Divje račke

ninkica  

član od: 31.10.2008

sporočila: 632

5. jan 2009 19:47

tudi mi imamo še račke v potoku,jim nosmo suh kruh,in ga z veseljem pojedo,je prav prijetno vzdušje ko jih hranimo ninkica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

5. jan 2009 19:49

Hedonist, vse, kar je treba vedeti, je to, da imajo živali v naravi pač na voljo hrano, ki jim je to že tisočletja in stotisočletja. Mednjo ne sodi kuhana in tudi ne slana hrana. Ampak, nobena raca ali labod ni umrl, pa tudi sinička ali vrabec ne, ker bi zmrznila od kruha. Kje je tu logika? Edino, kar je, da bi jim takšna hrana lahko pač škodila v smislu, da bi jim povzročala prebavne motnje. In jih s tem oslabila. To že. Sicer pa, a nam sladoled ali ledena pijača povzroči, da zmrznemo? Poleti ne, pozimi tudi ne. In zakaj bi s pticami bilo drugače? Tako ptice kot sesalci smo živali s stalno telesno temperaturo, ki je pri manjših živalih višja pri večjih pa nižja. Kolikor vem, je stalna telesna temperatura sinic (in ptic njih velikosti) nekje okoli 42 st. C. Če torej pride v njihov želodec hrana, ki je mrzla (kot, da zrnje in zmrznjena jabolka in drugo sadje na vejah ni tako), kvečejmu malo pospeši njihovo presnovo, s katero dogrejejo telo, kako naj bi jih pa zamrznila?

Dovolj pojasnila? Nisem sicer pretirano na ti z ornoitologijo, pa vendar.....

rimljanka - zasebno mnenje

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

5. jan 2009 20:14

Spomnim se da tudi moja babica ni dovolila,da bi otroci pticam dajali kruh.Ne vem zakaj ne,ampak starejše ljudi smo takrat ubogali. Jaz pticam dajem semena.P petardica

petardica  

član od: 15.9.2008

sporočila: 728

5. jan 2009 20:15

Tole je šlo pa prehitro naprej....skratka tudi pri nas na Savi je ena velika jata račk in prav lepo jih je gledat.Tako velike jate še poleti ni bilo opaziti. petardica

neznan uporabnik

5. jan 2009 20:24

takole jernej vrži me ven,ampak tole o prehrani ptic,to je pa res preveč.kaj si dovoli tvoja rimljanka. hmm

mamaF  

član od: 21.1.2008

sporočila: 3340

5. jan 2009 21:54

Mi imamo pred hišo prav lep "ornitološki kotiček". Na lojevo pogačo in sončnice pridejo siničke (velika sinica in plavčki), po tleh pobirajo semena in drobtine, ki jih pometem skozi vrata, ščinkavci, taščice in kak vrabec, kosi (en dan jih je jedlo hkrati 12!!!) pa so najbolj veseli zadnjih zgubanih kakijev, jabolj in šipka. Glede na temperature je vse to sadje seveda zmrznilo, vendar so ga ptice kljuvale in jedle (šipek pač ostane ne grmu tudi v naravi) in ne vidim razloga, da bi bilo kaj narobe. Lojeve pogače pa vsako leto naredimo sami in to take velike (v 1,5 litrski plastenki). Pa jih hitro zmanjka! Moj mož, ki ptice opazuje z največ zanimanja in tudi znanja je trenutno najbolj vesel obiska pri nas redke ptice, dleska. Ta ptič je namreč po videzu tako eksotičen, da kar "ne paše" med naše kmečke ptičke. Pride vsak dan, največkrat pa ga vidimo na lojevi pogači s siničkami. Takole izgleda: http://digiskopija.si/cpg/albums/wpw-20080415/sredn" border=0> V glavnem, ker imamo v kuhinji steklena vrata, si z možem vsak dan po kosilu privoščiva " poseben TV program" - ob kozarčkunterana ali kavi opazujeva naše pernate prijatelje, ki se pridejo hranit 5 m od naših vrat. In sva zelo vesela, da imamo okrog hiše toliko ptic! Vam pa povem, da so od vseh najbolj zabavni kosi - preden je zemlja zmrznila, so nam pred nosom vlačili deževnike iz tal, zdaj pa se podijo in preganjajo po dvorišču in včasih imam občutek, da si ne zgolj kradejo hrane, ampak se prav nalašč zafrkavajo. mamaF - Mojca

hedonist  

član od: 26.6.2008

sporočila: 5048

6. jan 2009 10:16

Hvala Rimljanka, točno to je tisto, kar je potrebno , da se podre mit o zmrzovanju ptic zaradi krušnih drobtin. Upam, da je sedaj mnogo bolj jasno tistim,ki so mislili drugače. Sicer pa je hranjenje ptic v zimskem času hvalevredno dejanje . LP hedonist

VilmaS  

član od: 10.10.2003

sporočila: 1067

6. jan 2009 10:56

MythBusters, kaj pa zmrzovanje ljudi zaradi šnopca...sem slišala, da je že marsikater zmrznu

LP, V.

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Dragička
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti