipanovimi listi.

Ena dobra sladica, narejena doma, naj tudi izgleda doma narejena, tako po obliki, sestavinah in okusu. 

Da ne bo takoj kakšna cukerkiparka užaljena, seveda so njihove sladke skulpture občudovanja vredne in čudovite, verjamem, da se po obliki in okusnosti lahko merijo s profesionalnimi izdelki, ma mislim, da tu ne govorimo o tozadevnem mojstrstvu, ampak o eni dobri domači roladi.

 

 

 

 

  

nola

piškotek  

član od: 14.11.2001

sporočila: 519

24. jan 2009 19:08

Jaz delam rolado po receptu od sestre Vendeline - tam gre na eno jajce 3 dag sladkorja in 2.5 dag moke na povprečno jajce. Pečem jo navadno iz 4 jajc, na peki papirju, pri 185 stopinjah dokler ni na robovih lepo rumena - če začne že rjavet, je že preveč. Navadno je to med 8-10 minut (ne gledam na uro, temveč se držim tistega "dokler ni pečeno" nasveta) Pečeno zvrnem na peki papir, ki sem ga prej potresla s kristal sladkorjem ( včasih sem delala na krpo, pa mi je to bolj enostavno, ker ni treba pol krpe prat), odluščim papir, na katerem se je rolada pekla, namažem z marmelado in s pomočjo pekija zvijem. Potresem s sladkorjem v prahu in to je to. Nikoli ne delam rolad s kremami,da bi morala hladno filat. NIkoli se ne lomi in nikoli ne "lušči" Irena

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

24. jan 2009 19:46

Jaz sicer ne delam po Goljatu, ampak po receptu od moje stare mame, že dolgo pokojne in je enak, kot je napisala matilda. Včasih jo zvijem takoj, včasih kasneje. Pečem na 220 stopinj cca 10 - 12 minut.

Ognjič

gordana  

član od: 7.11.2004

sporočila: 539

25. jan 2009 17:49

Jaz vroč biskvit-testo zvijem kar s peki papirjem, vseeno kakšen biskvit-recept uporabim, nikoli se ne lomi. gordana

neznan uporabnik

25. jan 2009 23:23

Ne, ne, presuh ali preveč pečen biskvit s tem nima nobene povezave. Rolado je potrebno zgolj še vročo takoj zviti, da se tako ohladi, zvije se s peki papirjem. Potem se jo odvije, namaže in nazaj zavije. kelly

patka  

član od: 16.8.2008

sporočila: 372

26. jan 2009 8:41

Kelly, če nisi vsega prebrala preberi še enkrat. Jaz pa tudi nekatere druge so omenile, da rolade prav nikoli ne zavijamo vroče, ampak šele nadevano s kremo ali čemer koli že. Meni rolada ni še nikoli počila. In ja poanta je prav v tem, če je biskvit preveč pečen, oziroma se peče pri prenizki temperaturi in se s tem preveč izsuši bo rolada počila. Mogoče bo v tem primeru res bolje, da rolado še toplo zaviješ v vlažno krpo, a če je biskvit prav pečen pa to nikakor ni potrebno. In sploh ni pomembno po katerem receptu jo pečeš, saj če malo preračunaš imajo vsi približno enako razmerje: 1 jajce 2.5 - 3 dag moke in 2.5 - 3 dag sladkorja. In tudi popolnoma vseeno je, če stepamo cela jajca in sladkor, ali pa posebej rumenjake in posebej beljake. In še nekaj rolada bo ostala tudi veliko bolj rahla, če je vroče ne zavijemo. Saj ko zavijemo vročo jo tudi stisnemo in sigurno ne bo tako rahla kot bi bila, če bi jo pustili, da se odvita ohladi. patka Sporočilo je spremenil(a) patka dne 26. jan 2009 08:49:28

neznan uporabnik

26. jan 2009 15:31

Patka, sem prebrala, ampak to nima prave povezave. Če jo takoj vročo zvijete, se ne prelomi ali razpoka, ne glede kako zelo ali malo je pečena in ne glede na kakšni temperaturi ste jo pekli. Ravno zato, ker je hitro preveč pečena, presuha in vsa druga odstopanja, ravno zato lahko vse rešimo s takojšnjim zvijanjem. Ostane enako rahla, saj so previdno zvijete in pokrijete z bombažno krpo ali servetkom. To mi je povedal vrhunski slaščičar z Dunaja in sem sprobala, pa drži. Poskusite! kelly

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti