Izdelava mladega sira

jožica1  

član od: 15.1.2009

sporočila: 1

tema odprta - 16. jan 2009 14:31 | ogledi: 6.973 | odgovori: 3

Pozdravljeni!

Ali mogoce kdo pozna postopek izdelave mladega sira, ki je dober za peč. Doma se mi nabere vsak dan približno 10 l svežega kravjega mleka pa ne vem več, kaj naj z njim. Mogoče bi mi lahko kdo pomagal s kakšnim receptom za izdelavo sira.

Hvala!

jožica1

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

16. jan 2009 15:01

Lahko poskusiš z metodo, ki se uporablja za izdelavo indijskega sira paneer. In sicer gre tako, da mleko zavreš in na 2 litra dodaš sok polovice limete (po limeti ne ostane kiselkast okus). Ves čas mešaš. Ko se izloči sirotka, lonec odstaviš. Cedilo obložiš z nekaj plastmi gaze in precediš, dobro potlačiš z roko, da se izloči čimveč tekočine. Potem gazo zgoraj primeš in zvijaš toliko časa, da je kepa zelo trdo povita in iz nje odteka odvečna tekočina. Zelo, zelo trdo poviti! Obesiš s kuhinjske pipe, kjer pustiš vsaj dve uri. Potem odviješ in narežeš. Vmešaš lahko tudi zelišča, če ti ni škoda mleka, lahko tudi improviziraš z dodatkom smetane, vmešaš lahko semena,... Ta sir, če je pravilno pripravljen se brez problema speče. fresh Sporočilo je spremenil(a) fresh dne 16. jan 2009 15:01:46

jaša  

član od: 1.2.2008

sporočila: 1011

16. jan 2009 15:01

Jožica pisala sem ti na ZS. Lp jaša

vdolin  

član od: 17.12.2005

sporočila: 109

16. jan 2009 16:09

Mleko segrej skoraj do vrelišča in nato dadaj malo kisa-belega, malo samo toliko ,da se začne siriti, nato naj nekaj časa počasi vre. Na vrhu se napravi sirna tortica. Kuhaj do primerne trdote, tudi spodaj mora biti skuta. Nič ne mešaj. Odstavi z ognja in pusti, da se ohladi. Nato skuto ožameš ali ocediš na cedilniku. Posoljena je tudi pečena dobra. Še to, tudi sirotka pride zelo okusna. LP vdolin vdolin

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?malaga
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti