Kdo ima večjega?

lucka52  

član od: 13.7.2007

sporočila: 1939

21. feb 2009 23:28

Izjemoma,za anamarijo1: Kuharske bukve so iz leta 1912, kremsnite so pa malo mlajse,so od danes-po receptu anamarije 1 in so zelooo dobre. lp

nola  

član od: 25.1.2006

sporočila: 3112

22. feb 2009 3:35

Meni se pa zdi, da bi bilo lepo, če bi tiste, ki uporabljamo te skoraj zgodovinske kuharske nasvete tiste recepte, ki so že desetletja aktualni delile z vsemi, ki jih to zanima.

Lučka 52, tvoja je gotovo od Magdalene Pleiweisove, a delaš kaj po njej?

Predlagam, da napišete originalen recept, potem pa še svojo varianto - najbrž nas ni dosti, ki bi dandanes tričetrt ure stepale funt čokolade in dvajset jajec-.

Bom kar prispevala en nasvet iz knjige Umetnost dobro jesti P. Artusija, datuma izdaje ne poznam. Ker je po  mnogih letih uporabe  nekaj prvih listov izginilo in ker je nepoškodovan  ostal dodatek Kuhinja za šibke želodce, sklepam da je knjiga izšla nekje ob prelomu stoletja.

Takole se je uvodoma Pellegrino Artusi obrnil na domačo kuharico:

Kuharija je kot posoda; dostikrat in zlahka spravlja do obupa, pa tudi osrečuje, kadar uspete in premagate kakšno težavo, doživljate zadovoljsvo in zmagoslavje.

Ne zaupajte knjigam ki se posvečajo tej umetnosti. V glavnem so zlagane in nerazumljive, še posebej italijanske; francoske niso dosti boljše.  Vendar pa lahko konec koncev iz enih ali drugih potegnete kakšen uporaben nasvet ko boste že mojstirce te umetnosti.

Drži še danes, a ne?

 

 

 

 

nola

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. feb 2009 8:44

Petkica, vseeno sem mislila da si mlajša. Lucka, hvala, hvala, zlata si! Nola, mene pa bi tako zanimala tista knjiga o šibkih želodcih, kako bi se lahko medve zmenile? Da se dobiva že enkrat a ne? Saj sva si tako blizu...

 

Seveda je tekmovanje kaj ste pa mislile?

Anamarija

tumpika  

član od: 14.3.2006

sporočila: 1324

22. feb 2009 9:23

Je pa težko po teh starih receptih kuhat. Evo, zaj sn htela it delat rumovo peno, pa nimam rumeniga kotlička ... te pa grem spat nazaj. tumpika

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. feb 2009 10:42

nola je napisal/a:

Meni se pa zdi, da bi bilo lepo, če bi tiste, ki uporabljamo te skoraj zgodovinske kuharske nasvete tiste recepte, ki so že desetletja aktualni delile z vsemi, ki jih to zanima.

nola

 

Ampak najprej recepti s česnom.  Se mi zdi prav škoda, da so tisti, ki česna ne marajo, sigurno zgrešili tole zanimivo  kramljanje.

Cila

Ognjič  

član od: 18.1.2006

sporočila: 4733

22. feb 2009 11:10

Joj, res je škoda, da teh čudovitih zadev ne bodo videli tisti, ki ne odprejo foruma, ker česna nimajo radi! Jaz bi lahko po takšnih starih bukvah brskala in brskala in jih vonjala... Sem bila pred kratkim po dolgem času spet v Kapucinski knjižnici v KK...da dol padeš in užitka! Kakšen papir, pisave, da zgodovinske vrednosti sploh ne omenjam! Če vas pot zanese kdaj tod mimo in se organizirate v kakšno manjšo skupino, vas bo vodič z veseljem popeljal v te prekrasne prostore.

Kaj pa, če bi odprle nov forum npr. "Bilo je nekoč..." ali kaj podobnega?

V moji zbirki je najstarejša knjiga iz lta 1919, Gospodinjstvo, natisnila Jugoslovanska tiskarna v Ljubljani, avtorica Lidvina Purgaj, voditeljica gospodinjske šole v LJ.

Ognjič

anamarija1  

član od: 19.8.2005

sporočila: 5381

22. feb 2009 11:38

Ognjič, bom popravila ime foruma? Samo da mislim, kako bi ga imenovala!

Le poglej!

Anamarija

minutka  

član od: 15.5.2008

sporočila: 128

22. feb 2009 12:05

Zna bit, da bo število ogledov drastično narastlo... minutka

ursula-ce  

član od: 18.10.2008

sporočila: 542

22. feb 2009 12:10

Mogoče se bo pa Ežoj sedaj oglasil... ursula-ce

Cila  

član od: 5.10.2006

sporočila: 3768

22. feb 2009 12:24

Anamarija

Cila

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti