Ajdova pizza

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

tema odprta - 13. jan 2009 5:29 | ogledi: 8.342 | odgovori: 17

V restavraciji na Ajdovščini v Ljubljani so v začetku 80-ih let (in verjetno tudi prej) prodajali čudovito ajdovo pizzo. Ajdovo testo je bilo obloženo s čisto majhnimi koščki mesa v omaki in mislim, da je bila potresena s sirom. Bila je brez paradižnikove omake. 89-ga sem jo nazadnje jedla in bila grozno razočarana, ker so namesto mesa uporabljali doručak ali podobno meso. Z malo pomoči se jo bom spravila narediti. Hvala...

Vanja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. jan 2009 6:32

Hej, pred časom sem tudi jaz poskušala takole, .... Upam, da tebi uspe. natanko taka je bila, kot si jo opisala. Žal je že dooooooooolgo ni več.

No, upaje umre zadnje. Upajva torej.

rimljanka - zasebno mnenje

booris  

član od: 11.11.2004

sporočila: 315

13. jan 2009 7:43

V tistih časih sva bila z ženo še fant in dekle in sva šla večkrat na to pico, ker je bila nekaj posebnega. Kasneje jo je žena večkrat naredila tako, da je beli moki za testo dodala ajdovo in testo naredila kot za vsako drugo pico. Testo je potem spravila v pekač, ga povrhu tanko namazala z oljem in polila z golažem (običajni goveji golaž, morda malo bolj gost). Pekla je kot vsako drugo pico. Rezultat je bil oblizujoč. LP Boris booris

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

13. jan 2009 12:32

Ta pizza je bila res vredna greha. Sama sem jo večkrat poskušala narediti doma, pa se je vedno zataknilo pri mesni omakci. Okus nikakor ni bil pravi. Če ima katera kak svoj recept za to ali tej podobno pizzo, bom tudi jaz zelo hvaležna.

lp

Julija

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. jan 2009 15:19

Testi bi znala narediti, zatakne se pri omaki. A se spomnite, če je imela kaj sita ali ne? Že par dni razmišljam o tem pa se ne morem spomniti?

Vanja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

13. jan 2009 16:59

Po moje je bila kot ena teletina v omaki, v kateri je bilo pač kaj čebule, pa morda malo moke....Skratka, popečeni koščki mesa, pa čebula, kot bi za golaž pripravljali, pa potem ne bi dodali paradižnika in paprike. Vsaj tako omako imam v spominu, pa sestra in svak tudi. Se že lep čas pripravljam, da bi poskusila narediti približek. Aha, povrh je bil seveda sir. In, ko je prišla pica na mizo (na pult, če se ne motim, pravzaprav), je še kar malo brbotala ona omakica. Začimbe so tudi bile, če že ne bazilika ali origano, potem bi jaz dodala malo provansalskih zeliišč.

Joj, se bom menda kar ta vikend lotila poskusa. Se mi zdi, da ne edina.

rimljanka - zasebno mnenje

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

13. jan 2009 17:23

Rimljanka, veš, da jo bom poskusila kar danes narediti. Mislim, da bo moj dragi dol padel! Tja sva hodila na pizzo še preden sva bila poročena. In seveda, na pult je prišla še z brbotajočo omako. Poleg tega bom naredila še naš naj ajdov kruh in objavila recept. Vsaj ena od dveh stvari mi bo uspela

Vanja

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. jan 2009 0:02

Kot rečeno, sem jo naredila za večerjo in v moji knjigi je bil okus 100% uspeh. Omako sem naredila tako, da sem na rahlo prepražila malo čebule, zalila z vodo, posolila in počakala, da je voda izparela. Potem sem dodala meso in ko se je rahlo obarvalo sem dodala malo moke, žličko paradižnikove mezge, ščep majarona in čisto malo jušne kocke z okusom po gobah (neka Italijanska zadeva). To sem kuhala, da je postalo meso mehko.

Testo sem maredila is 200 g bele in 50 g ajdove moke.

Prva napaka je bila ta, da sem imela preveč testa za moj pekač. Drugič, mislim da bom najprej napol spekla testo in šele potem dodala meso in sir. Bom objavila recept, ko mi bo uspelo 100%, to je izgled ter pravo razmerje testa in omake. Drugače pa mislim, da smo na pravi poti.

Vanja

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

14. jan 2009 6:46

No, fino...... bo treba špoisnemati, si mi res lušte zbudila.

rimljanka - zasebno mnenje

Julya  

član od: 9.12.2004

sporočila: 3277

14. jan 2009 14:16

Vanja_v_ZDA je napisal/a:

Kot rečeno, sem jo naredila za večerjo in v moji knjigi je bil okus 100% uspeh. Omako sem naredila tako, da sem na rahlo prepražila malo čebule, zalila z vodo, posolila in počakala, da je voda izparela. Potem sem dodala meso in ko se je rahlo obarvalo sem dodala malo moke, žličko paradižnikove mezge, ščep majarona in čisto malo jušne kocke z okusom po gobah (neka Italijanska zadeva). To sem kuhala, da je postalo meso mehko.

Testo sem maredila is 200 g bele in 50 g ajdove moke.

Prva napaka je bila ta, da sem imela preveč testa za moj pekač. Drugič, mislim da bom najprej napol spekla testo in šele potem dodala meso in sir. Bom objavila recept, ko mi bo uspelo 100%, to je izgled ter pravo razmerje testa in omake. Drugače pa mislim, da smo na pravi poti.

Vanja

 

Vanja, tudi jaz bom poizkusila naredit po tvojem receptu, pa da vidimo. Bom pa, kot praviš, najprej na pol spekla testo, potem pa naprej. Mam take lušte, moj bo pa itak dol padu. Joj, kje so tisti časi s pizzerijo Ajda?

Julija

 

Vanja, kakšno meso si uporabila?

Sporočilo je spremenil(a) Julya dne 14. jan 2009 14:17:58

Vanja_v_ZDA  

član od: 14.11.2008

sporočila: 6079

14. jan 2009 14:47

Julya, po rimljankinem nasvetu sem uporabila teletino. Pekla sem kar v keramičnem pekaču za pite, s premerom dna 20 cm.

Vanja

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti