Kruh, ki ni ratal

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

tema odprta - 6. jan 2009 12:41 | ogledi: 2.409 | odgovori: 8

Včeraj zvečer se mi je ponesrečila peka rženega kruha v avtomatu za peko kruha in je vse skupaj postala ena velika, sicer napol pečena nizka štruca, ki je na sredini še vsa pocasta, ker se testo ni dvignilo. Očitno sem dala preveč ržene moke in premalo ostale, navadne bele moke. Ne vem, ali naj vse skupaj vržem proč ali porabim za kaj drugega. Se to sploh da še kaj uporabiti? Kakšen nasvet? Hvala.

mojcca

golubić  

član od: 13.5.2007

sporočila: 1276

6. jan 2009 13:19

Jaz sem zadnje čase delala kruh doma,ne skoz.Kruh za kruhom je bil vse manjši in manjši -pa sem vse enako delala-dajala sem suhi kvas.Zdej sem že porajtala zakaj-kvasec sem kupila junija-500g di-go kvas. in ga imela v kozarcu-verjetno je izgubil "svojo moč".Zadnjič sem kupils svežega-skoraj sem mogla pobirat testo po tleh. Sej nisem odgovorila ,samo tema je podobna.LP. golubić

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

6. jan 2009 13:26

Mah kaj jaz vem:(( Skoraj prepričana sem, da sem dala preveč "ta težke" moke in premalo navadne bele moke in se stvar ni dvignila. Lahko me je sicer začel zafrkavati tudi pekač, ampak dvomim, ker sem dva dni nazaj čisto normalno spekla "bolj navaden" kruh. Zdaj mi je pa res škoda tisto ponesrečeno zadevo stran vreč in študiram, da bi naredila kar kruhove cmoke, ker se zadeva tako ali tako še pokuha, samo ne vem, kako me bodo otroci gledali, ko bodo jedli bolj temne kruhove cmoke:)) Bodo že preživeli. Če so se navadili na črn in polnozrnat kruh, se bodo tudi na polnozrnate oz. ržene cmoke:)) mojcca

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

6. jan 2009 13:30

jaz bi vrgla proc. LP, R.

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

6. jan 2009 13:31

Rebecca, to lahko v končni fazi naredim tudi potem, če cmoki ne bodo uspeli. Bom poročala kaj je nastalo. mojcca

lučka10  

član od: 12.8.2008

sporočila: 3

6. jan 2009 13:36

pri prki kruha bodite pozorne na vzhajanje. sploh tisto drugo vzhajanje je pomembno. tudi meni se je že zgodilo, da stvar ni ratala. včasih je odvisno od moke, kvasa... bog ve. včasih se nam samo malo preveč mudi, pa je adijo. sem pa opazila, da je tudi kvaliteta kvasa včasih bolj tako.....vprašljiva. aja, rženi kruh pa nebo nikoli veliko vzhajal, ker nima lepka,je težak in pacav prav tako kot koruzni kruh. nekako velja, da se pri teh težkih kruhih meša z belo gladko moko v razmerju 30%ržene ( koruzne) in 70% bele moke. pravi rženi kruh je nizek, precej trd oz. kompakten,vlažen, zbit in precej kislega okusa. se mi zdi, da skoraj ni za v kruhomat. a ti je kdaj ratal v kruhomatu? lučka10

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

6. jan 2009 13:59

Lučka 10, ja mi je ratal, ampak sem res dala malce drugačno razmerje in sicer nekako 10-20 % ovsenih kosmičev, 30-40 % ržene moke in ostalo navadno belo moko in je ratal. Mah, bom drugič bolj pazila ko dajem noter rženo. Se mi jo je preveč vsulo noter. mojcca

fresh  

član od: 4.5.2006

sporočila: 1856

6. jan 2009 14:07

Mojca, naslednjič uporabi namesto navadne tekočine (voda) jogurt, kefir ali pinjenec. Razrahlja strukturo. Jaz kruh najraje pečem klasično, zamesim na roko, ker mi je pri tem občutek najpomembnejša informacija. Tega pa daš kakšnim sosedom za pujske (če imaš takšne sosede), pa bo v zameno kakšna krvavica priletela. Domačim pa seveda rečeš, da je bil tako dober, da si ga vsega sama zmazala. fresh

mojcca  

član od: 20.9.2007

sporočila: 117

6. jan 2009 14:29

:)) hvala vsem, sploh tebi, fresh za to uporabno informacijo. Bom naslednjič poskusila s čim drugim in ne z vodo. Saj tudi sama večkrat zamesim kruh sama, ampak včeraj sem si pa pač zamislila tega v avtomatu, pa še pozna ura je bila. mojcca

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti