Lomni zakon

femica  

član od: 27.8.2008

sporočila: 329

tema odprta - 22. dec 2008 16:55 | ogledi: 2.871 | odgovori: 13

mi lahko prosim na simple razložite lomni zakon, ker wikipedija je groza

femica

rimljanka  

član od: 14.2.2005

sporočila: 17786

22. dec 2008 17:42

Bi bilo pa vseeno fino vedeti, te zanima na nivoju OŠ, SŠ ali ... Najbrž bi bilo v vsakem primeru najbolj smisleno pogledati v kak pisni vir, pa čeprav OŠ ali SŠ učbenik, ...

 

rimljanka - zasebno mnenje

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

23. dec 2008 20:13

femica, sem zanalašč počakal do danes, če bo morda kdo privlekel kakšno poljudno razlago, pa če ni, potem recimo takole:

Ko svetlobni žarek, pod nekim kotom prehaja iz ene snovi v drugo ( recimo iz zraka v vodo ), v drugi snovi žarek nadaljuje pot s spremenjenim kotom, kot da bi se na mestu stika dveh snovi prelomil, zato tudi rečemo lomni zakon. Velikost spremembe kota določa konstanta, ki se ji reče indeks koma, in je po definiciji količnik svetlobnih hitrosti v obeh snovih, ali količnik sinusov ( to pa je spet količnik katete in hipotenuze pravokotnega trikotnika ). Torej, v tem primeru, je težko najti poljudno razlago, zadeva je taka in pika.

ežoj

anja27  

član od: 2.6.2005

sporočila: 1085

23. dec 2008 22:38

Lom svetlobe se zgodi, ko svetloba spremeni hitrost, tj. kadar prehaja iz optično redkejše v optično gostejšo snov (zrak-voda, zrak-steklo, voda-steklo) in obratno. Velik del svetlobe preide v drugo snov, manjši del se na mejni površini odbije. Seveda je govora le o prozornih snoveh, v katerih se svetloba sploh širi. Optično gostoto snovi v fizikalnem smislu opišemo z lomnim količnikom (n), ki ga lahko najdeš v tabelah.

Lomni zakon (n1*sin alfa = n2*sin beta) povezuje vpadni kot (običajno alfa), lomni kot (beta) in lomna količnika n1 (snovi iz katere svetloba prihaja) ter n2 (snovi v katero prehaja). Koti se določajo glede na vpadno pravokotnico.

Najočitnejši primer lomnega zakona je ko se pogledaš v vodo ali steklo. V steklu/vodi vidiš medlo sliko samega sebe (odbita svetloba - manjši del), večinoma pa vidiš stvari na drugi strani stekla oz. v vodi (lomnljena svetloba).

Zelo na kratko in po domače.

Anja

Sporočilo je spremenil(a) anja27 dne 23. dec 2008 22:39:42

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. dec 2008 7:16

 

Katarina K, saj ni tekmovanje.

ežoj

Sporočilo je spremenil(a) ežoj dne 24. dec 2008 07:18:58

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

24. dec 2008 7:18

anja27 je napisal/a:

Najočitnejši primer lomnega zakona je ko se pogledaš v vodo ali steklo. V steklu/vodi vidiš medlo sliko samega sebe (odbita svetloba - manjši del), večinoma pa vidiš stvari na drugi strani stekla oz. v vodi (lomnljena svetloba).

Zelo na kratko in po domače.

Anja

Sporočilo je spremenil(a) anja27 dne 23. dec 2008 22:39:42

ne bi želela težiti ali komplicirati, ampak se mi zdi, da slika v ogledalu ali pa v vodi ni posledica lomnega, temveč odbojnega zakona. Posledica lomnega zakona je pa v tem, da iz zraka vidiš predmete v vodi (npr. ribo, kot je zgoraj napisala rebecca) ne tam, kjer v resnici so, ampak prestavljene (uh, zdajle pa ne vem, ali naprej ali nazaj - žarki se lomijo k vpadni pravokotnici, torej bi morali ribo videti malo nazaj????? ežoj????)

LP

cervus

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. dec 2008 7:21

Ja, mal nazaj, dno se nam zdi bližje kot je v resnici.

ežoj

ežoj  

član od: 24.2.2006

sporočila: 6302

24. dec 2008 7:27

evo, pa sem se zmotil, ravno narobe, če bi bilo kot sem zapisal, bi dno bilo videti globlje, kot v resnici je, torej: mal naprej.

ežoj

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Venturini
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti